HU/SB 4.19.3


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


3. VERS

yatra yajña-patiḥ sākṣād
bhagavān harir īśvaraḥ
anvabhūyata sarvātmā
sarva-loka-guruḥ prabhuḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yatra—ahol; yajña-patiḥ—minden áldozat élvezője; sākṣāt—közvetlenül; bhagavān—az Istenség Legfelsőbb Személyisége; hariḥ—az Úr Viṣṇu; īśvaraḥ—a legfelsőbb irányító; anvabhūyata—láthatóvá vált; sarva-ātmā—mindenki Felsőlelke; sarva-loka-guruḥ—minden bolygó ura, mindenki tanítója; prabhuḥ—a tulajdonos.


FORDÍTÁS

Az Istenség Legfelsőbb Személyisége, az Úr Viṣṇu mindenki szívében jelen van Felsőlélekként. Ő valamennyi bolygó tulajdonosa és minden áldozat eredményének élvezője, s Pṛthu király áldozatain személyesen jelen volt.


MAGYARÁZAT

Ebben a versben fontos a sākṣāt szó. Pṛthu Mahārāja az Úr Viṣṇu śaktyāveśa-avatāra inkarnációjaként jelent meg. Valójában egy élőlény volt, de az Úr Viṣṇu különleges hatalommal áldotta meg. Az Úr Viṣṇu közvetlenül az Istenség Legfelsőbb Személyisége, s így a viṣṇu-tattva kategóriába tartozik, míg Pṛthu Mahārāja jīva-tattva volt. A viṣṇu-tattva Istenre utal, a jīva-tattva pedig Isten szerves részére. Amikor Isten szerves része különleges felhatalmazást nyer, śaktyāveśa-avatārának hívják. Az Úr Viṣṇut a vers harir īśvaraḥnak nevezi. Az Úr olyan kegyes, hogy minden szenvedéstől megszabadítja a bhaktáit, ezért Harinak hívják. Īśvarának azért nevezik, mert bármit megtehet, amit akar, s Ő a legfelsőbb irányító. A legfelsőbb īśvara puruṣottama az Úr Kṛṣṇa. Megmutatja hatalmát īśvaraként, a legfelsőbb irányítóként, amikor megnyugtatja bhaktáit a Bhagavad-gītāban (BG 18.66): „Add fel a vallás minden változatát, és hódolj meg egyedül Énelőttem! Én megszabadítalak minden bűnös visszahatástól, ne félj!” Ha a bhakta egyszerűen csak meghódol Neki, azonnal meg tudja szabadítani minden visszahatástól, amit bűnös élete okoz. A vers sarvātmānak nevezi, ami azt jelenti, hogy jelen van mindenki szívében Felsőlélekként, s így mindenki legfelsőbb tanítója. Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy elfogadjuk azt a tanítást, amit az Úr Kṛṣṇa a Bhagavad-gītāban ad, az életünk nyomban sikeressé válik. Az Úr Kṛṣṇánál senki sem adhat jobb útmutatást az emberi társadalomnak.