SK/Prabhupada 0606 - Kážeme Bhagavad-gítu taká aká je, to je rozdiel



Room Conversation -- January 8, 1977, Bombay

Indický muž(1): Aký tu je denný príjem? Mohli by sa zaujímať o to,aké su ich denné príjmy, denne príjmy za predaj kníh.

Prabhupáda: ,Oh,predaj kníh? Pät až šest lakhov.

Indický muž(1): Okej. Prabhupáda: Môžete; môžete si to predstaviť z predaja.

Indický muž(1): A koľko ľudí musí chodiť. Tento časopis stojí sotva jeden dolár. V Amerike jedna rupia. (Hindi)...časopis pre nich.

Prabhupáda: Čiže toto je dokument. A Európania a..., nie sú blázni a darebáci, lebo sa zaujímajú o zaobstarenie si iných náboženskych kníh, nie ich Bibliu. Vidíte? Takže majú veľmi veľkú potenciu. Takže podľa okolností, by sme mali vytvoriť kombinovanú snahu, tak aby to mohlo byť presadzované organizovanejšie. Teraz robím sám, s pomocou týchto...Ale žiadny Indovia neprichádzajú. Toto je problém.

Ashok Chugani: Myslím si, so všetkym patričným rešpektom, mnoho Indov sa snaží veci robiť v ich dedine alebo ich vlastnom okrese.

Prabhupáda: Nik to nerobí.

Ashok Chugani: Dobre, myslel som,ak ste teraz boli v Bhatpure, bolo tam okolo 5.200 lôžok pre netra-yajñu,pre operáciu očí.

Prabhupáda: Viem. To viem. Ale ja hovorím of tejto kultúre.

Ashok Chugani: Kultrúra,áno.

Indický muž(1): To je typická pomoc ktorá sa dáva.

Indický muž(2): (nezreteľné)...čast karmy, niekto sa stará.

Indický muž(1): Niekto nemôže...

Ashok Chugani: V bhakti joge a v...

Prabahupáda: Ale jedna vec je tá, že my kážeme Bhagavad-gítu taká, aká je. V Bhagavad-gíte nie je žiaden taký výrok, že sa postaráte o oči ľudí. Tam nie je žiadny taký výrok. To vytvorené vami. Ale my kážeme Bhagavad-gítu taká aká je. To je rozdiel. Naše kázanie je, že miesto dávania úľavy očiam, dávame človeku takú úľavu, aby nemusel prijať toto telo s očami. Vy neviete vyriešiť tento problém. Niekto sa stará o oči, niekto sa stará o palec, niekto o vlasy, niekto o niečo ďalšie, geniiálie, a tak ďalej, tak ďalej. Toto nevyrieši problémy. Problém je to, ako je povedané v Bhagavad...,janma-mṛtyu-jarā-vyādhi-duḥkha-doṣānudarśanam (BG 13.9). Toto je inteligencia. Pokiaľ sa zrodíte, potom budete mať oči, budete mať problémy s očami,vyādhi. Janma-mṛtyu-jarā-vyādhi. Ak príjmete janma-mṛtyu, tak medzi janma-mṛtyu je vyādhi a jarā. Musíte to akceptovať. Môžete dať nejakú úľavu, ale musíte to akceptovať. Takže to nie je riešenie. Riešenie je ako zastaviť toto janma-mṛtyu-jarā-vyādhi. To je riešenie. To je väčšie riešenie. Čiže mi dávame tú vec - nebudú už žiadne očné problémy. Hlavná choroba...Predpokladajme, že istý človek je chorý, niekedy pociťuje bolesti hlavy, niekedy bolesti očí, niekedy bolesť palca, a vy dávate nejakú medicínu na bolesť hlavy. To nie je riešenie. Riešenie je, že tento človek trpí chorobou. Ako ju vyliečiť? Takže Bhagavad-gīta je určená pre tento cieľ. Tyaktvā dehaṁ punar janma naiti (BG 4.9). A pokiaľ prijímete telo - kleśada. Na sādhu manye yato ātmano 'yam asann api kleśada āsa dehaḥ (SB 5.5.4). Asann api. Toto telo nie je trvalé. Pretože telo nie je trvalé, choroba tiež nie je večná. Takže Krišnova rada je tāṁs titikṣasva bhārata. Mātrā-sparśās tu kaunteya śītoṣṇa-sukha-duḥkha-dāḥ (BG 2.14). Vy vytvárate riešenia - to najväčšie riešenie je, ako zastaviť janma-mṛtyu. Ale to oni nevedia, že to môže byť zastavené. Oni sú jednoducho zaneprázdnený ich dočasnými problémami. A berú to ako niečo veľmi veľké. Čo je veľké? Prepokladajme, že by ste mali vred tu. Vyliečilo by sa to jednoducho pichnutím (fúkanie )? To sa musí operovať, dostať preč hnis. Takže toto hnutie je kvôli tomuto účelu. Nie je to kvôli tomuto janma-mṛtyu, myslím, dočasné jarā-vyādhi.

To je všetko v poriadku, ale Krišna hovorí - ak príjmeme Krišnovu radu, Bhagavad-gītā, tak nie je problém. Ak je nejaký malý problém, tāṁs titikṣasva bhārata. Skutočný problém je janma-mṛtyu-jarā-vyādhi (BG 13.9), skúsiť to zastaviť. To je inteligencia. Tyaktvā dehaṁ punar janma naiti mām eti kaunteya (BG 4.9). To je kultúra, to je vzdelanie - nebyť veľmi rušený dočasným. To nie je veľmi inteligentné. Dajte im túto kultúru, Krišna vedomie. Takže máme toto telo. Tak dlho máte toto telo, môžete uľaviť očiam, ale prídu ďalšie problémy. Nie je zaručené, že tým, že dáte úľavu očiam, tak človek bude mať úľavu od všetkých druhov chorôb. Tak to ide...to bude prebiehať, pokračovať, janma-mṛtyu..., er, mātrā-sparśās tu kaunteya (BG 2.14). Takže dať úľavu, a skutočnú úľavu, ako to zastaviť... To je naša védska civilizácia, keď by ste sa nemali stať otcom, nemali stať matkou, ak neviete dať ochranu deťom od kolobehu zrodenia a smrti. Pitā na sa syāj jananī na sā syāt na mocayed yaḥ samupeta-mṛtyum (SB 5.5.18). To je reálny problém. Skutočný kultúra je: Toto dieťa ku mne prišlo, tak ho budeme vychovávať takým spôsobom, aby už neprijímalo telo." Pretože pokiaľ prijímame telo...to je veľmi zložitá téma,samozrejme, na pochopenie, ale Bhagavad-gīta učí, yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati (BG 4.7). Ak ľudia zabudnú na tento problém, janma-mṛtyu-jarā-vyādhi, Krišna osobne prichádza, aby ich učil, že: "Toto je tvoj problém."