HU/SB 1.18.12
12. VERS
- karmaṇy asminn anāśvāse
- dhūma-dhūmrātmanāṁ bhavān
- āpāyayati govinda-
- pāda-padmāsavaṁ madhu
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
karmaṇi—bemutatása; asmin—ebben; anāśvāse—bizonyság nélkül; dhūma—füst; dhūmra-ātmanām—beszíneződött test és elme; bhavān—jómagad; āpāyayati—nagy örömet okozó; govinda—az Istenség Személyisége; pāda—lábak; padma-āsavam—a lótuszvirág nektárja; madhu—méz.
FORDÍTÁS
Most kezdtünk hozzá gyümölcsöző tettünkhöz, a tűzáldozathoz, anélkül hogy biztosak lennénk az eredményében, hiszen tetteinkben oly sok a hiba. Testünk fekete a füsttől, de valóban örülünk az Istenség Személyisége, Govinda lótuszlábai nektárjának, amelyet te nyújtasz át.
MAGYARÁZAT
A naimiṣāraṇyai bölcsek gyújtotta áldozati tűz valóban füsttel és kétségekkel volt teli a számtalan hiányosság miatt. Az első hiba az volt, hogy ebben a Kali-korban rendkívül kevés a kiváló brāhmaṇa, aki sikeresen el tudja végezni az efféle áldozatokat. A legkisebb pontatlanság elrontja az egész áldozatot, s az eredmény bizonytalan, akár a földművelés. Hogy a megművelt rizsföld jó termést hozzon, az a szerencsén múlik, hogy esik-e elegendő eső, ezért a végeredmény bizonytalan. Éppen így a Kali-korban végzett áldozatok is bizonytalan eredménnyel járnak. A Kali-kor gátlástalanul mohó brāhmaṇái arra veszik rá az ártatlan embereket, hogy ilyen bizonytalan kimenetelű áldozati mutatványokat végezzenek el, s nem beszélnek nekik a szentírások parancsairól, melyek szerint a Kali-korban nincs más áldozati szertartás, amely gyümölcsöző lenne, mint az Úr szent nevének együttes éneklése. Sūta Gosvāmī az Úr transzcendentális cselekedeteiről mesélt az összesereglett bölcseknek, ők pedig saját magukon tapasztalhatták az eredményét annak, hogy végighallgatták. Ugyanúgy érezheti ezt az ember, mint ahogyan annak hatását érzi, ha eszik. A lelki megvalósítás ilyen módon működik.
Naimiṣāraṇya bölcsei szenvedtek az áldozati tűz füstjétől, és kételkedtek az eredményben, de azáltal, hogy egy olyan önmegvalósítást elért személyt hallgattak, mint Sūta Gosvāmīt, teljesen megnyugodtak. A Brahma-vaivarta Purāṇában Viṣṇu azt mondja Śivának, hogy a Kali-korban az aggodalommal teli emberek igyekezete a gyümölcsöző cselekedetek és a filozófiai spekuláció terén mind hiábavalóak, amikor azonban hozzákezdenek az odaadó szolgálathoz, az eredmény biztos, s így nem vesztegetik energiájukat. Semmi sem lehet tehát sikeres, amit az önmegvalósítás vagy az anyagi haszon érdekében teszünk, ha nem végezzük az Úr odaadó szolgálatát.