SK/Prabhupada 0851 - Opakovanie žuvania prežutého. Toto je hmotný život
750306 - Lecture SB 02.02.06 - New York
Nitāi: "S týmto presvedčením musí človek slúžiť Nadduši umiestnenej Svojou všemohúcnosťou v srdci každého. Pretože On je Všemocná Osobnosť Božstva, večná a neobmedzená, On je konečným cieľom života, a Jeho uctievaním môže človek ukončiť príčinu podmieneného stavu existencie."
Prabhupāda:
- evaṁ sva-citte svata eva siddha
- ātmā priyo 'rtho bhagavān anantaḥ
- taṁ nirvṛto niyatārtho bhajeta
- saṁsāra-hetūparamaś ca yatra
- (SB 2.2.6)
Tak minulý večer sme sa rozprávali, že prečo by sa mal človek obťažovať s udržovaním sa a ísť žobrať od osoby, ktorá je veľmi pyšná na svoje bohatstvo. Môže si zariadiť vlastné podmienky života. Podmienky života sú āhāra-nidrā-bhaya-maithunaṁ (Hitopadeśa 25). Pokiaľ je človek v zrieknutom stave života, tak... Najprv by sa mal zrieknuť sexuálneho života a stavu úzkostlivosti. To je zrieknutie. Tak ako tu je veľa brahmacārīnov, sannyāsīnov. Mali by byť v zrieknutom stave, zvlášť sannyāsī, a vānaprastha, brahmacārī. Zrieknutý. Prvé zrieknutie je zrieknutie sa uspokojovania zmyslov. Preto osoba v zrieknutom stave sa nazýva svāmī. Svāmī znamená majster. Alebo gosvāmī. Tak go znamená "zmysly," a svāmī znamená "pán." Ten, kto sa stal pánom svojich zmyslov, ten je gosvāmī alebo svāmī. Inak, ak je niekto služobníkom svojich zmyslov, ako môže byť svāmī alebo gosvāmī? Každé slovo má význam. Takže človek sa musí zrieknuť. Toto je hmotný život. Hmotný život znamená, každý je zapojený v uspokojovaní zmyslov, a to sa berie ako pokrok civilizácie. To isté uspokojovanie zmyslov iným spôsobom, tá istá intoxikácia, to isté jedenie mäsa, ten istý sexuálny život; či už ísť do baru alebo nahého baru alebo tohto baru. Preto prax je tá istá. Punaḥ punaś carvita-carvaṇānām (SB 7.5.30), opakovanie žuvania prežutého. Toto je hmotný život.
Takže zrieknutý stav znamená zastaviť, nie zastaviť, aspoň kontrolovať uspokojovanie zmyslov. To je zrieknutý stav. A bez zrieknutého stavu nemôžete ísť do duchovného sveta. Tak ako ak vaša, vaša ruka tam je, máte niečo, čo nie je veľmi dobré vo vašej ruke, a ak chcete niečo lepšie, tak to musíte zahodiť a zobrať to lepšie. Nemôžete si nechať obidve veci. To nie je možné. Preto, aký je rozdiel medzi hmotným životom a duchovným životom? Hmotný život je jednoducho plný problémov, na každom kroku. Padaṁ padaṁ yad vipadāṁ (SB 10.14.58). Jednoducho nebezpečný. Jazdíme veľmi pekne, pohodlne, v aute Cadillac alebo na motorke, ale jazdíme na nebezpečenstve, to je celé. Jazdíme, každú chvíľu môže byť auto rozdrvené, zvlášť v našej krajine. Každú chvíľu. Takže by som mal sedieť doma? Nie. Doma tiež môže číhať veľa nebezpečenstiev. Sme v nebezpečí. Jednoducho sa to snažíme zneutralizovať. Tomu sa hovorí pokrok civilizácie. Zvieratá závisia od ochrany prírody. Ale my, ľudské bytosti, využívame naše vyššie vedomie, vyššiu inteligenciu - rovnaká vec. Rusko vyrába, ako sa to volá, zbraň, atómovú bombu.
Oddaný: Nukleárnu bombu.
Prabhupāda: Takže... Nukleárnu, áno. A Amerika sa tiež snaží. A mačky a psi sa snažia ochrániť svojimi nechtami a zubami. Takže skutočná otázka je obrana. Tak obrana je... Nie je to tak, že pretože máme lepší život ako mačky a psi, tak sa nemusíme brániť. Musíme sa brániť. Toto je... Ale lepším spôsobom. Nie lepším spôsobom - napokon, musíme zomrieť. V každom prípade, myslíme si, že je to lepší spôsob obrany.