HU/Prabhupada 0785 - A diktatúra jó, feltéve, hogy a diktátor lelkileg magasan képzett személy



Press Conference at Airport -- July 28, 1975, Dallas

Prabhupāda: Anyagi értelemben lehetsz akármilyen fejlett, de ha nem leszel Isten-tudatú vagy Kṛṣṇa-tudatú, akkor ennek az összes anyagi fejlettségnek az értéke nulla. Senki nem lesz elégedett. Ezért kell nagyon komolyan venni ezt a Kṛṣṇa-tudatú mozgalmat. Ez az anyagi jólét amerikai fejlődésének befejező eleme. Majd az emberek nagyon boldogok lesznek. S Amerika már most is a világ vezetője. Első osztályú vezetőkké fognak válni. A világ hasznára és a ti javatokra is fog válni, s az én törekvésem szintén sikeres lesz. Ne maradjatok a nullán! Lépjetek az egyre. És majd nagyon jó lesz. Mint ahogy ... Nagyon könnyen megérthetitek. Ez az élet, egy nagyon fontos ember, de ha nincs jelen a lélek, akkor csak nulla. Értéktelen. Bármilyen fontos is valaki, ha a lélek nincs a testben, akkor ez csak egy darab anyag, nincs értéke. Bármit nézel, ilyen, vagy olyan, vagy bármilyen gép, ha valaki, valamilyen lelki lény, egy élőlény nem fogja meg, akkor mi az értéke? Nincs értéke. Ezért mindenhol jelen kell lennie a lelki tudatosságnak. Máskülönben semmit nem ér.

Riporternő: Van egy kérdésem. Elmagyarázná India jelenlegi politikai helyzetét? Mit gondol Gandhi feleségéről?

Prabhupāda: Nem igazán foglalkozunk a politikai helyzettel. A mi előterjesztésünk az, hogy akár politikai, gazdasági, filozófia vagy bármilyen dologról legyen szó, Kṛṣṇa nélkül mind nulla. Ami Gandhi feleségét illeti, ő hajlandóságot érez bizonyos spirituális megértésre. Ha lelkileg nagyon fejlett lesz, akkor ez a vészhelyzet javulni fog. Máskülönben... Ez a köz véleménye a demokrácia ellen. A demokrácia nem igazán előnyös. Mindenhol... Az önök országában is, önök Nixon urat, a demokráciát választották, de nem elégedettek vele. Ezt jelenti a demokrácia, az átlagemberek megválasztanak valakit, és aztán le fogják váltani. Miért? Mert a megválasztása egy hiba volt.

A védikus kultúra szerint nem létezett olyan dolog, mint a demokrácia. Egyeduralom volt, de ez azt jelentette, hogy a király lelkileg igen fejlett személy volt. A királyt rājarṣinek nevezték, ami azt jelenit, hogy király és egyben szent is. Az országunkban van egy másik példa is, Gandhi. Politikai vezetőként gyakorlatilag egy diktátor volt, mivel azonban rendkívül erkölcsös ember is, az emberek elfogadták diktátorként. A diktatúra jó, feltéve, hogy a diktátor lelkileg magasan képzett személy. Ez a védikus vélemény. Azért volt a kurukṣetrai csata, mert az Úr Kṛṣṇa azt akarta, hogy Yudhiṣṭhira rājarṣi legyen az élen. A királynak Istent kell képviselnie. Ezért vallásosnak kell lennie. Akkor lesz sikeres.