SL/Prabhupada 0466 - Črna kača je manj nevarna kot človeška kača



Lecture on SB 7.9.8 -- Mayapur, February 28, 1977

Moški s značilnostmi kače je zelo nevaren. Cāṇakya Paṇḍita je rekel:

sarpaḥ krūraḥ khalaḥ krūraḥ
sarpāt krūrataraḥ khalaḥ
mantrauṣadhi-vaśaḥ sarpaḥ
khalaḥ kena nivāryate

"Obstajata dve zavistni živi bitji. Ena je kača, črna kača in ena je človek s značilnostjo črne kače. " Ne more videti nobene dobre stvari. Sarpaḥ krūraḥ. Kača je zavidljiva. Brez vzroka ugrizne. Kača je na ulici in če slučajno pridete mimo nje, postane tako jezna, da vas takoj ugrizne. To je narava kače. Podobno obstajajo osebe, kot kača. Brez kakršne koli krivde vas bodo obtožili. Tudi oni so kače. Toda Cāṇakya Paṇḍita pravi: "Ta črna kača je manj škodljiva od kačji človek." Zakaj? "To črno kačo lahko z mantro ali nekim zeliščem nadzirate. Ampak tega človeka ne morete. Ni mogoče."

Tako bo ... Tudi Prahlāda Mahārāja opisuje Hiraṇyakaśipuja kot kačo. Ko je Nṛsiṁha-deva zelo jezen, zato bo kasneje povedal, da modeta sādhur api vṛścika-sarpa-hatyā (SB 7.9.14): "Gospod, ti si bil zelo jezen na mojega očeta. Zdaj je mrtev, zato ni več razloga, da bi ostali jezen. Umiri se.. Nihče ni nesrečen zaradi smrti mojega očeta, bodi prepričan. Torej ni razloga za tesnobo. Vsi ti, polbogovi, Gospod Brahmā in drugi, vsi so vaši služabniki. Tudi jaz sem služabnik Tvojega služabnika. Zdaj je zavistna kača mrtva, vsi so veseli. " Tako je dal ta primer modeta sādhur api vṛścika-sarpa-hatyā: sādhu, svetnik, nikoli ne mara nobenega ubijanja živih bitij. Niso srečni ... Tudi, če je majhna mravlja ubita, niso zadovoljni: "Zakaj bi mravlje morali ubiti?" Kaj govoriti šele o drugih, celo o majhni mravlji. Para-duḥkha-duḥkhī. Lahko je mravlja, nepomembna, toda ob njeni smrti je Vaišnava nesrečen: "Zakaj bi mravljo morali ubiti?" To je para duḥkha-duhkhi. Toda Vaiṣṇava je vesel, ko ubijejo kačo in škorpijona. Modeta sādhur api vṛścika-sarpa-hatya. Torej, vsi so veseli, ko kača ali škorpijon umreta, ker sta zelo, zelo nevarna. Brez vsake krivde ugrizneta in ustvarita škodo.

Torej obstajajo te osebe, ki so podobne kačam, zavidajo našemu gibanju; nasprotujejo. To je narava. Tudi oče je nasprotoval Prahlādu Mahārāja, kaj šele govoriti o drugih. Te stvari se bodo zgodile, vendar ne bi smeli biti razočarani, kot Prahlāda Mahārāja nikoli ni bil razočaran, čeprav so ga mučili na toliko načinov. Postrežen je bil s strupom, vrgli so ga med kače, vrgli so ga s hriba, spravili so ga slonu pod noge... Na toliko načinov ... Zato nam je to naročil Caitanya Mahāprabhu "Ne bodite razočarani. Bodite vljudno strpni" Tṛṇād api sunīcena taror api sahiṣṇunā (CC Adi 17.31): bodi toleranten bolj kot drevo. Človek bi moral biti bolj ponižen kot travna bilka. Te stvari se bodo zgodile. Če v enem življenju izvajamo zavest Krišne, tudi če malo trpite, ne pustite se motiti. Nadaljujte z zavestjo Krišne. Ne bodite razočarani ali brezupni, tudi če imate težave. Krišna spodbuja v Bhagavad-gīti: āgamāpāyino 'nityās tāṁs titikṣasva bhārata (BG 2.14): "Drag moj Arjuna, čeprav čutiš nekaj bolečine, ta telesna bolečina pride in gre. Nič ni trajnega, zato ne skrbi za te stvari. Nadaljuj s svojo dolžnostjo. "To je Kṛṣṇovo navodilo. Prahlāda Mahārāja je praktični primer, in naša dolžnost je, da sledimo stopinjam takih oseb, kot je Prahlāda Mahārāja.