SK/Prabhupada 0724 - Test Bhakti



Lecture on SB 7.9.15 -- Mayapur, February 22, 1976

Tento materiálny svet je veľmi, veľmi zlý k oddaným. Veľmi, veľmi sa ho boja. To je rozdiel. Materialistické osoby si myslia:"Tento svet je veľmi príjemný. Užívame si. Jeme, pijeme, tešíme sa a užívame si." Ale oddaní, oni si myslia:"Je veľmi, veľmi hnusný. Kedy odtiaľto vypadneme?" Môj Guru Maharája zvykol hovoriť:"Tento materiálny svet nie je pre gentlemanov." Zvykol hovoriť: "Žiadny gentlema tu nemôže žiť." Tieto veci nechápu neoddaní, ako veľmi štípe tento materiálny svet. Duḥkhāla... Krišna hovorí je duḥkhālayam aśāśvatam (BG 8.15). To je rozdiel medzi oddaným a neoddaným. Duḥkhālayam, snažia sa prispôsobiť ako to urobiť sukhālayam. To nie je možné.

Takže pokiaľ sa niekomu neprieči hmotný svet, tak sa chápe, že on ešte nemá materiálne poznanie. Bhaktiḥ pareśānubhavo viraktir anyatra syāt (SB 11.2.42). To je skúška bhakti. Ak niekto nevstúpil do oblasti oddanej služby, tento hmotný svet sa mu ešte neprieči. Virakti. Už nie. Āra nāre bapa (?). Jagai a Madhai, príliš materialistickí, lovci žien, opilci, pojedači mäsa... Tieto veci sú dnes bežnými záležitosťami. Ale sú veľmi, veľmi pekelné pre oddaných. Preto hovoríme: "Žiadna intoxikácia, žiadny zakázaný sex, žiadne jedenie mäsa." To je veľmi, veľmi hrozné. Ale oni nevedia. Mūḍhaḥ nābhijānāti. Oni to nevedia. Oni sa tomu oddávajú. Celý svet funguje na tejto úrovni. Človek nevie, že si tvorí veľmi, veľmi hroznú situáciu, oddávaním sa týmto aktivitám.

Takže, opustiť tieto zvyky, to si vyžaduje tapasā, tapasya.

tapasā brahmacaryeṇa
śamena damena vā
tyāgena śauca...
yamena niyamena vā
(SB 6.1.13)

Tomu sa hovorí pokrok v duchovnom živote, tapasā. Prvá vec je tapasya, dobrovoľne odmietnuť túto takzvanú pohodlnú situáciu materiálneho sveta. To sa nazýva tapasya. Tapasā brahmacaryeṇa. A vo vykonávaní tejto tapasie, je prvou vecou brahmačária. Brahmačária znamená vyhýbať sa sexu. Tomu sa hovorí brahmačária.