HU/Prabhupada 0970 - A nyelvet mindig a Legfelsőbb Úr dicsőítésére kell használni
730400 - Lecture BG 02.13 - New York
Ez hát a helyzetünk, az, hogy nem tudjuk megérteni Kṛṣṇát az elmebeli spekulációnk vagy a korlátozott érzékeink segítségével. Ez lehetetlen. A jihvāval, a nyelvvel kezdődően, sevonmukhe hi jihvādau, le kell foglalnunk azokat. A nyelv a legnagyobb ellenség, és a legnagyszerűbb barát is egyben. Ha megengeded, hogy azt csináljon, amit akar, dohányzás, ivás, húsevés, ez és az, akkor a legnagyobb ellenséged. És ha nem engeded, akkor tudod irányítani, és ekkor az összes többi érzéket is tudod irányítani. Automatikusan.
- tā'ra madhye jihvā ati lobhamoy sudurmati
- tā'ke jetā kaṭhina saṁsāre
- kṛṣṇa baro doyāmoy koribāre jihvā jay
- swa-prasād-anna dilo bhāi
- sei annāmṛta pāo rādhā-kṛṣṇa-guṇa gāo
- preme ḍāko caitanya-nitāi
- (Bhaktivinoda Ṭhākura)
A nyelvet tehát mindig a Legfelsőbb Úr dicsőítésére kell használni. Ez a dolgunk a nyelvvel. És a nyelvnek nem szabad megengedni, hogy a kṛṣṇa-prasādán kívül bármi mást egyen. Ekkor felszabadultok, egyszerűen csak a nyelvet irányítva. És ha engeditek a nyelvnek, hogy bármit megtegyen, akkor nagyon nehéz lesz irányítani. A lelki oktatás, ahogyan Kṛṣṇa mondja, akkor kezdődik, amikor megértitek, hogy nem ez a test vagytok. És az érzékek kielégítése nem az én dolgom, mert nem ez a test vagyok. Ha nem ez a test vagyok, akkor miért kellene fárasztanom magam azzal, hogy csak a testet tegyem elégedetté? A test az érzékeket jelenti. Ez az első tanítás.
A karmīk, a jnanīk és a jógik mind a test követelését próbálják kielégíteni. A karmīk ezt közvetlen módon csinálják. „Egyél, igyál, házasodj és élvezd!” Ez az ő filozófiájuk. A jnanī is próbálja megérteni azt, hogy „Nem ez a test vagyok.” A módszere a neti neti neti neti, „Nem ez, nem ez, nem ez, nem ez, nem ez...” A jógik szintén próbálnak eljutni az érzékek kontrollálásáig, s ezt testgyakorlatokkal, a haṭha jógával teszik. Az ő tevékenységük központja tehát a test. A test a cselekvés központja. A mi filozófiánk pedig azzal kezdődik, hogy „Te nem ez a test vagy!” Értitek? Amikor megszerzik a test tanulmányozásáról az MA vizsgájukat, akkor lehet, hogy képesek lesznek megérteni, mik a testi funkciók. De a mi filozófiánk azzal kezdődik, hogy „Te nem ez a test vagy!” Posztgraduális tanulmány. „Te nem ez a test vagy!” Ez Kṛṣṇa tanítása. Olyan sok nagy-nagy politikust és tudóst láttunk Indiában. Magyarázatokat írtak a Bhagavad-gītāhoz, de ezeket a testi életfelfogás szintjén tették. Az országunkban láttuk a nagy vezetőt, Mahātmā Gandhit, a fényképét a Bhagavad-gītāval. De ő mit csinált az élete során? A testi felfogást gyakorolta, „Én indiai vagyok. Indiai vagyok.” A nacionalizmus testi életfelfogást jelent. „Indiai vagyok.” „Amerikai vagyok.” „Kanadai vagyok.” De mi nem ez a test vagyunk. Akkor kérdéses-e az, hogy „Indiai vagyok,” „amerikai vagyok,” „kanadai vagyok?” Ők tehát nem ismerik ezt a tudást, a testi életfelfogásában vannak elmerülve, és mégis a Bhagavad-gītā tekintélyei. Csak figyeljétek, hogy ez milyen vicces. A Bhagavad-gītā az elején azt tanítja, hogy „Nem ez a test vagy!” Ők pedig testi életfelfogásban vannak. Próbáljátok megérteni a helyzetüket. Mit érthetnek meg a Bhagavad-gītāból? Ha valaki úgy érzi, hogy „Én ehhez a nemzethez, ehhez a családhoz, ehhez a közösséghez, ehhez a kultuszhoz, ehhez a valláshoz tartozom...” Mind a testi életfelfogás.
- 1080 Hungarian Pages with Videos
- Hungarian Pages - 207 Live Videos
- Prabhupada 0970 - in all Languages
- HU-Quotes - 1973
- HU-Quotes - Lectures, Bhagavad-gita As It Is
- HU-Quotes - in USA
- HU-Quotes - in USA, New York
- Hungarian Language
- Cselekedj megfelelő tudatban! - videók
- Az odaadó szolgálat - videók
- Az emberi társadalom jellemzése - videók
- Tanulságos történetek - videók
- Világi ügyek - videók