SK/Prabhupada 0714 - Akýkoľvek je zisk, budem hovoriť o Krišnovi
Lecture on SB 1.16.24 -- Hawaii, January 20, 1974
Kāla, čas, je veľmi mocný. Čas... Časom môže byť všetko vykonané. Na čas môžete byť veľmi štastní, a na čas môžete byť veľmi zarmútení, veľmi smutní, nešťastní. Čas môže dať. A čas je tiež Krišna, kāla-rūpeṇa. Keď...Nájdete v Bhagavad-gíte v 11. kapitole... Teraz som na to zabudol..."Kto si?" Virāt-rūpa, vidiac vesmírnu podobu, Arjuna povedal: "Kto ste, Pane?" Tak mu povedal: "Teraz som v kāla-rūpa, v podobe času. Prišiel som zabiť všetkých, všetkých z vás." Takže našou povinnosťou by mal byť to, že tento život by ma byť využitý iba na dokončenie Krišna vedomia. Žiadna iná záležitosť. To je kult Caitanya Mahāprabhu. A nie je to veľmi zložité. Vôbec to nie je zložité. Kīrtanīyaḥ sadā hariḥ (CC Adi 17.31). Ale je to ťažké. Je to veľmi obtiažne spievať Hare Krišna mantru 24 hodín denne. Tí, ktorí nie sú zvyknutí, tí, sa zbláznia len zo spievania. To nie je (nejasné). Nemôžete napodobňovať Haridāsa Ṭhākura: "Teraz pôjdem na osamelé miesto a budem spievať Hare Krišna." To nie je môžné, pane. Vyžaduje si to veľkú pokročilosť v duchovnom živote, keď sa niekto vie sústrediť na spievanie Hare Krišna mantry. To nie je jednoduché.
Preto, pre začiatočníkov, musíme mať mnoho zamestnaní. Ak sa na úrovni začiatočníka snažíte napodobňovať pokročilú úroveň, potom to bude úplne smiešne. Na úrovni začiatočníka sa musíme zamestnať. Krišna má rôzne miesta, kde sa dá zamestnať službou. Môžete slúžiť Krišnovi mnohými spôsobmi. Karmaṇā manasā vācā (CC Ādi 9.43) etāvaj janma-sāphalyaṁ dehinām iha dehiṣu.(SB 10.22.35) Karmaṇā manasā vācā śreya-ācaraṇaṁ sadā. CC Ādi 9.42) Karmaṇā manasā, máme tieto tri miesta: prácou, karmaṇā; myslením, manasā; karmaṇā manasā vācā, a rozprávaním. Tieto veci vieme robiť. Karmaṇā manasā vācā. Takže to tridaṇḍa-sannyāsa znamená... Sú štyri dandy. Jedna danda sa volá, symbol osoby. A ostatné tri dandy to sú symboly tela, mysle a reči. Táto danda znamená, pravdepodobne viete, však. Snažíte sa pocho... Takže karmaṇā, táto danda, znamená: "Prijal som sľub, že zamestnám akýkoľvek majetok, čo mám." Takže mám majetok. Môžem pracovať telom, môžem pracovať myslou, môžem pracovať rečou. Takže tridaṇḍa-sannyāsa znamená, ten, kto zasvätil jeho život, mysliac jeho činnosti, jeho telo a jeho reč. To je tridaṇḍa-sannyāsa. Každý, kto zasvätil jeho myseľ, jeho telo a jeho reč pre službu Bohu, je sannyāsī.
Sannyāsī neznamená jednoducho zmeniť oblečenie a myslieť ináč. Nie. Sannyāsī, ktokoľvek, nezáleží, či si zmení oblečenie, alebo nie, ak je plne zamestnaný telom, myslou a slovami, sa sannyāsī. Anāśritaḥ karma-phalaṁ kāryaṁ karma karoti yaḥ, sa sannyāsī (BG 6.1), Kṛṣṇa vraví. Kto je sannyāsī? Anāśritaḥ karma-phalam. "Budem hovoriť o Krišnovi." Aký z toho budete mať profit? "Nezáleží aký je zisk, budem rozprávať o Krišnovi. To je všetko." Sa sannyāsī, Kṛṣṇa hovorí. "To je moja povinnosť, kāryam." Kāryam znamená povinnosť. "Je mojou povinnosťou hovoriť iba o Krišnovi. To je všetko. Nebudem vravieť čokoľvek." Taký človek je sannyāsī. Anāśritaḥ karma...Ak ste zamestnali nejakého právnika, aby za vás hovoril na súde: "Okamžite mi prineste 2000 dolárov." Bude si účtovať. Ale sannyāsī, bude hovoriť 24 hodín o Krišnovi, bez žiadneho očakávania zisku. To je sannyāsī. 24 hodín zamestnáva telo v práci pre Krišnu - on je sannyāsī. 24 mysliac na Krišnu - on je sannyāsī. Toto je sannyāsī. Žiadne iné zamestnanie. Anāśritaḥ karma-phalaṁ kāryaṁ karma... Každý pracuje pre jeho osobný zisk: "Koľko dostanem peňazí? Koľko reputácie a slávy a povesti dostanem?" Pre osobný zisk. A to je hmotné. To je hmotné. Pokiaľ pracujete pre váš osobný prospech, je to materiálne. A pokiaľ robíte pre Krišnov zisk, to je duchovné. To je všetko. To je rozdiel medzi materiálnym a duchovným.