HU/Prabhupada 0970 - A nyelvet mindig a Legfelsőbb Úr dicsőítésére kell használni



730400 - Lecture BG 02.13 - New York

Ez hát a helyzetünk, az, hogy nem tudjuk megérteni Kṛṣṇát az elmebeli spekulációnk vagy a korlátozott érzékeink segítségével. Ez lehetetlen. A jihvāval, a nyelvvel kezdődően, sevonmukhe hi jihvādau, le kell foglalnunk azokat. A nyelv a legnagyobb ellenség, és a legnagyszerűbb barát is egyben. Ha megengeded, hogy azt csináljon, amit akar, dohányzás, ivás, húsevés, ez és az, akkor a legnagyobb ellenséged. És ha nem engeded, akkor tudod irányítani, és ekkor az összes többi érzéket is tudod irányítani. Automatikusan.

tā'ra madhye jihvā ati lobhamoy sudurmati
tā'ke jetā kaṭhina saṁsāre
kṛṣṇa baro doyāmoy koribāre jihvā jay
swa-prasād-anna dilo bhāi
sei annāmṛta pāo rādhā-kṛṣṇa-guṇa gāo
preme ḍāko caitanya-nitāi
(Bhaktivinoda Ṭhākura)

A nyelvet tehát mindig a Legfelsőbb Úr dicsőítésére kell használni. Ez a dolgunk a nyelvvel. És a nyelvnek nem szabad megengedni, hogy a kṛṣṇa-prasādán kívül bármi mást egyen. Ekkor felszabadultok, egyszerűen csak a nyelvet irányítva. És ha engeditek a nyelvnek, hogy bármit megtegyen, akkor nagyon nehéz lesz irányítani. A lelki oktatás, ahogyan Kṛṣṇa mondja, akkor kezdődik, amikor megértitek, hogy nem ez a test vagytok. És az érzékek kielégítése nem az én dolgom, mert nem ez a test vagyok. Ha nem ez a test vagyok, akkor miért kellene fárasztanom magam azzal, hogy csak a testet tegyem elégedetté? A test az érzékeket jelenti. Ez az első tanítás.

A karmīk, a jnanīk és a jógik mind a test követelését próbálják kielégíteni. A karmīk ezt közvetlen módon csinálják. „Egyél, igyál, házasodj és élvezd!” Ez az ő filozófiájuk. A jnanī is próbálja megérteni azt, hogy „Nem ez a test vagyok.” A módszere a neti neti neti neti, „Nem ez, nem ez, nem ez, nem ez, nem ez...” A jógik szintén próbálnak eljutni az érzékek kontrollálásáig, s ezt testgyakorlatokkal, a haṭha jógával teszik. Az ő tevékenységük központja tehát a test. A test a cselekvés központja. A mi filozófiánk pedig azzal kezdődik, hogy „Te nem ez a test vagy!” Értitek? Amikor megszerzik a test tanulmányozásáról az MA vizsgájukat, akkor lehet, hogy képesek lesznek megérteni, mik a testi funkciók. De a mi filozófiánk azzal kezdődik, hogy „Te nem ez a test vagy!” Posztgraduális tanulmány. „Te nem ez a test vagy!” Ez Kṛṣṇa tanítása. Olyan sok nagy-nagy politikust és tudóst láttunk Indiában. Magyarázatokat írtak a Bhagavad-gītāhoz, de ezeket a testi életfelfogás szintjén tették. Az országunkban láttuk a nagy vezetőt, Mahātmā Gandhit, a fényképét a Bhagavad-gītāval. De ő mit csinált az élete során? A testi felfogást gyakorolta, „Én indiai vagyok. Indiai vagyok.” A nacionalizmus testi életfelfogást jelent. „Indiai vagyok.” „Amerikai vagyok.” „Kanadai vagyok.” De mi nem ez a test vagyunk. Akkor kérdéses-e az, hogy „Indiai vagyok,” „amerikai vagyok,” „kanadai vagyok?” Ők tehát nem ismerik ezt a tudást, a testi életfelfogásában vannak elmerülve, és mégis a Bhagavad-gītā tekintélyei. Csak figyeljétek, hogy ez milyen vicces. A Bhagavad-gītā az elején azt tanítja, hogy „Nem ez a test vagy!” Ők pedig testi életfelfogásban vannak. Próbáljátok megérteni a helyzetüket. Mit érthetnek meg a Bhagavad-gītāból? Ha valaki úgy érzi, hogy „Én ehhez a nemzethez, ehhez a családhoz, ehhez a közösséghez, ehhez a kultuszhoz, ehhez a valláshoz tartozom...” Mind a testi életfelfogás.