HU/Prabhupada 0709 - A Bhagavan meghatározása



Lecture on BG 7.1 -- Bombay, January 13, 1973

Bhagavān. Itt van a Bhagavān meghatározása. Nem úgy van, hogy bármelyik gazember hirdetheti magáról, hogy ő Bhagavān, és azzá is válik. Nem! Parāśara Muni, Vyāsadeva apja megadta, hogy mit kell értsünk az alatt, hogy Bhagavān. Bhaga fenséget, a vān pedig azt jelenti, az, aki birtokolja a fenséget. Ahogyan gyakorlati tapasztalatunk is van. Bárki, aki nagyon gazdag, az vonzó. Vonzóvá válik. Sokan mennek hozzá valami szívességért. Aki nagyon befolyásos, ő is nagyon vonzó lesz. Aki nagyon híres, ő is vonzóvá válik. Az, aki tanult, bölcs, szintén vonzó. Aki nagyon bölcs, az vonzó. És aki az élet lemondott rendjében van... Az élet lemondott rendje azt jelenti, hogy minden bőséggel rendelkezik, de lemond azokról, nem használja azokat a személyes hasznára. Épp mint az a személy, aki nagyon jótékonykodó hajlamú, mindent odaad a társadalomnak. Ő is nagyon vonzó.

Ez tehát a hatféle vonzó jellemző. Bhagavān tehát azt jelenti, az a személy, aki mindezeket teljes mértékben birtokolja, Ő Bhagavān. Nem hogy bármilyen gazember, aki lődörög az utcákon az Bhagavān lesz. Nem. Ez csak félrevezetés. Nem tudjuk, hogy mit jelent a bhagavān szó, ezért bármilyen gazembert elfogadunk Bhagavānnak. Aiśvaryasya samagrasya (Viṣṇu Purāṇa 6.5.47.) Gazdagság. Sok gazdag ember él Bombay városában, de senki nem mondhatja, hogy „Én vagyok minden gazdagság birtokosa. Minden pénz a bankokban és máshol Bombayben az én pénzem.” Senki nem mondhatja ezt. De Kṛṣṇa igen. Aiśvaryasya samagrasya. Samagra gazdagság, nem csak valamilyen jelentéktelen mértékben. Samagra. Aiśvaryasya samagrasya vīryasya. Erő, befolyás. Vīryasya. Yaśasaḥ, hírnév. Mint ahogyan Kṛṣṇa ötezer évvel ezelőtt elmondta a Bhagavad-gītāt, de még mindig az egész világon imádják. Nem csak Indiában, hanem az egész világon. A Bhagavad-gītāt minden országban ismerik, vallástól vagy hittől függetlenül. Mindneki, minden intelligens ember, tudós, filozófus olvassa a Bhagavad-gītāt. Ez azt jelenti, hogy Kṛṣṇa nagyon híres. Mindenki ismeri.

Tehát aiśvaryasya. És amikor jelen volt a Földön, akkor megmutatta a gazdagságát. Nārada Muni látni akarta, hogy Kṛṣṇa hogyan él a tizenhatezer, tizenhatezer száznyolc feleségével. Amikor Nārada Muni eljött, bement minden egyes palotába. 16.108 palota volt, mind gyémántokkal kirakott márvány. Nem volt szükség este elektromosságra vagy világításra, mindegyik palota annyira sok drágakővel volt kirakva. És az összes bútor elefántcsontból és aranyból volt. Gazdagság. A kertek tele voltak pārijāta fákkal. És nem csak azt látta Nārada Muni, hogy Kṛṣṇa jelen volt mindegyik feleségével, hanem azt is, hogy emellett különböző dolgokat csinált. Volt, ahol a feleségével, a gyerekeivel ült. Volt, ahol a gyereke házassági ceremóniája zajlott. Nem csak egyféle elfoglaltságot látott. Ezt nevezik bőségnek, gazdagságnak. Nem azt, hogy van néhány tolā aranyad, és Istenné válsz. Nem. Bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ sarva-loka-maheśvaram (BG 5.29), suhṛdam... Kṛṣṇa kijelenti, hogy „Én vagyok a legfelsőbb élvező.” Bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ sarva-loka-maheśvaram. „Én vagyok minden bolygó tulajdonosa.” Ez a gazdagság. Erő, ha Kṛṣṇa erejét és hatalmát nézzük, akkor már három hónapos korában, amikor még az anyja ölében volt, olyan sok démont ölt meg.