HU/SB 4.19.7


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


7. VERS

yatra dharma-dughā bhūmiḥ
sarva-kāma-dughā satī
dogdhi smābhīpsitān arthān
yajamānasya bhārata


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yatra—ahol; dharma-dughā—elegendő tejet ad a vallásosság érdekében; bhūmiḥ—a Föld; sarva-kāma—minden vágy; dughā—tejként megadja; satī—a tehén; dogdhi sma—teljesítette; abhīpsitān—kívánatos; arthān—célok; yajamānasya—az áldozónak; bhārata—kedves Vidurám.


FORDÍTÁS

Kedves Vidurám! Ebben a nagy áldozatban az egész Föld olyanná vált, mint egy tejet adó kāma-dhenu, s a yajña bemutatásának köszönhetően megtermett mindent, amire az életben naponta szükség van.


MAGYARÁZAT

Ebben a versben a dharma-dughā szónak jelentősége van, mert a kāma-dhenura utal. A kāma-dhenut surabhinak is nevezik. A surabhi tehenek a lelki világban élnek, s ahogy a Brahma-saṁhitā elmondja, az Úr Kṛṣṇa ezeket a teheneket legelteti: surabhīr abhipālayantam. A surabhi tehenet annyiszor lehet megfejni, ahányszor csak akarjuk, s annyi tejet ad, amennyire szükségünk van. Tejre nagy szükség van a sok tejtermék, főként a tisztított vaj előállításához, ami elengedhetetlen a hatalmas áldozatok bemutatása során. Ha nem mutatjuk be az előírt áldozatokat, nélkülözésben fogunk élni. A Bhagavad-gītā megerősíti, hogy az Úr Brahmā a yajñával, az áldozatok bemutatásával együtt teremtette az emberi társadalmat. Yajña az Úr Viṣṇut, az Istenség Legfelsőbb Személyiségét jelenti, az áldozat pedig az Istenség Legfelsőbb Személyisége elégedettsége érdekében végzett munkát. Ebben a korban azonban nagyon nehéz képzett brāhmaṇákat találni, akik a Védák előírásai szerint tudnák bemutatni az áldozatokat, ezért a Śrīmad-Bhāgavatam azt mondja, hogy (yajñaiḥ saṅkīrtana-prāyaiḥ) a saṅkīrtana-yajña végzésével, valamint azzal, hogy örömet okoz a yajña-puruṣának, az Úr Caitanyának, az ember megkaphatja mindazt az eredményt, amihez a múltban a nagy áldozatok végrehajtásával juthatott. Pṛthu király és a többiek úgy kapták meg a Föld bolygótól mindazt, amire szükségük volt, hogy hatalmas áldozatokat mutattak be. A saṅkīrtana mozgalmat a Kṛṣṇa-tudat Nemzetközi Szervezete már elkezdte. Mindenkinek élnie kellene azzal a lehetőséggel, melyet ez a nagy áldozat nyújt, és csatlakoznia kellene a Szervezet tevékenységéhez, s akkor nem lesz nélkülözés. A saṅkīrtana-yajña eredményeképpen még az ipari vállalkozásokat sem akadályozza majd semmi. Ezt a rendszert kell bevezetnünk az élet minden területén, a társadalmi és politikai életben, az ipar és a kereskedelem terén egyaránt, s akkor minden tevékenység nagyon békésen és zavartalanul folytatódhat.