SK/Prabhupada 0830 - Toto je Vaišnavská filozofia. Snažíme sa byť služobníkom



Lecture on SB 1.2.30 -- Vrndavana, November 9, 1972

Takže Krišna je vibhu; my sme aṇu. Nikdy si nemyslite, že sme si s Krišnom rovní. To je veľký priestupok. To sa volá máya. To je posledná pasca máye. V skutočnosti my sme prišli do tohto hmotného sveta aby sme sa stali jedným s Krišnom. Mysleli sme si, že by sme sa mali stať jedným s Krišnom.

kṛṣṇa-bahirmukha hañā bhoga vāñchā kare
nikaṭa-stha māyā tāre jāpaṭiyā dhare
(Prema-vivarta)

Pretože sme sa chceli staž jedným s Krišnom, súperiť s Krišnom, preto sme vložený do tohto hmotného sveta. Māyā tāre jāpaṭiyā dhare. A tu, v tomto hmotnom svete sa to deje. Každý sa snaží sa stať Krišnom. To je máya. Každý. "Ako prvé nech sa stanem veľkým, veľkým človekom; potom nech sa stanem ministrom, nech sa stanem prezidentom." Týmto spôsobom, keď všetko zlihá, potom "Nech spliniem s existenciou Boha." To znamená, "Nech sa stanem Bohom." Toto sa deje. Toto je hmotný boj o prežitie. Každý sa snaží stať sa Krišnom.

Ale naša filozofia je iná. My sa nechceme stať Krišnom. My sa snažíme stať Krišnovým služobníkom. To je rozdiel medzi Máyávádskou filozofiou a Vašnavskou filozofiou. Čaitnja Maháprabhu učil ako sa stať služobníkom služobníka služobníka služobníka Krišnu. Gopī-bhartuḥ pada-kamalayor dāsa-dāsa-dāsānudāsaḥ (CC Madhya 13.80). Ten, osoba, ktorá je najnižším služobníkom Krišnum, on je prvtriedny Vaišnava. On je prvotriedny Vaišnava. Šrí Čaitanja Maháprabhu nás preto učí:

tṛṇād api sunīcena
taror api sahiṣṇunā
amāninā mānadena
kīrtanīyaḥ sadā hariḥ
(CC Adi 17.31)

Toto je Vaišnavksá filozofia. Snažíme sa byť služobníkom. Neztotožňujeme sa s ničím hmotným. Hneď ako sa ztotožňujeme s niečím hmotným, tak sa dostaneme do zajatia máye. Kṛṣṇa-bhuliyā. Pretože hneď ako zabudnem na môj vzťah s Krišnom... Ja som večným služobníkom Krišnu. Čaitanja Maháprabhu hovorí, jīvera svarūpa haya nitya-kṛṣṇa-dāsa (CC Madhya 20.108-109). To je večná totožnosť živej bytosti, ostať služobníkom Krišnu. Hneď ako na toto zabudneme, to je máya. Hneď ako si myslím, že "Ja som Krišna," to je mája. Tá mája znamená táto máya, ilúzia, môže sa odstániť pokrokom v poznaní. To je gjání. Gjání znamená toto je skutočné poznanie, pochopiť vlastné skutočné postavenie. Toto nie je poznanie, že "Ja som si rovným s Bohom. Ja som Boh." Toto nie je poznanie. Ja som Boh, ale ja som čiastočkou Boha. Ale Najvyšší Boh je Krišna. Īśvaraḥ paramaḥ kṛṣṇaḥ (Bs. 5.1).