HU/Prabhupada 0516 - Élhetsz szabadon - Ez nem a képzelet szüleménye



Lecture on BG 7.1 -- Los Angeles, December 2, 1968

Prabhupāda: Govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi (Bs. 5.29).

Bhakták: Govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi.

Prabhupāda: Az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, Govindát imádjuk. Ez a dolgunk. Mi Govinda imádatának a hatása? Mint amikor az emberek próbálnak eljutni a Holdra, ez nagyon jelentéktelen erőfeszítés. Még ha el is mennek a Holdra, akkor sem lesz túl sok hasznuk belőle, mert a tudósok azt mondják, hogy a Hold hőmérséklete mínusz 200 fok. Nem vagyunk képesek elviselni ennek a bolygónak a hideg klímáját, akkor mi hasznunk lenne belőle, még ha el is mennénk oda? És a Hold a legközelebbi bolygó. Millió más bolygó is létezik, és a tudósok szerint a legmagasabb, legfelsőbb bolygó eléréséhez negyvenezer év szükséges. És ki az, aki negyvenezer évig él, hogy elmenjen és vissza is jöjjön?

Ezek gyakorlati nehézségek, ezért vagyunk feltételekhez kötött lelkeknek nevezve. A tevékenységeink kötöttek, nem szabadok. De elérhetitek a szabadságot, korlátlan energiával, boldogságban és gyönyörben élhettek. Ez lehetséges! Nem egy történet, vagy kitaláció. Annyi bolygót látunk az univerzumban. Oly sok repülő járművel rendelkezünk, de még a legközelebbit sem vagyunk képesek megközelíteni. Erősen korlátokhoz vagyunk kötve. De ha imádjuk Govindát, akkor ez lehetséges. Bárhová elmehettek! Ezeket a kijelentéseket leírtuk a Könnyű Utazás Más Bolygókra című könyvecskénkben. Ez lehetséges. Ne gondoljátok, hogy ez a bolygó minden! Sok, sok millió más, nagyon szép bolygó létezik. Ahol a boldogság és élvezet szintje többszöröse annak, amit mi itt élvezünk. Hogyan lehetséges ez?

A Bhagavad-gītā Hetedik fejezetét kell olvasnunk, melyet maga Govinda beszélt el. Bhagavad-gītā Hetedik fejezet. Az Úr Kṛṣṇa így szól:

mayy āsakta-manāḥ pārtha
yogaṁ yuñjan mad-āśrayaḥ
asaṁśayaṁ samagraṁ māṁ
yathā jñāsyasi tac chṛṇu
(BG 7.1)

A yogam szó itt is meg van magyarázva. Kṛṣṇa milyen jógát javasol? Mayy āsakta-manāḥ. Tartsd az elmét mindig kapcsolatban Kṛṣṇával, ez a jóga. Ez a Kṛṣṇa-tudat önmagában jóga-rendszer. Napjainkban az emberek a saját elképzeléseik szerint összpontosítják az elméjüket valami ürességre, vagy személytelen dologra. A valódi folyamat az, hogy az elmét valamire összpontosítjuk. De az a valami, ha üressé tesszük, így rendkívül nehéz összpontosítani az elmét. Ez is meg van magyarázva a Bhagavad-gītāban, a Tizenkettedik fejezetben, kleśo 'dhikataras teṣām avyaktāsakta-cetasām (BG 12.5). Azok, akik valami személytelen ürességen próbálnak meditálni, nagyobb nehézséget kell leküzdjenek, mint azok, akik a Legfelsőbb Személyen meditálnak. Ez el is van magyarázva. Miért? Avyaktā hi gatir duḥkhaṁ dehavadbhir avāpyate. Mert nem vagyunk képesek az elmét valami személytelenre összpontosítani. Ha a barátodra, az apádra, az anyádra gondolsz, vagy valakire, akit szeretsz, akkor ezt tudod órákon át folytatni. De ha nincs valamilyen téma, amire rögzítheted az elmét, akkor úgy igen nehéz. De az embereket arra tanítják, hogy valami ürességen, személytelenen meditáljanak.