SL/Prabhupada 0529 - Ljubezensko razmerje med Radho in Krišno ni navadno
(Redirected from SL/Prabhupada 0529 - Loving Affairs of Radha and Krsna is Not Ordinary)
Radhastami, Srimati Radharani's Appearance Day -- London, August 29, 1971
Poskusite razumeti Kṛṣṇo. Ko Krišna želi uživati, kakšna vrsta užitka bo to? Poskusite razumeti to. Kṛṣṇa je tako veličasten; Bog je super, vsi to vedo. Ko torej veličastni želi uživati, kakšna kvaliteta uživanja bi morala to biti? To je treba razumeti. Rādhā-kṛṣṇa ... Zato je Svarūpa Dāmodara Gosvāmī napisal verz, rādhā-kṛṣṇa-praṇaya-vikṛtiḥ. Ljubezenske zadeve Rādhā in Kṛṣṇa niso običajne, kot te materialne ljubimske zadeve, čeprav se zdi, da je tako. Toda tisti, ki ne razume Kṛṣṇe, avajānanti māṁ mūḍhāḥ (BG 9.11). Mūḍha, bedaki, norci, Krišno smatrajo za običajnega človeka. Takoj, ko smatramo Kṛṣṇo kot enega izmed nas ... Mānuṣīṁ tanum āśritāṁ, paraṁ bhāvam ajānantaḥ. Ti bedaki, ne vedo za paraṁ bhavam. Poskušajo posnemati Krišnovo līlo, rāsa-līlā. Veliko je teh bedakov. Torej te stvari se dogajajo. Ne razumejo Krišne. Razumeti Kṛṣṇo je zelo težko.
- manuṣyāṇāṁ sahasreṣu
- kaścid yatati siddhaye
- yatatām api siddhānāṁ
- kaścin māṁ vetti tattvataḥ
- (BG 7.3)
Izmed milijonov ljudi si morda eden prizadeva, da bi bilo njegovo življenje popolno. Vsi delujejo kot živali. Ni možnosti za popolnost življenja. Živalske nagnjenosti: prehranjevanje, spanje, parjenje in obramba ... Vsi delajo to, kakor živali tudi. Nimajo drugih opravkov, tako kot živali, svinje, psi, cel dan in noč delajo za denar, tako kot pes ves čas išče iztrebke. In takoj ko dobijo denar, uživajo meso, potem pa se sprašujejo "Kje seksati"? Brez upoštevanja ali je to njihova mama ali sestra. To je življenje svinje.
Torej človeško življenje ni namenjeno posnemanju prašičev. Torej sodobna civilizacija je civilizacija prašičev, čeprav olepšana s srajco in plaščem. Mi bomo poskusili razumeti. To gibanje zavesti Krišne je za razumevanje Krišne. Za razumevanje Kṛṣṇe je potrebno malo dela, strogosti in pokore. Tapasya brahmacāryeṇa śamena damena ca. Tapasya. Človek mora izvajati tapasyo. Brahmacārya, celibat. Tapasya. Brahmacārya pomeni prekinitev spolnega življenja ali nadzor nad spolnim življenjem. Brahmacārya. Zato Vedska civilizacija od vsega začetka, usposablja fante, da postanejo brahmacārīji, v celibatu. Ne pa v teh sodobnih časih, v šolah, fantje in dekleta, stari 10 in 12 let uživajo. Možgani so potem razvajeni. Ne morejo razumeti globljih stvari. Možganska tkiva so neuporabna. Torej, brez da bi postal brahmacārī, nihče ne more razumeti duhovnega življenja. Tapasya brahmacāryeṇa śamena damena ca. Śama pomeni nadzorovanje čutov, nadzor uma; damena, nadzor nad čutili; tyāgena; śaucena, čistoča; tyāga, tyāga pomeni dobrodelnost. To so procesi za razumevanje samega sebe, samospoznavanje. Toda v tej dobi je zelo težko izvajati vse te procese. Nemogoče je. Zato je Gospod Caitanya, sam Kṛṣṇa, z enim postopkom Sebe naredil lahko dostopnega:
- harer nāma harer nāma harer nāmaiva kevalam
- kalau nāsty eva nāsty eva nāsty eva gatir anyathā
- (CC Adi 17.21)
V tej dobi Kali-yuga ... Kali-yuga velja za najbolj padlo, slabo dobo. Mislimo, da zelo napredujemo, vendar je to najbolj padla doba. Ker ljudje postajajo kot živali. Ker živali nimajo drugega interesa kot štiri načela telesnih potreb - jesti, spati, pariti in se braniti - so tudi ljudje zainteresirani samo s temi telesnimi potrebami. Nimajo informacij o duši, niti niso pripravljeni spoznati, kaj je duša. To je pomanjkljivost te dobe. Toda človeška oblika življenja je namenjena predvsem spoznavanju samega sebe: "Kaj sem jaz?" To je naloga človeškega življenja.