SK/Prabhupada 0720 - Chtivé túžby ovládnite Kršna vedomím



Lecture on BG 16.10 -- Hawaii, February 6, 1975

Pes je veľmi pyšný, šteká: "Hav! Hav! Hav!" Nuvedomuje si "Som na reťazi." Je taký hlúpy. Okamžite ako pán zavolá "Poď sem." Māyā je pánom: "Ty darebák, poď sem." "Áno." Ale my ho vnímame ako pyšného "Som niekto." Psia civilizácia, naṣṭa-buddhaya, stratili všetku inteligenciu... Nazýva sa to nižšia inteligencia. Kāmaṁ duṣpūram. Chtivé túžby, kāmam... Vďaka tomuto telu existujú chtivé túžby. Nedajú sa poprieť, avšak nerobte z nich duṣpūram - nikdy ich neuspokojíte. Skončite s nimi. Obmedzte ich. Obmedzte ich. Na základe Védskej civilizácie vieme, že chtivé túžby existujú, ale nedajú sa využiť inak, než na splodenie dobrého dieťaťa. Nazýva sa to pūram, čo znamená obmedzené.

Takýmto spôsobom sa vzdeláva brahmacārī . Do dvadsiateho piateho roku nesmie vidieť mladú ženu. Nemôže ju ani vidieť. To je brahmacārī. Nemôže ju vidieť. A potom je trénovaný takým spôsobom, aby mohol pokračovať v živote brahmacārīna. Naiṣṭhika-brahmacārī. Ale ak to nedokáže, môže sa oženiť. Volá sa to gṛhastha život, život v domácnosti. Pretože medzi dvadsiatym piatym a päťdesiatym rokom prebieha obdobie mladosti a chtivé túžby sú veľmi silné. Ten, kto nie je schopný ich ovládať... Nie je to pre všetkých. Existuje mnoho naiṣṭhika-brahmacārīnov. Naiṣṭhika-brahmacārī - žije celý život v celibáte. V tomto období to však nie je možné. A ani nie je možné byť brahmacārī. Doba sa zmenila, tento vek. Chtivé túžby preto môžete ovládnuť Kršna vedomím. Inak sa to nedá.

Yad-avadhi mama cetaḥ kṛṣṇa-padāravinde. Jeden vládca. kráľ, bol prirodzene veľmi chtivý. Vzdal sa takého života a stal sa oddaným. A keď bol dokonale umiestnený, Yāmunācārya, povedal - bol Rāmānujācāryovým guruom - tak povedal: yad-avadhi mama cetaḥ kṛṣṇa-padāravinde: "Odkedy trénujem myseľ, aby sa zamestnávala v službe Kršnovým lotosovým nohám," yad-avadhi mama cetaḥ kṛṣṇa-padāravinde nava-nava-dhāmany udyataṁ rasa, "denne ponúkam službu Kršnovi a získavam stále nové a nové potešenie." Duchovný život znamená... Ak je niekto skutočne umiestnený v duchovnom živote, získava duchovnú radosť, transcendentálnu blaženosť z toho, že slúži viac a viac, znova a znova. To je duchovný život. Yāmunācārya riekol: yad-avadhi mama cetaḥ kṛṣṇa-padāravinde nava-nava-dhāmany udyataṁ rantum āsīt: "Teraz, keď každú chvíľku prežívam transcendentálnu radosť zo služby Kršnovým lotosovým nohám," tad-avadhi, "odvtedy", bata nārī-saṅgame... Niekedy si užívame subtílnu radosť z premýšľania o sexuálnom živote. Nazýva sa to nārī-saṅgame. Nārī znamená žena, saṅga znamená spojenie. Tí ktorí to už poznajú, premýšľajú o spojení, aj keď v skutočnosti k žiadnemu nedošlo. Yāmunācārya preto vraví "Nie skutočné spojenie so ženou, iba v myšlienkach," tad-avadhi bata nārī-saṅgame smaryamāne, smaryamāne, "len keď si naň pomyslím," bhavati mukha-vikāraḥ, "och, som okamžite znechutený: Ach, čo je to za nechutnú vec?" Suṣṭhu niṣṭhī.. To je dokonalé. To je dokonalosť. Áno. Pokým budeme myslieť na to, čo sa nazýva subtílny sex... premýšľať. Čítajú literatúru o sexe. To je sex na jemnej úrovni. Sex na hrubej úrovni a sex na jemnej úrovni. Človek sa preto musí úplne oslobodiť od chtivých túžob. Nezapliesť sa, pretože nikdy nebude spokojný - nespokojný, duṣpūram.