SK/Prabhupada 0860 - Bola to politika britskej vlády, odsúdiť všetko indické



750521 - Conversation - Melbourne

Riaditeľ: Myslíte si, že sedliaci nemajú svoj vlastný rozum?

Prabhupāda: Majú rozum, ale to je neakceptovateľný rozum. Tak ako blázon, má svoj rozum, ale aká je hodnota toho rozumu? Nezoberiete názor od blázna. Má svoj rozum, ale je blázon. Mūḍha. Māyayāpahṛta-jñāna (BG 7.15). Poznanie mu bolo odobrané. Názor rozumnej bytosti, ako sa to volá, v porušenom stave, nemá hodnotu.

Riaditeľ: A čo ak brāhmaṇa začne vládnuť svetu vo svojom vlastnom záujme?

Prabhupāda: Hmm?

Oddaný: Hovorí, čo ak brāhmaṇi začnú vládnuť svetu pre ich hmotný záujem?

Prabhupāda: Nie, nie.

Riaditeľ: Ale kapitalisti alebo niekto by mohli...

Prabhupāda: Nie, nie. To nie je hmotný záujem. Nie je hmotný, je to v charaktere, tak ako sama, Čo to je, pokojný.

Riaditeľ: Môžu vytvoriť svoju vlastnú triedu a chopiť sa vlastného záujmu a snažiť sa vládnuť svetu podľa...

Prabhupāda: Nie, nie. Pretože sú čestní, to je slovo (nejasné). Neurobia to.

Riaditeľ: Musia ísť podľa knihy.

Prabhupāda: Áno. Čestný znamená, nie je tu pre svoj vlastný záujem, pre každého záujem. To je čestnosť.

Riaditeľ: No a čo ak je zvedený?

Prabhupāda: Hm?

Riaditl: Svet sa mení, a keďže tá kniha bola...

Prabhupāda: Jednoducho pretože nenasledovali. Tak ako v Indii, toto je charakter brāhmaṇov. Potom neskôr, postupne, kultúra bola stratená posledných tisíc rokov, pretože India bola podrobená cudzincami. Mohamedáni, predstavili niečo z ich kultúry. Potom prišli Briti. Oni predstav... Každý má nejaký záujem. Briti, keď prišla britská vláda, súkromná správa Lorda Macaulaya bola, že "Ak ich chcete nechať ako hinduistických Indov, nikdy sa nad nimi nebude dať vládnuť." Takže to bola politika britskej vlády, odsúdiť všetko indické.

Riaditeľ: Ale povedali ste predtým, že Briti nepovolili pitie.

Prabhupāda: Hm?

Riaditeľ: Je to iba teraz, že... nepovedali ste to predtým?

Prabhupāda: Áno, Briti povolili. Briti, veľmi opatrne, pretože priamo, myslím tým, nepoložili ruky na ich kultúru. Ale podzemne. A keď sú teraz vytrénovaní, teraz to robia otvorene. Ale trening bol Britmi. V spoločnosti gentlemanov musí byť pitie. Takto to predstavili.

Riaditeľ: Ale v indickej spoločnosti, zakazujú to v Indii.

Prabhupāda: Indická spoločnosť, oni dokonca ani nevedeli ako piť čaj. V detstve sme videli, že Briti začali s čajovými záhradami. Pred Britmi tu neboli žiadne čajové rastliny. Briti videli, že pracovná sila je veľmi lacná, a chcú robiť biznis, tak začali. Tak ako to robia v Afrike, tak veľa záhrad, káva a čaj. Tak začali, a čaj bol prenášaný na predaj do Ameriky. Išli po biznise. Takže... teraz, toľko čaju, kto to skonzumuje? Vláda začala s výborom čajových súprav. Všetci držitelia čajových záhrad platili vláde. A cesta k ceste, ulica k ulici, ich biznis bol agitovaný, ppripraviť čaj, veľmi dobrý, chutný čaj, a robili reklamu, ak budete piť čaj, potom sa nebudete cítiť veľmi hladný, a vaša malária odíde, a tak ďalej, a tak ďalej. A ľudia začali piť čaj. "Pekný pohár." Videl som to. Teraz majú chuť. Teraz postupne, tiež aj zametač, skoro ráno, čaká v čajovom obchode, aby dostal šálku čaju. V našom detstve sa pil čaj, ak niekto kašlal, niekedy použili čaj. To bolo tiež neskôr. Ale to bolo neznáme. Pitie čaju, pitie vína, fajčenie, jedenie mäsa - tieto veci boli neznáme. Prostitúcia. Nebola tu žiadna prostitúcia. Nie, že každý je prostitútkou. Veľmi striktné. Tak o tieto veci by malo byť postarané - aspoň trieda ľudí musí byť ideálna pre ľudí, ostatní uvidia. A tréning by mal pokračovať, tak ako to robíme my. Pozývame ľudí, aby prišli s nami spievať, tancovať, prijímať prasādam. A postupne sa stávajú. Ten istý základ, závislý na pití, závislý na prostitúcii, závislý na jedení mäsa, sa stáva svätou osobou. Toto je praktické. Môžete vidieť, aká bola ich predošlá minulosť a čím sú teraz.

Riaditeľ: Ale ako zosúladíme skutočnosť, že naši doktori hovoria, že by sme mali jesť mäso kvôli proteínu?

Prabhupāda: To je hlúposť. Nejedia mäso posledných desať rokov. Myslíte si, že majú ubrané na zdraví? Skôr, ľudia hovoria "žiarivé tváre." V Bostone... Jeden kňaz, išiel som z Los Angeles na Hawaii. Jeden gentleman, v jednoduchom oblečení, kňaz, povedal, "Swāmījī, ako to, že vaši žiaci vyzerajú tak žiarivo?" A niekedy nás propagujú ako "žiarivé tváre." V Bostone alebo niekde sa dámy pýtali, "Ste Američania?"