LT/Prabhupada 0649 -Protas yra vairuotojas. Kūnas yra vežimas arba automobilis



Lecture on BG 6.2-5 -- Los Angeles, February 14, 1969

Atsidavusysis: Penktas tekstas. "Protas turi padėti žmogui išsigelbėti, o ne pražudyti save. Protas — sąlygotos sielos draugas ir priešas. (BG 6.5)." Vertimas: "Žodis ātmā gali reikšti (priklausomai nuo aplinkybių) tiek kūną, tiek protą, tiek sielą Jogos sistemoje protui ir sąlygotai sielai tenka ypatingai svarbus vaidmuo. Protui jogos praktika skiria centrinę vietą, todėl šiame posme žodis ātmā nurodo protą. Jogos sistemos tikslas — suvaldyti protą ir atplėšti jį nuo juslių objektų. Čia ypač pažymima, kad protą reikia ištreniruoti taip, kad jis galėtų ištraukti sąlygotą sielą iš neišmanymo liūno.

Prabhupāda: aṣṭāṅga-jogos praktikoje, ši aštuoniapakopė jogos praktika, dhyāna, dhāraṇā - yra skirtos proto suvaldymui. Protui, nebent tu suvaldysi protą... Pasakyta, jog pradžioje žmogus turi ugdyti save savo paties protu. Protas yra vairuotojas. Kūnas yra vežimas arba mašina. Kaip ir, jūs paskambinate savo, paprašote vairuotoje, "Prašau nuvešk mane į Krišnos sąmonės šventyklą." Vairuotojas atveš jus čia. Ir jeigu jūs parašysite vairuotojo, "Prašau nuvešk mane į tuos alkoholinių gėrimų barą." Vairuotojas nuveš jus ten. Vairuotojo reikalas yra nuvežti jus kur tik jūs norite. Panašiai protas yra vairuotojas. Jeigu tu gali valdyti - tačiau jeigu vairuotojas paiima jūsų vairuotojo pažymėjimą, tada jis nuveš jus kur tik jis panorės. Tada jūs esate prapuolę. Tada vairuotojas yra jūsų priešas. Tačiau jeigu vairuotojas elgiasi pagal jūsų nurodymus, tada jis yra jūsų draugas. Taigi iš tikrųjų jogos praktika skirta tokiu būdų suvaldyti protą, kas jis veiktų kaip jūsų draugas, o ne kaip jūsų priešas.

Iš tikrųjų protas veikia kaip mano, nes aš turiu truputį nepriklausomybės, nes esu neatskiriama Aukščiausiojo dalis, kuris turi visišką nepriklausomybę, todėl aš turiu nedaug nepriklausomybės. Protas kontroliuoja šią nepriklausomybę. Jeigu protas sako, "Gerai, leisk man nueiti į Krišnos sąmonės šventyklą," arba protas gali sakyti, "O, kas per nesąmonė, Krišna, geriau nueikime į kokį klubą." Protas jus valdo. Taigi mūsų Krišnos sąmonės judėjimas yra skirtas sutelkti protą į Krišną, tai viskas. Jis negali veikti kaip draugas. Suprantate? Jis neturi jokių galimybių skirti kam nors vietos. Kai tik Krišna yra pasodinamas prote, panašiai, kai tik atsiranda saulės spinduliai, saulė yra danguje, tamsai nebelieka jokių galimybių. Nėra jokiu galimybių. Tamsa niekada nepasirodys prieš saulę. Panašiai, Krišna yra kaip saulė. Jūs toliau laikote Krišna prote. Māyā, tamsa niekada negalės pasirodyti. Tai yra aukščiausio lygio jogos praktika. Tai yra jogos praktikos tobulumas. Žmogus, kurio protas yra toks stiprus, jog protas neleis jokioms nesąmonėms subręsti, kur tada yra jūsų nepasisekimas? Protas yra tvirtas, vairuotojas yra ryžtingas. Jis negali jūsų bet kur nuvežti, nebent jūs to norite.

