HU/Prabhupada 0022 - Kṛṣṇa nem éhes



Lecture on SB 1.8.18 -- Chicago, July 4, 1974

Krisna mondja: „A bhaktám odaadással szolgál engem", jó mé bhaktja prajaccshati (Bg. 9.26.). Krisna nem érez éhséget. Krisna nem azért fogadja el a felajánlást, mert éhes. Nem. Krisna nem éhes. Mindig teljes önmagában és a lelki világban is szolgálják Őt. Laksmi-szahaszra-sata-szambhrama-szévjamánam: „Ezer és ezer szerencseistennő szolgálja Őt.” (Brahma-szanhita 5.29.) Ám Krisna nagyon kegyes. Ha valaki egy virágot, vagy levelet ajánl fel Neki, az Úr elfogadja tőle, ha szeretettel adja. Még a legszegényebb embertől is elfogad bármit, amit felajánl Neki. Egy levelet, egy apró virágot, vagy egy kevés vizet, ami a világon mindenhol megtalálható, bárki fel tud ajánlani Krisnának. „Krisna, nagyon szegény vagyok, semmim sincs, amit fel tudnék ajánlani Neked. Kérlek fogadd el ezt.” Krisna elfogadja. Azt mondja, tad aham […] asnámi: „[E]lfogadom…” (Bg. 9.26.) Az egyetlen dolog, ami szükséges, a bhakti, az odaadás vagy szeretet.

Itt az áll, hogy alaksjam. Krisna láthatatlan, Isten nem látható, de annyira kegyes, hogy felfedi magát az anyagi szemeink előtt. Krisna láthatatlan az anyagi szem számára az anyagi világban. Ahogy Krisna részeként mi is az Ő részei vagyunk, úgy az Ő része minden élőlény, mégsem látjuk egymást. Te nem látsz engem, én nem látlak téged. „Nem, én látlak.” Mit látsz? A testemet látod. Akkor miért szomorkodsz így: „Elment az édesapám!”, miután már a lélek elhagyta a testet? Miért ment volna el? Hiszen itt fekszik? Akkor mit láttál? Az édesapád halott testét láttad, nem az édesapádat. Tehát ha nem látod Krisna parányi részét a lelket, hogyan láthatnád Krisnát? Ezért a sásztra mondja, atah sri-krisna-námádi / na bhavéd gráhjam indrijaih: „Az anyagi érzékek éppen ezért nem képesek felfogni Krisna szent nevét [námádi]…” (Cscs. M.17.136). Náma azt jelenti: név. Náma azt jelenti: név, forma, jellemvonás, kedvtelés. Ezeket a dolgokat nem lehet felfogni anyagi szemmel vagy érzékekkel. Hacsak nincsenek megtisztulva: szévónukhé hi dzsihvádau (Cscs. M.17.136). Ha az érzékek megtisztultak az odaadó szolgálat folyamata által, Krisnát mindig és mindenhol láthatod. Ám a hétköznapi ember számára Ő, alaksjam: láthatatlan. „Krisna mindenütt jelen van, Isten mindenütt jelen van”, andántara-sztha-paramánu-csajántara-sztham (Brahma-szanhita 5.35.). Alaksjam szarva-bhútánám (Bhág. 1.8.18.). Habár Krisna mindenen belül és kívül is létezik, mégis mindenki számára láthatatlan, hacsak nem rendelkezünk a megfelelő szemekkel, hogy láthassuk Őt.

Tehát a Krisna-tudat mozgalma azért van, hogy képessé tegyen bennünket arra, hogy lássuk Krisnát és ha már látjuk Őt, belül és kívül, akkor az életünk tökéletes. Ezért mondja a sásztra, hogy belül és kívül.

Antar bahir jadi krisna [sic!] [harisz] tapasza tatah kim / nántar bahir jadi harisz tapasza tatah kim (Nárada-panycsarátra).

Mindenki szeretné elérni a tökéletességet, csakhogy a tökéletesség az, amikor látjuk Krisnát belül és kívül. Ez a tökéletesség.