HU/Prabhupada 0226 - Hírdessük Isten dicsőségét, cselekedeteit, szépségét és szeretetét
Lecture -- Los Angeles, May 18, 1972
Gyakorlatilag Kṛṣṇa nincs jelen ebben az anyagi világban. Mint egy nagy ember, a gyára működik, az üzlete megy magától, de nem szükségszerű, hogy jelen legyen. Kṛṣṇa a potenciáján keresztül irányít. A segédei által, a rengeteg félistenen keresztül. A śāstra leírja. Épp mint a nap. A nap ennek az anyagi kozmikus megnyilvánulásnak a gyakorlati oka. Ezt írja le a Bramha-saṁhitā:
- yac-cakṣur eṣa savitā sakala-grahāṇāṁ
- rājā samasta-sura-mūrtir aśeṣa-tejāḥ
- yasyājñayā brahmati sambhṛta-kāla-cakro
- govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
- (Brahma-samhita 5.52)
Govinda… A napot úgy írja le, mint Isten egyik szeme. Ő mindent lát. Nem tudod magad elrejteni Isten mindent látó szeme elől, mint ahogy nem tudsz elrejtőzni a napfény elől. Így, ezáltal, Isten neve, lehet számos neve… És a védikus irodalomban elismerik, hogy Istennek számos neve van, de a Kṛṣṇa név a legfőbb neve. Mukhya. Mukhya azt jelenti: legelső. És ezt nagyon szépen leírja: „mindenkit vonzó.” Sok tekintetben Ő mindent és mindenkit vonz. Így Isten neve… A Kṛṣṇa-tudatos mozgalom Isten nevét hirdeti, Isten dicsőségét, Isten cselekedeteit, Isten szépségét, Isten szeretetét. Mindent. Megannyi tulajdonság létezik ebben az anyagi világban, melyek mindegyike megtalálható Kṛṣṇában. Mindened, amid van. Épp úgy, ahogy az anyagi világ legjellegzetesebb vonása a nemi vonzalom. Ez mind megtalálható Kṛṣṇában. Mi imádjuk Rādhāt és Kṛṣṇát, ez is vonzalom. De az a vonzódás és ez a vonzódás nem ugyanaz. Ott valódi, itt pedig nem. Mi itt is foglalkozunk mindennel, ami a lelki világban jelen van, de ez csak egy visszatükröződés. Épp úgy, mint a szabó üzletében, néha sok szép baba van, egy gyönyörű lány áll. De senki sem nézegeti. Mert mindenki tudja, hogy „ez nem valós.” „Bármennyire is szép, nem valódi.” De egy hús-vér nő, ha gyönyörű, sokan megnézik. Mert valós. Ez egy példa. Itt az úgynevezett élő is halott, mert a test anyag. Csak egy anyagi halmaz. Ahogy eltávozik a lélek ugyanebből a gyönyörű nőből, már senki sem törekszik arra, hogy lássa. Mert annyit ér, mint a szabóüzlet kirakatában a baba. Az igazi tényező a lélek, és mivel minden halott anyagból épül fel, ezért egyszerűen csak hamisítvány, visszatükröződés. Ami valóban számít, az a lelki világ.
Létezik egy lelki világ. Azok, akik olvasták a Bhagavad-gītāt, megértik. Itt írnak a lelki világról: paras tasmāt tu bhāvo 'nyo 'vyakto 'vyaktāt sanātanaḥ (BG 8.20). Bhāvaḥv azt jelenti: természet. Ezen a természeten túl, létezik egy másikfajta természet. Ezt a természetet láthatjuk az ég határáig. A tudósok megpróbálnak a legtávolabbi bolygóra eljutni, de a számításuk szerint ez negyvenezer évbe telne. Szóval ki fog negyvenezer évig élni, odamenni és visszajönni? De van ott egy bolygó. Szóval mi nem tudjuk kiszámolni még a hosszúságát és a szélességét sem ennek az anyagi világnak, akkor mit is mondjunk a lelki világról. Ezért kell nekünk hiteles forrásokból tudakozódni. Ez a hiteles forrás Kṛṣṇa. Mert, ahogy ezelőtt leírtuk, senki sem bölcsebb vagy olyan tudású, mint Kṛṣṇa. Szóval, Kṛṣṇától kapjuk ezt a tudást, miszerint: that paras tasmāt tu bhāvo 'nyo (BG 8.20). „Ezen az anyagi világon túl ott a lelki ég.” És ott van számtalan bolygó is. És az az ég sokkal, sokkal hatalmasabb, mint ez az ég. Ez csak a negyedrésze. És a lelki ég a három- negyed. Ez le van írva a Bhagavad-gītāban: ekāṁśena sthito jagat (BG 10.42). Az anyagi világ csupán az egynegyed rész. És a másik, a lelki világ a háromnegyed rész. Tegyük fel Isten alkotása a száz. Akkor ez csak huszonöt százalék, hetvenöt százalék ott van. Hasonlóképp, az élőlényeknek csupán egy nagyon apró töredéke él itt. És az élőlények zöme ott, a lelki világban él.