PL/Prabhupada 0671 - Przyjemność oznacza dwie osoby - Kryszna i ty

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Strona poprzednia - Video 0670
Strona kolejna - Video 0672 Go-next.png

Przyjemność oznacza dwie osoby - Kryszna i ty
- Prabhupāda 0671


Lecture on BG 6.16-24 -- Los Angeles, February 17, 1969

Wielbiciel: "Cechuje go umiejętność postrzegania siebie przez czysty umysł oraz rozkoszowania się i radowania ..."

Prabhupāda: Czysty umysł. To jest czysty umysł. Czysty umysł oznacza zrozumienie, że "należę do Kṛṣṇy". To jest czysty umysł. Umysł, w tej chwili mój umysł jest zanieczyszczony. Czemu? Myślę, że należę do tego, należę do tego, należę do tego. Ale kiedy mój umysł jest skupiony, "Jestem Kṛṣṇy." To jest doskonałość. Tak.

Wielbiciel: "... Aby się rozkoszować i radować z siebie, w tym radosnym stanie znajduje się w bezgraniczności ..."

Prabhupāda: To radowanie w jaźni, to oznacza, że ​​Kṛṣṇa jest super jaźnią. Praktyka jogi. Jestem indywidualną jaźnią. Kiedy jestem w samādhi z Viṣṇu, z super jaźnią, to jest moja stałość umysłu. Więc super jaźń i jaźń, kiedy się radują. Przyjemność nie może być w samotności. Muszą być dwa. Czy masz doświadczenie radowania się samemu? Nie. Zatem przyjemność samemu nie jest możliwa. Przyjemność oznacza dwoje - Kṛṣṇa i ty. Dusza Najwyższa i dusza indywidualna. Oto jest sposób. Nie możesz cieszyć się sam, to nie jest twoja pozycja. Tak, czytaj dalej.

Wielbiciel: ... Ktoś znajduje się w bezgranicznym transcendentalnym szczęściu i cieszy się sobą przez transcendentalne zmysły. Ustanowiony w ten sposób, nigdy nie odbiega od prawdy, a po zdobyciu tego, myśli, że nie ma większego zysku. Będąc w takiej pozycji, nigdy nie jest wstrząśnięty, nawet w największej trudności. To…

Prabhupāda: W największej trudności. Jeśli jesteś przekonany, że "jestem nieodłączną częścią Kṛṣṇy", nawet wtedy kiedy jest najbardziej trudna sytuacja waszego życia, to jest podporządkowanie się. Wiesz, że Kṛṣṇa da ci ochronę. Starasz się jak najlepiej, używasz inteligencji, ale wierzysz w Kṛṣṇę. Bālasya neha pitarau nṛsiṁha (SB 7.9.19). Jeśli Kṛṣṇa zaniedba, żadne inne środki nie mogą cię ochronić. Żaden inny środek nie może cię ochronić. Nie myśl ... Załóżmy, że ktoś jest chory. Wielu lekarzy specjalistów leczy go. Oferowany jest dobry lek. Czy to gwarancja na jego życie? Nie. To nie jest gwarancja. Jeśli Kṛṣṇa zlekceważy, pomimo tych wszystkich dobrych lekarzy i leków, ktoś umrze. A jeśli Kṛṣṇa go chroni, nawet jeśli nie ma specjalistycznego leczenia, ktoś przeżyje. Więc ten, który jest skupiony na Kṛṣṇie, w pełni się podporządkował... I jednym z etapów podporządkowania się jest to, że Kṛṣṇa mnie ochroni. Wtedy jesteś szczęśliwy. Podobnie jak dziecko. Jest w pełni podporządkowany rodzicom i jest tego pewien "Mój ojciec tam jest, moja matka tam jest." Więc jest szczęśliwy. Kadāham aikāntika-nitya-kiṅkaraḥ (Stotra-ratna 43 / CC Madhya 1.206). Jeśli wiesz, że jest ktoś, kto jest moim patronem, kto jest moim zbawcą, czy nie jesteś bardzo szczęśliwy? Ale jeśli robisz wszystko na własny rachunek, na własną odpowiedzialność, jesteś szczęśliwy? Podobnie, jeśli jesteś przekonany o świadomości Kṛṣṇy, że "Kṛṣṇa da mi ochronę" a jeśli jesteś wierny Kṛṣṇie, jest to standard szczęścia. Nie można być szczęśliwym inaczej. Nie jest to możliwe. Eko bahūnāṁ vidadhāti kāmān (Kaṭha Upaniṣad 2.2.13). To jest fakt. Nawet w twoim, w swoim buntowniczym stanie, Kṛṣṇa daje ci ochronę. Bez ochrony Kṛṣṇy nie możesz żyć nawet przez sekundę. Jest taki dobry. Ale kiedy to przyznajesz, kiedy to rozpoznajesz, stajesz się szczęśliwy. Teraz Kṛṣṇa daje ci ochronę, ale nie wiesz tego, ponieważ wziąłeś życie na własne ryzyko. Dlatego On dał wam wolność: "Dobrze, rób co chcesz, w miarę możliwości dam ci ochronę". Ale kiedy w pełni się podporządkujesz, cały ciężar jest Kṛṣṇy. To jest wyjątkowe. To jest specjalna ochrona. Jak ojciec. Dziecko, które dorosło, nie dba o ojca, działa niezależnie. Co może zrobić ojciec? "W porządku, rób, co chcesz." Ale dziecko, które jest w pełni pod opieką ojca, on bardziej się nim opiekuje. Jest to powiedziane w Bhagavad-gicie: samo 'haṁ sarva-bhūteṣu (BG 9.29). "Jestem równy wszystkim." Na me dveṣyaḥ: "Nikt nie jest moim wrogiem". Jak On może być wrogi? Wszyscy są synami Kṛṣṇy. Jak ktoś może stać się wrogiem Kṛṣṇy? On jest synem. Nie jest to możliwe. Jest On przyjacielem wszystkich. Ale nie korzystamy z Jego przyjaźni. To jest nasza choroba. To jest nasza choroba. Jest przyjacielem wszystkich. Samo 'haṁ sarva-bhūteṣu. Ale ten, kto to rozpoznaje, może zrozumieć, że "Kṛṣṇa daje mi ochronę w ten sposób". To jest droga do szczęścia. Czytaj dalej.