SK/Prabhupada 0815 - Boh je svedkom a On dáva výsledok
751013 - Lecture BG 13.01-3 - Durban
Boh žije vnútri v jadre nášho srdca a živá bytosť tiež žije vnútri v jadre srdca. Žijú ako dvaja vtáci sediaci na konári jedného stromu. To je védsky výrok. Sú dvaja vtáci sediaci na konári rovnakého stromu. Jeden vták je ovocie zo stromu a druhý vták je jednoducho svedkom. To je védsky výrok. Takže ten kŕmiaci sa vták, to sme my, živá bytosť. Keď pracujeme , tak jeme toto ovocie a výsledok našej práce je, že si užívame. Ale Boh, Nadduša, Jeho nezaujíma jedenie ovocia zo stromu. Je spokojný sám v sebe. Len sleduje ako pracujete. Pretože my pracujeme s týmto telom a Boh je umiestnený v tom istom srdci. Takže Boh je tam a my, individuálne duše sme tam tiež.
Prečo tam je? Pretože je priateľ. Suhṛdaṁ sarva-bhūtānām (BG 5.29). Je to uvedené vo Védach, že sú dvaja spriatelení vtáci. Boh je náš skutočný priateľ, dobroprajný priateľ, suhṛdam. On sa jednoducho snaží obrátiť našu tvár k Nemu. Kým to človek neurobí, mení rozličné telá a Boh ide tiež s ním - Je taký priateľský - len aby mu poradil v ten pravý čas, že: "Prečo sa prevteluješ z jedného tela do druhého, jedno telo za druhým? Prečo neprídeš ku Mne a nežiješ pokojne blaženým životom?" To je Božia misia. Yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati, tadātmānaṁ sṛjāmy aham (BG 4.7).
Takže Boh je takým úžasným priateľom nás všetkých. On je stále svedkom, je svedkom. A ako si prajem, Boh nám dáva prostriedky: "V poriadku, chceš si takto užívať? Prijmeš toto telo a užívaj si." V skutočnosti si neužívate. Keď vôbec nerozlišujeme jedlo, môžeme jesť čokoľvek a všetko, tak ako prasatá a svine. Tak Boh povie: "V poriadku, prijmeš telo prasaťa a svine, a môžeš jesť dokonca výkaly. Dám ti prostriedky. " To sú naše túžby, takže Boh nám dodá taký druh tela pre náš pôžitok.
- īśvaraḥ sarva-bhūtānāṁ
- hṛd-deśe 'rjuna tiṣṭhati
- bhrāmayan sarva-bhūtāni
- yantrārūḍhāni māyayā
- (BG 18.61)
Nariadi hmotnej prírode: "Táto individuálna duša chce istý typ tela, aby si takto užívala, tak mu ho dám." Tak hmotná príroda hneď zhotový typ tela. Yaṁ yaṁ vāpi smaran loke tyajaty ante... (BG 8.6). Tak v čase smrti, podľa našich túžieb... Moja myseľ je posadnutá istým druhom túžob, ihneď je nachystaný rovnaký typ tela. Daiva-netreṇa, najvyšším zákonom, živá bytosť vstupuje do lona určitej matky a vyvíja isté telo. Potom vyjde von a užíva si, alebo trpí. Takto to pokračuje. Bhūtvā bhūtvā pralīyate (BG 8.19).
Boh je svedkom. Je vždy s nami. Čokoľvek si želáme, čokoľvek robíme, On je svedkom a dáva nám výsledok.. Preto Krišna hovorí kṣetra-jñaṁ cāpi māṁ viddhi (BG 13.3): "Ja som tiež jeden z obyvateľov tohto tela. Ale aký je rozdiel medzi tebou a Mnou? Vieš len o tvojom tele, ja viem všetko o tele všetkých. To je rozdiel." Kṣetra-jñaṁ cāpi māṁ viddhi sarva-kṣetreṣu. Boh vie, čo sú túžby a činnosti malého mravca a vie aké sú túžby a činnosti Pána Brahmu, významnej, najväčšej živej bytosti v tomto vesmíre a najmenšej - všade je Boh. Je povedané, īśvaraḥ sarva-bhūtānāṁ hṛd-deśe 'rjuna tiṣṭhati (BG 18.61): "Sídli v srdci každého." To neznamená, že žije v srdci bráhmanu a nie je v srdci mravca. V srdci každého.