PL/Prabhupada 0885 - Duchowa przyjemność się nie kończy. Zwiększa się

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Strona poprzednia - Video 0884
Strona kolejna - Video 0886 Go-next.png

Duchowa przyjemność się nie kończy. Zwiększa się.
- Prabhupāda 0885


730413 - Lecture SB 01.08.21 - New York

Tylko fortunne żywe istoty mają okazję przebywania z Kṛṣṇą i Jego wielbicielami. Wtedy życie staje się wzniosłe.

ei rūpe brahmāṇḍa bhramite kona bhāgyavān jīva
guru-kṛṣṇa-kṛpāya pāya bhakti-latā-bīja
(CC Madhya 19.151)

To Bhakti-latā-bīja, nasionko służby oddania, to intonowanie mantry Hare Kṛṣṇa. Kuntīdevī mówi: "Kim jest alakṣya, ta niewidzialna osoba?" To Kṛṣṇa. "Kṛṣṇa? Jest tyle Kṛṣṇy." Vāsudevāya, syn Vasudevy. "Jest wielu Vāsudevów." Nie, nanda-gopaya, nandanāya (SB 1.8.21), przybrany syn Nandy Mahārāja. Kutni podkreśla to trzy razy: "To jest Kṛṣṇa." Kṛṣṇa oficjalnie rodzi się jako syn Devakī i Vasudevy, lecz cieszy się także towarzystwem matki Yasiody i Nandy Mahārāja- jako dziecko. Są to rozrywki Kṛṣṇy. ānanda-līlāmaya-vigrahaya. Ānanda-līlā, līlā Kryszny są bardzo radosne. Ānanda-līlāmaya. Ānandamayo 'bhyāsāt (Vedānta-sūtra 1.1.12). On z natury jest ānandamaya. Nie zobaczysz nigdy nieszczęśliwego Kṛṣṇy. Kṛṣṇa nigdy nie jest nieszczęśliwy. Kṛṣṇa jest zawsze szczęśliwy. Dlatego nanda-gopa-kumārāya govindāya (SB 1.8.21). Jest szczęśliwy On, jak i każdy, kto z Nim przebywa. Govindāya. Szukamy zadowalania zmysłów. Go znaczy zmysły. Jeśli przebywacie z Kṛṣṇą, to sprawiacie dużą przyjemność zmysłom.

Tak jak gopī, które tańczą z Kṛṣṇą. Nie brakuje tu zadowalania zmysłów. Ale nie jest to wulgarne zadowalanie zmysłów. To są duchowe zmysły. Ānanda-cinmaya-sad-ujjvala-vigrahasya (BS 5.32). Codziennie intonujemy. Zadowalanie zmysłów w świecie duchowym jest ānanda-cinmaya, cinmaya. Nie jest to trzeciej klasy ānanda z cielesnymi zmysłami. To nie jest ānanda. To jest złudzenie. Złudzenie. Wydaje się nam, że "Czerpiemy przyjemność," ale nie jest to ānanda. Takie ānanda nie jest prawdziwe, ponieważ materialnymi zmysłami nie możemy cieszyć się zbyt długo. Każdy tego doświadczył. Przyjemność kiedyś się kończy. Lecz przyjemność duchowa nie kończy się. Wzrasta. To jest różnica. Ānanda-cinmaya-sad-ujjvala-vigrahasya govindam ādi-puruṣam (BS 5.32). Musicie mieć towarzystwo Govindy. Tu jest także powiedziane: govindāya namo namaḥ: "Składam pełne szacunku pokłony Govindzie."

Ten ruch świadomości Kṛṣṇy jest tak dobry, jest się w bezpośrednim kontakcie z Govindą. Wielbienie Bóstw to też bezpośredni kontakt z Govindą. Śrī-vigrahārādhana-nitya-nānā-śṛṅgāra-tan-mandira-mārjanādau. To vigraha, Bóstwo Kṛṣṇy, to też jest łaska Kṛṣṇy. Kṛṣṇa jest alakṣya, niewidoczny. Stał się dla was widoczny, byście mogli Go zobaczyć. Kṛṣṇa nie jest kamieniem, drewnem czy metalem. Kṛṣṇa jest zawsze Kṛṣṇą. Lecz pojawia się... Ponieważ nie możecie widzieć niczego innego poza drewnem, kamieniem i metalem, Kṛṣṇa pojawia się jako drewno, kamień czy metal. Ale nie jest ani drewnem, ani kamieniem, ani metalem. Jeśli będziesz miał towarzystwo Bóstw, to osiągniesz ten sam efekt, co z osobistego towarzystwa Kṛṣṇy. W obecnej chwili, ponieważ Kṛṣṇa jest niewidoczny, to łaskawie przyjął postać widoczną dla was. To jest łaska Kṛṣṇy. Nie myślcie, "Och, tu jest Kṛṣṇa, ten kamień to Kṛṣṇa." Kṛṣṇa jest wszystkim. Kṛṣṇa jest wszystkim, więc także kamieniem. Ale nie takim, który nie może się ruszać. Kṛṣṇa może działać także w kamiennej postaci. W metalowej. Będziecie to widzieć. Svayam eva sphuraty adaḥ. Im więcej będziecie służyli, tym bardziej ten tak zwany kamień będzie do was przemawiał. Jest na to wiele przykładów.