SK/Prabhupada 0496 - Šruti znamená, že načúvame od vyššej autority



Lecture on BG 2.14 -- Germany, June 21, 1974

Hnutie Krišna vedomia znamená vedieť dokonale všetko od najvyššej autority, Krišnu. To je proces. Tad vijñānārthaṁ sa gurum eva abhigacchet (MU 1.2.12). V snahe pochopiť predmet skúmania, ktorý je za vnímaním, musíte prísť za autoritou, ktorá vás vie informovať. Presne rovnakým spôsobom: pochopiť kto je môj otec, je za mojím vnímaním, za mojou špekuláciou, ale akceptujem autoritatívne vyhlásenie mojej mamy, to je dokonalé poznanie. Sú tri druhy metód poznania, alebo pokroku v poznaní. Jedna je priame vnímanie, pratyakṣa. A ďaľšia je autorita, ďaľšia je śruti. Śruti znamená naslúchaním od Najvyššieho. Takže naša metóda śruti. Śruti znamená, že načúvame od najvyššej autority. To je náš proces a je veľmi jednoduchý. Najvyššia autorita ak sa nemýli...Obyčajní ľudia sa môžu mýliť. Majú nedokonalosti. Prvá nedokonalosť je, že obyčajný človek robí chyby. Akéhokoľvek veľkého človeka planéty ste videli, sa dopustil chyby. A ľudia sú pod vplyvom ilúzie. Prijímajú niečo ako realitu, čo nie je realita. Ako keď prijímame toto telo ako realitu. To sa nazýva ilúzia. Ale to nie je realita. "Ja som duša." To je realita. Takže to sa nazýva ilúzia. A potom s iluzórnym poznaním, nedokonalým poznaním sa staneme učiteľom. To je ďaľšie podvádzanie. Všetci tí vedci a filozofi vravia: "Pravdepodobne; to môže byť." Takže kde je vaše poznanie? "To môže byť a pravdepodobne." Prečo prijímate pozícu učiteľa? "V budúcnosti pochopíte." A čo je táto budúcnosť? Chcete prijať kontrolu po dátume? "V budúcnosti objavím a potom som vedec." Čo je to za vedca? A nad všetkým, naše nedokonalé zmysly. Ako keď vidíme jeden druhého, pretože tu je svetlo. Ak nie je svetlo, aká je sila môjho videnia? Ale títo darebáci nechápu, že sa stále mýlia a píšu knihy o poznaní. Aké je teda tvoje poznanie? Musíme prijať poznanie od dokonalej osoby.

Preto prijímame poznanie od Krišnu, Najvyššej Osoby, dokonalej osoby. A On radí, ak chcete zastaviť bolesti a radosti, potom musíte urobiť nejaké úpravy , nie prijať toto materiálne telo. Takže On radí, Krišna, ako sa vyhnúť tomuto materiálnemu telu. To bolo vysvetlené. To je druhá kapitola. Vo štvrtej kapitole Krišna hovorí: janma karma me divyaṁ yo jānāti tattvataḥ, tyaktvā dehaṁ punar janma naiti mām eti (BG 4.9). Jednoducho sa snaž pochopiť Krišnove činnosti. Tieto Krišnove činnosti sú v dejinách, v Mahábhárate. Mahābhārata znamená väčšia India, alebo väčšia Bhárata, Mahābhārata, história. V tejto histórii je tiež Bhagavad-gítá. Takže rozpráva o Sebe. Snažte sa pochopiť Krišnu. To je naše Hnutie pre vedomie Krišnu. Jednoducho sa snažte pochopiť Krišnu, Jeho činnosti. On nie je neosobný. Janma karma me divyam. Karma znamená činnosti. On má činnosti. Prečo prijal úlohu v tomto svete, aktivity? Prečo prichádza?

yadā yadā hi dharmasya
glānir bhavati bhārata
abhyutthānam adharmasya
tadātmānaṁ sṛjāmy aham
(BG 4.7)

Mal dôvod, mal nejakú úlohu. Takže, snažte sa pochopiť Krišnu a Jeho úlohu a Jeho činnosti. Sú popísané historickou formou. Kde je problém? Čítame tak veľa vecí, dejiny alebo činnosti nejakého vodcu, nejakého politika. Rovnakú vec, rovnakú energiu použite na pochopenie Krišnu. Kde je problém? Krišna sa zjavil s mnohými činnosťami.