SL/Prabhupada 0078 - Preprosto poskušajte poslušati z vero



Lecture on SB 1.2.16 -- Los Angeles, August 19, 1972

Torej, śuśrūṣoḥ śraddadhānasya vāsudeva-kathā-ruciḥ. V prejšnjem verzu je bilo razloženo, yad anudhyāsinā yuktāḥ (SB 1.2.15). Vedno moramo razmišljati o Gospodu. To je meč. Sprejeti morate ta meč zavesti Kṛṣṇe. Tako boste postali svobodni. S tem mečem se preseka vozel. Torej, kako lahko dobimo ta meč? Ta proces je opisan tukaj. Preprosto poskušajte poslušati z vero. Tako boste dobili ta meč. To je vse. Pravzaprav se gibanje za zavest Kṛṣṇe širi. Drug za drugim, preprosto s poslušanjem, dobivamo ta meč. To gibanje sem začel v New Yorku. To vsi veste. Dejansko nisem imel nobenega meča. Tako kot na primer v nekaterih religijah. V eni roki držijo verske spise in v drugi roki držijo meč: "Sprejmite ta načela, drugače vam odsekamo glavo." Tudi to je eden izmed načinov pridiganja. Tudi jaz sem imel meč, vendar ne takšnega. Moj meč je bil dati ljudem priložnost, da slišijo. To je vse.

Vāsudeva-kathā-ruciḥ. Takoj ko razvijemo ruci... Ruci. Ruci pomeni okus. "Kako lepo, tukaj se pogovarjajo o Kṛṣṇi. To bi rad poslušal." Takrat nemudoma dobimo meč. Meč je v vaših rokah. Vāsudeva-kathā-ruciḥ. Toda kdo dobi ta okus, ruci? Ker, kot sem že večkrat razložil, ta okus je kot sladkorni bonbonček. Vsi vemo, da je zelo sladek, ampak človeku, ki ima zlatenico, se bo zdel grenek. Vsi vemo, da so sladkorni bonbončki zelo sladki, ampak bolnemu človeku, ki ima zlatenico, se bodo sladkorni bonbončki zdeli zelo grenki. To vsi vedo. To je dejstvo.

Okusa za poslušanje, ruci, vāsudeva-kathā, kṛṣṇa-kathā, materialno bolan človek ne more okusiti. Ta okus, ruci lahko dobimo le s predhodnimi aktivnostmi. Kaj to pomeni? Najprej moramo spoštovati to znanje: "To je zelo lepo". Ādau śraddhā, śraddadhāna. Torej, izhodišče je spoštovanje, śraddhā. Potem druženje, sādhu-saṅga (CC Madhya 22.83). "V redu, ti ljudje mantrajo in se pogovarjajo o Kṛṣṇi. Šel bom do njih in poskušal zvedeti še kaj več." To se imenuje sādhu-saṅga. Druženje z bhaktami. To je druga faza. Tretja faza je bhajana-kriyā. Iz prijetnega druženja se bo rodila želja postati učenec. Takrat dobimo prošnjo, "Prabhupāda, prijazno me sprejmi za svojega učenca." To je začetek bhajana-kriye. Bhajana-kriyā pomeni vključenost v služenje Gospodu. To je tretja faza.