PL/Prabhupada 0221 - Mayavadi sądzą, że są równi Bogu
Kiedy Arjuna zapytał Kṛṣṇę: "Twierdzisz, że tą filozofię Bhagavad-gīty przekazałeś bogowi słońca. Jak mam w to uwierzyć?" -wtedy Kryszna odpowiedział: "Rzecz w tym, że obaj wtedy istnieliśmy, ale teraz ty o tym zapomniałeś, lecz Ja nie." Taka jest różnica pomiędzy Kṛṣṇą i żywą istotą... On jest kompletny; my nie jesteśmy. Stanowimy niekompletne, fragmentaryczne cząstki Kṛṣṇy. Dlatego musimy podlegać Jego kontroli. Jeśli nie zgadzamy się na to, ażeby być kontrolowani przez Kṛṣṇę, wtedy musimy podlegać kontroli energii materialnej: bhūmir āpo 'nalo vāyuḥ (BG 7.4). W zasadzie, jesteśmy energią duchową. Zatem dobrowolnie powinniśmy przystać na to, by być pod kontrolą Kṛṣṇy. I to nazywa się służbą oddania. To jest służba oddania. Stanowimy energię duchową, a Kṛṣṇa jest Duszą Najwyższą. Zatem jeśli zgodzimy się być pod Jego nadzorem, wtedy zostaniemy promowani do świata duchowego. Ale musimy wyrazić zgodę. Kṛṣṇa nie ingeruje w naszą małą niezależność.
Yathecchasi tathā kuru (BG 18.63). Kṛṣṇa mówi do Arjuny: "Uczyń, jak uważasz." Posiadamy taką niezależność. Za jej sprawą przyszliśmy tutaj , by cieszyć się tym światem. Kṛṣṇa dał nam tą wolność: "Możecie się cieszyć bez ograniczeń." I my tak próbujemy. Ale rezultatem tego jest uwikłanie. Dostajemy prawo do działania w tym materialnym świecie i każdy stara się w nim zostać panem. Nikt nie próbuje być sługą. Tylko my, Vaiṣṇavowie, staramy się być sługami. Karmī i jñānī, im nie podoba się pozycja sług. Oni nas krytykują: "Wy Vaiṣṇavowie macie niewolnicze usposobienie." Tak, mamy taka mentalność... Caitanya Mahāprabhu nauczał, gopī-bhartuḥ pada-kamalayor dāsa-dāsānudāsaḥ (CC Madhya 13.80). Taka jest nasza pozycja.
Jaki jest pożytek ze sztucznego twierdzenia: "Jestem panem"? Jeśli nim jestem, to dlaczego nie mogę obejść się bez klimatyzacji? Pora letnia zmusza mnie do dostosowań. Podobnie, zostanę również sługą okresu zimowego, kiedy będzie mroźno. Zatem zawsze jesteśmy sługami. Dlatego Caitanya Mahāprabhu mówi, jīvera svarūpa haya nitya-kṛṣṇa-dāsa (CC Madhya 20.108-109). Naszą faktyczną, konstytucjonalną pozycją jest bycie sługą Kṛṣṇy. Kṛṣṇa jest najwyższym kontrolerem. Zadaniem tego Ruchu Świadomości Kṛṣṇy jest to, by te ogłupione osoby, mūḍhāḥ, dranie... Nie wynajduję tutaj nic nowego; Kṛṣṇa użył słów: "głupcy" i "dranie". Na māṁ duṣkṛtino mūḍhāḥ prapadyante narādhamāḥ (BG 7.15). Kryszna tak powiedział. Możecie sprawdzić.
Duṣkṛtinaḥ, notoryczni grzesznicy i mūḍhāḥ, dranie i osły. Narādhamāḥ, najniżsi z rodzaju ludzkiego. "Och, doprawdy..? Kṛṣṇo, odnosisz się tak wrogo do materialnych naukowców? Istnieje tak wiele filozofów. Czyżby wszyscy oni byli narādhamāḥ?" "Tak, oni są narādhamāḥ," "Ale oni są wykształceni." "Zgadza się..." Ale jaki to rodzaj edukacji? Māyayā apahṛta-jñānāḥ: "Ich wiedza została skradziona przez māyę." Im bardziej ktoś jest wykształcony, tym większym jest ateistą. W chwili obecnej... Oczywiscie edukacja nie oznacza... Edukacja oznacza zrozumienie. Jñānī. Wykształcenie oznacza mądrzy ludzie, Jñānī. W rzeczywistości jñānī oznacza māṁ prapadyate. Bahūnāṁ janmanām ante jñānavān māṁ prapadyate (BG 7.19). To jest edukacja. Kształcenie nie oznacza, żeby stać się ateistą. "Bóg nie istnieje. Ja jestem Bogiem, ty jesteś bogiem, każdy jest bogiem." To nie jest wiedza. To jest ajñāna. Filozofowie Māyāvādīs myślą, źe stali się jednym z Bogiem. To nie jest edukacja.