SK/Prabhupada 0243 -Žiak prichádza za guruom kvôli osvieteniu



Lecture on BG 2.9 -- London, August 15, 1973

Pradyumna: Preklad, "Snjaya povedal: Po tomto rozprávaní, Ardžuna, pokoriteľ nepriateľov, povedal Krišnovi, "Govinda, ja nechcem bojovať," a ostal ticho."

Prabhupāda: V predchádzajúcom verši, Ardžuna povedal, že "Tam nie je žiadny prínos v tomto boji, pretože na druhej strane to sú všetko moji príbuzný, a ich zabitím, ak by som aj vyhral, tak aj tak akú to má hodnotu?" To sme už vysvetlili, takýto druh zrieknutia sa niekedy deje kvôli nevedomosti. V skutočnosti to nie je veľmi inteligentné. Takže týmto spôsobom, evam uktvā, "povedaním, že "Tak, tam nie je žiadny prínos v tromto boji." Evam uktvā, "vyslovením tohto," hṛṣīkeśam, on hovorí k pánovy zmyslov. A v predchádzajúcom verši povedal, śiṣyas te 'haṁ prapannam: (BG 2.7) "Ja som tvojim odovzdaným žiakom." Takže Krišna sa stal guruom a Ardžuna Jeho žiakom. Pôvodne sa rozprávali ako priatelia. Ale priateľská rozprava nedokáže vyriešiť žiadny vážny problém. Keď je tam nejaká vážna téma, musí sa o tom rozprávať medzi autoritami.

Takže hṛṣīkeśam, Ja som to už vysvetlil viackrát. Hṛṣīka znamená zmysli a īśa znamená pán. Hṛṣīka-īśa a oni sa spoja: Hṛṣīkeśa. Podobne aj Ardžuna. Guḍāka īśa. Guḍāka znamená temnota a īśa... Temnota je nevedomosť.

ajñāna-timirāndhasya
jñānāñjana-śalākayā
cakṣur-unmīlitaṁ yena
tasmai śrī-guruve namaḥ

Povinnosťou gurua je... A śiṣya, žiak prichádza za guruom aby ho osvietil. Každý sa rodí hlúpi. Každý. Dokonca i ľudské bytosti, pretože prichádzajú zo zvieracieho kráľovstva prostredníctvom evolúcie, takže to zrodenie je také isté, nevedomosť, ako zvieratá. Preto, i keď je niekto ľudská bytosť, tak aj tak potrebuje vzdelanie. Zviera nemôže byť vzdelávané, ale ľudská bytosť sa môže vzdelávať. Preto śāstra says, nāyaṁ deho deha-bhājāṁ nṛloke kaṣṭān kāmān arhate vid-bhujāṁ ye (SB 5.5.1). Ja som viackrát recitoval tento verš, takže teraz... V postavením nižšom ako je to ľudské musíme pracovať veľmi ťažko, jednoducho pre naše štyri nevyhnutnosti života: jedenie, spanie, párenie a obranu. Zmyslové užívanie si. Hlavným predmetom je zmyslový pôžitok. Preto všetci musia veľmi tvrdo pracovať. Ale v ľudskej podobe života, Krišna nám dáva tak veľa prostriedkov, inteligenciu. My môžeme urobiť svoj spôsobom žitia veľmi pohodlným, ale za účelom dosiahnutia dokonalosti v Krišna vedomí. Žijete pohodlne. To je v poriadku. Ale nežite ako zvieratá, jednoducho len zväčšovanie zmyslového pôžitku. Človek sa pokúša o to ako žiť pohodlne, ale oni chcú žiť pohodlne pre zmysloví pôžitok. To je chyba modernej civilizácie. Yuktāhāra-vihāraś ca yogo bhavati siddhiḥ. V bhagavat Gíte je povedané yuktāhāra. Áno, musíter jesť, musíte spať, musíte uspokojiť svoje zmysli, musíte sa nejako chrániť - len do určitej miery, nie sa na to príliš sústrediť. Musíme jesť, yuktāhāra. To je pravda. Ale nie atyāhara. Rūpa Gosvāmī radí vo svojej Upadeśāmṛte,

atyāhāraḥ prayāsaś ca
prajalpo niyamagrahaḥ
laulyaṁ jana-saṅgaś ca
ṣaḍbhir bhaktir vinaśyati
(NOI 2)

Ak chcete urobiť pokrok v duchovnom vedomí - pretože to je jediným cieľom života - potom by ste nemali veľa jesť, atyāhāraḥ, alebo zhromažďovať veľa vecí. Atyāhāraḥ prayāsaś ca prajalpo niyamagrahaḥ. Toto je naša filozofia.