SK/Prabhupada 0012 - Zdrojom poznania by malo byť počúvanie



Lecture on BG 16.7 -- Hawaii, February 3, 1975

Každý z nás, my sme nedokonalí. Sme veľmi pyšní na naše oči: "Môžete mi ukázať?" Aké kvalifikácie majú vaše oči, aby ste mohli vidieť? On si neuvedomí, že "nemám kvalifikáciu, ale aj tak chcem vidieť." Tieto oči, oh, sú závislé na toľkých podmienkach. Teraz je elektrina, môžete vidieť. Akonáhle je elektrina vypnutá, nemôžete vidieť. Potom aká je hodnota vašich očí? Nemôžete vidieť čo sa deje za touto stenou.

Tak neverte vašim takzvaným zmyslom ako zdroj poznania. Nie. Zdrojom poznania by malo byť počúvanie. Tomu sa hovorí šruti. Preto sa Védy nazývajú šruti. Śruti-pramāṇa, śruti-pramāṇa. Tak ako dieťa, alebo chlapec chce poznať, kto je jeho otec. Aké sú na to dôkazy? Dôkazom je šruti, načúvanie matke. Matka povie: "Toto je tvoj otec." Dieťa to teda počuje. Nikdy nevidelo, ako sa stal tento človek jeho otcom. Jeho otec bol pri tom, keď jeho telo bolo práve vytvorené, tak ako by to mohlo vidieť? Takže videním, nemôžeš zistiť kto je tvoj otec. Musíte to počuť od autority. Matka je v tomto prípade autoritou. Preto śruti-pramāṇa: dôkazom je načúvanie, nie videnie. Videnie...Naše nedokonalé oči...Stojí im v ceste toľko prekážok. Podobne priamym vnímaním nemôžete poznať pravdu.

Priame vnímanie je špekulácia. Ako ten doktor Žabiak. Doktor Žabiak špekuloval o tom, čo je Atlantik. Sedí v studni, tri stopy veľkej a jeden jeho priateľ mu povie: "Vieš, videl som obrovskú vodnú plochu." "Čo je tá veľká vodná plocha?" "Atlantický oceán." "Ako je veľký?" "Veľký, veľmi veľký." Dr.Žabiak teda premýšľa:"Možno štyri stopy. Moja studňa má tri stopy. Oceán je teda možno štyri stopy veľký. Dobre, päť stôp. To mi nehovor, desať stôp?" Ako teda touto cestou, špekuláciou, môže dr.Žabiak pochopiť, čo je Atlantik či Pacifik? Môžete odhadnúť dľžku a šírku Atlantiku či Pacifiku špekuláciou? Špekuláciou sa teda nič nedozviete. Iba o vesmíre sa špekuluje už toľko rokov, koľko je v ňom hviezd, aká je jeho dľžka a šírka, kde je... Nikto nič nevie ani o tomto hmotnom svete a čo potom povedať o duchovnom svete? Je to mimo nás, ďaleko mimo nás.

Paras tasmāt tu bhāvo 'nyo 'vyakto 'vyaktāt sanātanaḥ (BG 8.20). Nájdete to v Bhagavad-gíte. Existuje ešte iná príroda. Táto príroda, ktorú môžete vidieť, toto nebo, oblúk neba, nad ním nájdeme ďalšie vrstvy piatich prvkov. To je pokryv vesmíru. Je to podobné ako kokosový orech. Kokos má tvrdý obal a vo vnútri tohto obalu je voda. Podobne, vo vnútri týhto pokryvov... Vo vnútri tohoto obalu je päť vrstiev, každá je tisíckrát väčšia ako tá predchádzajúca. Vrstva vody, vzduchu, ohňa. Musíte teda prekonať všetky tieto obaly. Potom sa dostanete do duchovného sveta. Všetky tieto vesmíre, je ich nekonečné množstvo, koti. Yasya prabhā prabhavato jagad-aṇḍa-koṭi (Bs. 5.40) Jagad-aṇḍa znamená vesmír. Koti, mnoho miliónov zhromaždených dohromady, to je materiálny svet a nad týmto materiálnym svetom je duchovný svet, ďalšie nebo. To je tiež nebo. Nazýva sa paravyoma. Vašim zmyslovým vnímaním nemôžete odhadnúť dokonca ani to, čo sa nachádza na planéte Mesiac či na planéte Slnka, na týchto planétach, v tomto vesmíre. Ako môžete teda pochopiť duchovný svet pomocou špekulácie? Je to bláznivé.

Preto šástra hovorí, acintyāḥ khalu ye bhāvā na tāṁs tarkeṇa yojayet. Acintya, čo je nepredstaviteľné, nad vaše zmyslové vnímanie, nesnaž sa argumentovať a pochopiť to a špekulovať. To je bláznovstvo. Nie je to možné. Preto musíme ísť za guruom. Tad-vijñānārthaṁ sa gurum evābhigacchet, samit-pāṇiḥ śrotriyaṁ brahma-niṣṭham (MU 1.2.12). To je ten proces.