HU/Prabhupada 0622 - Azokkal társuljatok, akik a Krsna-tudatot gyakorolják



Lecture on SB 7.6.17-18 -- New Vrindaban, July 1, 1976

Még ha vágytok is arra, hogy élvezzétek az anyagi világot, akkor is fogadjátok el a Kṛṣṇa-tudatot. Kṛṣṇa elégedetté fog tenni benneteket. Ő meg fogja adni nektek, amire vágytok. Nincs szükség arra, hogy valami mást csináljatok az anyagi örömeitek érdekében. Ha akartok... Mivel nem tudjuk feladni az anyagi élvezetet. Időtlen idők óta, sok-sok élet után ehhez, az érzékkielégítéshez szoktunk hozzá. Nem olyan könnyű feladni ezt az elképzelést. Ezért mondja a śāstra, hogy még ha meg is van benned az érzékkielégítés gondolata, akkor is fogadd el a Kṛṣṇa-tudatot. Ne próbálkozz mással. Mint a devatāk. Mindenük megvan az érzékkielégítés minden formájához. Az érzékkielégítés azt jelenti, hogy udara-upastha-jihvā (NOI 1), jihvā, a nyelv, a gyomor és a nemi szervek. Ezek az érzékkielégítés legfőbb forrásai. Nagyon ízletes ételek, töltsük meg a hasunkat, amennyire csak tudjuk, majd élvezzük a nemi életet. Ez anyagi. A lelki világban ezek a dolgok nincsenek jelen. Az anyagi világban pedig igen szembetűnőek.

Prahlāda Mahārāja a barátait figyelmezteti, hogy ha ragaszkodni kezdenek az érzékkielégítéshez, akkor vimocituṁ kāma-dṛśāṁ vihāra-krīḍā-mṛgo yan-nigaḍo visargaḥ (SB 7.6.17-18). Nigaḍa, a nigaḍa azt jelenti, eredendő, az anyagi test elfogadásának eredendő oka. Ezek a dolgok jelentik az érzékkielégítést. Tato vidūrāt, távoli helyről. Tato vidūrāt parihṛtya daityā (SB 7.6.17-18). „Kedves barátaim, habár daityák családjába születtetek, ahová én is” - az Ő apja szintén daitya. Daityeṣu saṅgaṁ viṣayātmakeṣu, „Adjátok fel az ő...” Asat-saṅga-tyāga ei vaiṣṇava ācāra (CC Madhya 22.87). Ugyanaz a dolog, amit Caitanya Mahāprabhu is mondott. Ki tehát a Vaiṣṇava? Vaiṣṇava, azonnal el is magyarázza, hogy ki a Vaiṣṇava, és mi a Vaiṣṇava kötelessége. Egy bhakta megkérdezte Caitanya Mahāprabhut: „Uram, mi egy Vaiṣṇava kötelessége?” Ő pedig azonnal e két sorral válaszolt:

asat-saṅga-tyāga ei vaiṣṇava ācāra

„Feladni a materialista személyek társaságát.” A következő kérdés így szólhat: "Ki a materialista?" Asat eka 'strī-saṅgī: „Aki ragaszkodik a nőkhöz, ő asat.” És kṛṣṇa-bhakta āra: „Az, aki nem Kṛṣṇa bhaktája.” Tehát fel kell adnunk.

Ezért vannak a szabályozó elvek. Legalább a tiltott nemi élet mellőzendő. Házasodj meg, élj úgy, mint egy úriember, vállalj felelősséget, majd pedig fokozatosan képes leszel feladni ezt a nemi vágyat. Amíg nem mondunk le a szexuális vágyról, amíg el nem jutunk oda, hogy ez többé nem háborgat bennünket, nincs lehetőség arra, hogy megállítsuk az anyagi születést, a születés, a halál, az öregség és a betegség ismétlődését. Ez lehetetlen. Ezért javasolja Prahlāda Mahārāja: daityeṣu saṅgaṁ viṣayātmakeṣu, „Ne társuljatok velük...” Asat-saṅga, ugyanaz, mint amit Caitanya Mahāprabhu is... Asat-saṅga-tyāga ei vaiṣṇava ācāra. Ez tehát a Vaiṣṇava dolga. Ne éljetek az asat semmilyen lehetőségével, azokkal, akikben anyagi ragaszkodás van. Ez a társulás nagyon problematikus. És ekkor lehetséges, hogy upeta nārāyaṇam ādi-devaṁ sa mukta-saṅgair iṣito 'pavargaḥ (SB 7.6.17-18). A társulás ezért annyira..., sajjati siddhāśaye. Azokkal, akik a Kṛṣṇa-tudatban, az odaadó szolgálatban foglalják le magukat, velük társuljatok.

Ezért hozunk létre központokat, hogy mindenkinek megadjuk annak a lehetőségét, hogy bhaktákkal társuljanak. Amennyire lehetséges menedéket és prasādamot, illetve útmutatásokat és Kṛṣṇa imádatának lehetőségét adjuk az embereknek. Miért? Mert az emberek lehet hasznát vehetik ennek a társaságnak, Nārāyaṇa társaságának. Nārāyaṇam ādi-devam, együtt lehetnek Nārāyaṇával. Nārāyaṇa és a Nārāyaṇának végzett bármilyen odaadó szolgálat - Nārāyaṇa, Kṛṣṇa, Viṣṇu, ugyanaz a kategória... Nārāyaṇa paro 'vyaktyāt. Nārāyaṇa azt jelenti, aki... akinek a helyzete transzcendentális, Ő Nārāyaṇa. Amint kapcsolatba kerültök Nārāyaṇával, akkor Lakṣmī, a szerencse istennője is ott lesz. Mi nem a kitalált daridra-nārāyaṇát imádjuk. Nem.