SL/Prabhupada 0197 - Bhagavad-gīto morate predstaviti takšno kakršna je
Lecture on SB 5.5.30 -- Vrndavana, November 17, 1976
Če se boste trudili po svojih najboljših močeh, vam bo Kṛṣṇa dal moči. Kṛṣṇa vam je vedno pripravljen pomagati, če le želite sprejeti Njegovo pomoč. Pripravljen je. Prišel je, da bi vam pomagal. V čem je drugače smisel Kṛṣṇovega prihoda in razglašanja: sarva-dharmān parityajya mām ekam (BG 18.66)? To je za naše dobro. Če se predate Kṛṣṇi ali ne, Kṛṣṇi to ni pomembno. Kṛṣṇa ni odvisen od vašega služenja. On je povsem popoln. V trenutku lahko ustvari na milijone takih služabnikov, kot ste vi. Zakaj bi potem potreboval vaše služenje? Zakaj bi vas prepričeval, da Mu služite? Kṛṣṇi nič ne manjka, tudi če Mu vi ne služite. Vendar če se Mu predate, bo to vam prineslo korist. Vi boste imeli korist. Kṛṣṇa si želi, da se Mu predate in postanete popolni in odidete nazaj domov k Bogu. To je Kṛṣṇovo poslanstvo. Gibanje za zavest Kṛṣṇe ima isto poslanstvo: propagiranje.
- dante nidhāya tṛṇakaṁ padayor nipatya
- (sic) kāku-śatam kṛtvā cāhaṁ bravīmi
- he sādhavaḥ sakalam eva vihāya dūrād
- caitanya-candra-caraṇe kurutānurāgam
To je naše poslanstvo, poslanstvo Caitanye Mahāprabhuja. Zakaj Prabodhananda Sarasvatī prosi: caitanya-candra-caraṇe kurutānurāgam? "Postanite naklonjeni služenju lotosovim stopalom Caitanye." Ker je On sam Kṛṣṇa osebno, ki nas je prišel naučiti kako naj pristopimo h Kṛṣṇi. To je Caitanya. Kṛṣṇaya kṛṣṇa-caitanya-namne gaura-tviṣe namaḥ. Śrīla Rūpa Gosvāmī je to razumel. Sārvabhauma Bhaṭṭācārya je razumel.
- vairāgya vidyā-nija-bhakti-yoga-
- śikṣārtham ekaḥ puruṣaḥ purāṇaḥ
- śrī-kṛṣṇa-caitanya-śarīra-dhārī
- kṛpāmbudhir yas tam ahaṁ prapadye
- (CC Madhya 6.254)
Če Kṛṣṇo razumemo s pomočjo Caitanye Mahāprabhuja.. Caitanya Mahāprabhu pravi: "Postani guru." Kako? Yāre dekha, tāre kaha 'kṛṣṇa'-upadeśa (CC Madhya 7.128). Ne spreminjajte, ne prikrojujte. Poučujte samo tisto, kar je rekel Kṛṣṇa. To je navodilo Caitanye Mahāprabhuja. Če sledite temu navodilu... Nič ne dodajajte in ne spreminjajte, ne glede na vašo tako imenovano akademsko izobrazbo. To vam ne bo pomagalo. Bhagavad-gīto morate predstaviti takšno kakršna je. Yāre dekha, tāre kaha 'kṛṣṇa'-upadeśa. Vse je tam. Če sledimo paramparā sistemu, je to zelo lahko.
Naše gibanje za zavest Kṛṣṇe bi bilo potrebno širiti zelo ponižno.
- tṛṇād api sunīcena
- taror api sahiṣṇunā
- amāninā mānadena
- kīrtanīyaḥ sadā hariḥ
- (CC Adi 17.31)
Kīrtanīya. Tudi to pridiganje je kīrtana. Kīrtana ne pomeni samo glasbene kīrtane z mṛdaṅgami. Ne. Pridiganje je tudi kīrtana. Abhavad vaiyāsaki-kīrtane. Vyāsadevov sin, Vaiyāsaki oziroma Śukadeva Gosvāmī, je preprosto samo opisal Śrīmad-Bhāgavatam in postal popoln. Abhavad vaiyāsaki-kīrtane. Śrī-viṣṇu-śravaṇe parīkṣit. Parīkṣit Mahārāja pa je le poslušal in tako postal popoln. Śukadeva Gosvāmī pa je zgolj opisoval. Tudi to je kīrtana. Torej, tudi to je kīrtana. Tako kot nas uči Prabodhānanda Sarasvatī: he sādhavaḥ sakalam eva vihāya dūrād caitanya-candra-caraṇe kurutānurāgam. "Čeprav si sādhu, plemenit, najboljši človek, te vseeno prosim..." To je ponižnost. Če boste rekli: "Ah, ti si karmī, ti si mūḍha..." Čeprav v resnici je mūḍha, ne recite tega. Če boste to rekli takoj na začetku, potem ne bo priložnosti za pogovor. On je mūḍha, o tem ni... Tisti, ki za čutno zadovoljevanje dan in noč gara kot prašič in pes, je vsekakor mūḍha, karmī. Podobno jñānīji le špekulirajo. Ta logika, kākā-taliya nyāya: "Je najprej vrana priletela na palmo in je nato sadež padel na tla? Ali je najprej sadež padel na tla in zato vrana ni mogla sesti nanj?" Logika. Nek paṇḍita je rekel: "Ne, ne. Najprej je sadež padel na tla in ko se je vrana želela usesti nanj, se ni mogla." Drug paṇḍita je rekel: "Ne, ne. Sadež je bil na palmi in ker se je vrana usedla nanj, je padel na tla." To je logika. S takim špekuliranjem zapravljajo čas. Kākā-taliya nyāya. Kupa-manduka-nyāya.