SK/Prabhupada 0002 - Šialená civilizácia
Lecture on SB 6.1.49 -- New Orleans Farm, August 1, 1975
Harikeśa: Preklad ... "Tak ako človek vo sne, keď spí, jedná podľa tela, ktoré sa mu objaví vo sne, alebo považuje to telo ako on sám seba, Podobne, on identifikuje svoje súčasné telo ako sám seba, Toto telo získal podla svojho minulého nábožného alebo bezbožného života a nie je schopný poznať svoj minulý alebo budúci život. "
Prabhupáda [SB 6.1.49]:
- yathājñas tamasā (yukta)
- upāste vyaktam eva hi
- na veda pūrvam aparaṁ
- naṣṭa-janma-smṛtis tathā
- (SB 6.1.49)
Toto je naša pozícia. Toto je náš pokrok vedy, že nevieme, "Čím som bol pred týmto životom a čím budem po tomto živote? " Život je pokračovanie. To je duchovné poznanie. Ale oni ani nevedia to, že život je pokračovanie. Myslia si: "Nejakou náhodou som dostal tento život, a po smrti so mnou bude koniec. Zabudnime na minulost, súčasnost alebo budúcnost. Poďme si užívať. " To sa nazýva nevedomosť, tamás, nezodpovedný život.
Tak preto ajñaḥ. Ajñaḥ znamená, ten, kto nemá žiadne vedomosti. A kto nemá žiadne poznanie? tamas. Tí, ktorí sú pod vplyvom kvalít nevedomosti. Existujú tri druhy hmotnej prírody, jej kvality: sattva, raja, tamas. Sattva-guna znamená, že je všetko jasné, prakāśa. Tak ako teraz je obloha pokrytá oblakmi, slnko nie je jasné. Ale nad mrakom svieti slnko, všetko je jasné. A v oblaku nie je jasné. Rovnako tak ako tí, ktorí sú v sattva-gune, pre nich je všetko jasné, a tí, ktorí sú v tamo-gune, všetko je nevedomosť, nepochopia nič a tí, ktorí sú medzi, ani v sattva-gune, ani v tamo-gune, uprostred, oni sa nachádzaju v takzvanej rajo-gune. Tri guny. Tamas. Tak, títo sa zaujímaju len o terajšie telo, je im jedno, čo sa bude diať v budúcnosti, a nemajú žiadne vedomosti, čo bolo pred týmto životom. Na inom mieste to je pekne popísané: nūnaṁ pramattaḥ kurute vikarma (SB 5.5.4). Pramattaḥ, ...tak ako šialenec. šialenec nevie, prečo sa stal bláznom. Zabudol. A ani nevie, čo sa stane ako dosledok svojich činností, Blázon. Takže táto civilizácia, moderná civilizácia, je jednoducho šialená civilizácia. Nemajú žiadne vedomosti o minulom živote, a ani sa nezaujímajú o budúcom živote. Nūnaṁ pramattaḥ kurute vikarma (SB 5.5.4). A naplno sa venujú hriešnym činnostiam, pretože nemajú žiadne vedomosti z minulého života. Tak ako pes. Pes nevie prečo sa stal psom. a čo sa bude diať ďalej Pes mohol byť v jeho minulom živote premiérom, ale keď sa stane psom, zabudne na to. To je tiež ďalší vplyv mayi. Prakṣepātmikā-śakti, āvaraṇātmikā-śakti. Maya má dve energie. Ak sa niekto za svoje minulé hriešne činnosti stal psom a ak by si pamätal, že "bol som premiérom, teraz som sa stal psom," bolo by to nemožé pre neho takto žiť. Preto maya pokryje jeho znalosti/pamäť. Mṛtyu. Mṛtyu znamená zabudnúť všetko. Tomu sa hovorí mṛtyu. Rovnakú skutočnosť zažívame každý deň a noc. Keď sa nám v noci niečo sníva, sme v inom prostredí, inom živote, zabudneme na toto naše telo, na to, že "tu ležím. Moje telo leží vo veľmi peknom byte, na veľmi peknej posteľnej bielizni." Nie. Predpokladajme, že chodí po ulici alebo je na kopci. Niečo niekde zoberie, vo sne niečo zoberie... Všetci máme záujem len o toto telo. Zabudneme na minulé telo. Tak toto sa nazýva nevedomosť. To je nevedomosť, a čím viac sa dostaneme z neznalosti k poznaniu, tým je náš život úspešnejsí. A ak sa budeme držať sami v nevedomosti, to nie je žiadny úspech. Len premárnime náš život.
Takže naše hnutie pre vedomie Krišnu sa snaží povzniesť ludí z nevedomosti k poznaniu. To je celý účel védskej literatúry: oslobodenie. Krišna hovorí v Bhagavad-gíte o oddaných - nie pre všetkých - teṣāṁ ahaṁ samuddhartā mṛtyu-saṁsāra-sāgarāt (BG 12.7). A tiež
- teṣāṁ evānukampārtham
- aham ajñāna-jaṁ tamaḥ
- nāśayāmy ātma-bhāvastho
- jñāna-dīpena bhāsvatā
- (BG 10.11)
Pre špeciálne osoby, pre oddaných ... Krišna sa nachádza v srdci každého, ale oddaný, ktorý sa snaží pochopiť Krišnu, tomu Krišna pomôže. On pomôže. Pre neoddaných, ktorí nemajú záujem o Krišnu ... tí sú rovnako ako zvieratá - len jedenie, spanie, sex a obrana. Oni sa nestarajú o nič, nič ich nezaujíma, nechcú pochopiť Boha, alebo ich vzťah s Bohom. Pre nich, oni si myslia, že Boh neexistuje, a Krišna tiež hovorí: "Áno, Boh neexistuje. Môžete spať ďalej." Preto sat-sanga je potrebná. Táto sat-sanga, satāṁ prasaṅgāt. V spoločnosti oddaného prebudíme našu zvedavosť o Bohu. Preto centrá sú potrebné. To nie je bezvýznamné, že otvárame toľko centier. Nie. To je v prospech ľudskej spoločnosti.