Taigi visa jogos praktika skirta sustiprinti protą. Ne atsitraukti nuo Aukščiausiojo. Tai yra jogos praktikos tobulumas. Sa vai manaḥ kṛṣṇa-padāravindayoḥ (SB 9.4.18). Žmogus turėtų susitelkti, kaip Ambarīṣa Mahārāja sutelkė savo mintis tik į Krišną. Vyko kova tarp didžio jogo, aṣṭāṅga-jogo, Durvāsā Muni. Mahārāja Ambarīṣa, jis buvo karalius, jis buvo namų šeimininkas, gerai uždirbantis žmogus. Namų šeimininkas reiškia jog jis turi atsižvelgti į svarus, šilingus, pensus. Dolerius, centus. Karalius, jis iš tikrųjų buvo karalius. Taigi Durvāsā Muni buvo didis jogas. Jis pavydėjo šiam karaliui. Jog, "Kaip čia yra? Aš esu didis jogas. Aš galiu keliauti kosmose, ir šis žmogus yra paprastas karalius, jis negali parodyti tokių jogos praktikos triukų. tačiau žmonės vistiek jį didžiai gerbia. Kodėl? Aš jį pamokysiu." Taigi jis susiginčijo su karaliumi, tai ilga istorija. Aš ją papasakosiu kokią kitą diena, galų galę jis buvo nugalėtas. Jis buvo nurodytas Nārāyaṇos priimti karaliaus, Mahārāja Ambarīṣa, pėdų prieglobstį. Šie pavyzdžiai, kuriuos matome iš autoritetingų šaltinių, jog jis tiesiog galvojo apie Krišną. Ir jis nugalėjo didį jogą. Durvāsā Muni, jis buvo tobukas jogas, jog per vienerius metus, jis apkeliavo visą materialią kosminę erdvę, ir už materialios kosmoso erdės į dvasinę erdvę - nukeliavo tiesiai į karalystė, į Dievo buveinę, Vaikuṇṭha, ir asmeniškai matė Aukščiausią Dievo Asmenį. Vis dėlto jis buvo toks silpnas, jog turėjo sugrįžti ir kristi žemyn prie Mahārāja Ambarīṣa kojų. Tačiau Mahārāja Ambarīṣa, jis buvo paprastas karalius, jis tiesiog galvojo apie Krišną, tai viskas. Šie pavyzdžiai mes pamatysime.

Taigi aukščiausia tobuliausia jogos praktika yra skirta suvaldyti protą. Ir jūs galite labai lengvai suvaldyti protą, jeigu laikysite dvi lotosines Krišnos pėdas savyje, tai viskas. Tiesiog galvokite apie Krišna ir jūs esate nugalėtojas. Jūs pasiekiate pergalę. Jūs tampate aukščiausiu jogu. Nes, vis dėlto, jogos praktika yra, yoga indriya saṁyama. Joga reiškia kontroliuoti jusles. O virš juslių yra protas. Taigi jeigu tu kontroliuoji protą, automatiškai yra kontroliuojamos ir juslės. Jūsų liežuvis nori suvalgyti kokią nesąmonę, tačiau jeigu protas yra tvirtas, protas sakys, "Ne. Tu negali valgyti. Tu negali nieko valgyti išskyrus krišna-prasadą." Liežuvis yra sukontroliuotas. Taigi juslės yra kontroliuojamos proto. Indriyāṇi parāṇy āhur indriyebhyaḥ paraṁ manaḥ (BG 3.42). Mano kūnas yra priemonė juslėms, taigi, juslės, mano veikla yra priemonė jusliniams malonumams, tai viskas. Tačiau virš juslių yra protas. Virš proto yra intelektas. o virš intelekto yra dvasinė siela. Jeigu žmogus yra dvasiniame lygyje, sielos lygyje, tada jo intelektas tampa sudvasintas, jo protas tampa sudvasintas, jo jausmai sudvasinti, jis yra sudvasintas. Tai yra Krišnos sąmonės procesas. Nes iš tikrųjų dirba dvasinė siela, tačiau jis atidavė įgaliotojo asmens valdžią, šitam beprasmiškam protui. Jis miega. Tačiau, kai jis yra pažadintas, šeimininkas yra pažadintas, tarnas negali daryti jokių nesąmonių. Panašiai, jeigu jūs pabundate būdami Krišnos sąmonėje, jūsų intelektas, jūsų protas, jūsų juslės negali veikti beprasmiškai. Jos turi veikti pagal tai. Tai yra sudvasinimas. Tai vadinama apsivalymu.

Hṛṣīkeṇa hṛṣīkeśa-sevanaṁ bhaktir ucyate (CC Madhya 19.170). Bhakti reiškia veikti dvasiškai. Kaip jūs galite veikti? Jūs turite veikti su savo juslėmis. Todėl, jūs turite sudvasinti savo jusles. Meditacija, veiklos sustabdymas reiškia beprasmybės sustabdymas, tačiau, veiklia Krišnos sąmonėje yra transcendentinė. Kaip ir mes turime sustabdyti savo beprasmiškai veikiančias jusles, tačiau tai nėra tobulumas. Mes turime veikti tiksliai. Tai yra tobulumas. Priešingu atveju, jeigu tu netreniruosi savo juslių veikti tvarkingai, jos ir vėl kris žemyn prie beprasmės veiklos. Taigi mes turime užimti jusles veikti Krišnai. Tada nėra jokios galimybės nupulti. Tai yra Krišnos sąmonė.