SL/Prabhupada 0608 - Vdano služenje moramo izvrševati s potrpežljivostjo in entuziazmom
The Nectar of Devotion -- Vrndavana, October 20, 1972
Narottama dāsa Ṭhākura, vzvišeni ācārya, nas uči, "Ne poskušajte razumeti yugala-pīriti, ljubezenskih odnosov med Rādho in Kṛṣṇo, samo z lastno izmišljotino." Ne. Najprej poskusite služiti Šestim Gosvāmījem, rūpa-raghunātha-pade haibe ākuti, poslušati, kako nas oni usmerjajo. Tako kot to Bhakti-rasāmṛta-sindhu. Śrīla Rūpa Gosvāmī nas na začetku ne uči ljubezenskih odnosov med Rādho-Kṛṣṇo. Ne. On najprej uči bralca, bhakto, kako postati čisti bhakta.
- anyābhilāṣitā-śūnyaṁ,
- jñāna-karmādy-anāvṛtam,
- ānukūlyena kṛṣṇānu-
- śīlanaṁ bhaktir uttamā
- (Brs. 1.1.11)
Najprej bhakto poskuša pripeljati do nivoja čistega vdanega služenja. Vidhi-mārga. Šele postopoma razkrije rāga-mārga. Rāga-mārga ni umetna. Postane, svayam eva shuraty adhaḥ. Sevonmukhe hi jihvādau... (Brs. 1.2.234). Vdanega odnosa s Kṛṣṇo ne morete vzpostaviti umetno. Vsakdo ima poseben odnos s Kṛṣṇo - glede na njegov izvorni položaj. To se bo razkrivalo postopoma, ko boste napredovali v vdanem služenju, ko boste sledili predpisana pravila in predpise, kot jih nerekujejo šastre in duhovni učitelj. Ko se pravilno usposobiš, prideš na platformo rāga-mārge, nato odnos... To se imenuje svarūpa-siddhi. Svarūpa-siddhi. Svarūpa-siddhi se doseže na določeni stopnji. Tako kot svarūpa-siddhi... Želja po spolnem življenju je v vsakem človeku, ko pa fant in deklica prideta v zrelo fazo, se to samo od sebe manifestira. Ni naučeno umetno. Podobno se rāga-mārga, svarūpa-siddhi, razkrije ali manifestira sama od sebe. Śravaṇādi-śuddha-citte karaye udaya. Udaya. Uporablja se prav ta beseda, udaya. Tako kot sonce. Sonce postane vidno, ko samo od sebe vzide. Sonca ne morete prisiliti, da bi vzhajalo sredi noči. To ni mogoče. Sonce bo vzšlo samo od sebe. Samo počakajte. Ko bo pravi čas, zjutraj ob šestih, boste lahko videli vzhajati sonce.
Podobno moramo tudi čisto vdano služenje opravljati potrpežljivo in navdušeno. Utsāhāt dhairyāt niścayāt tat-tat-karma-pravartanāt (Upadeśāmṛta 3). Moramo biti navdušeni: "Zelo lepo se bom vključil v gibanje zavesti Kṛṣṇe." To je prva kvalifikacija, navdušenje. Otopelost vam ne bo pomagala. Morate biti zelo navdušeni. Moj Guru Mahārāja je rekel: prāṇa ache yara sei hetu pracāra. Človek lahko postane pridigar, če dobi to življenje. Mrtvec ne more postati pridigar. Torej morate biti zelo navdušeni: "Po svojih najboljših močeh bom oznanjal Gospodovo slavo." Ne gre za to, da je treba postati zelo učen, da bi postal pridigar. Zahteva samo navdušenje: "Moj Gospod je tako čudovit, tako prijazen, tako lep, tako čudovit. Zato moram nekaj lepega povedati o svojem Gospodu." To je prava kvalifikacija - navdušenje. Morda Kṛṣṇe ne poznate dobro. Kṛṣṇe pravzaprav ni mogoče dobro poznati. Kṛṣṇa je neomejen. Krišne ne moremo poznati popolnoma. To ni mogoče. Toda Kṛṣṇa se razkriva, kolikor je le mogoče, da Ga lahko razumete. Če smo torej iskreni služabniki Kṛṣṇe, utsāhān, in če smo potrpežljivi, potem Se Krišna razkrije.
Imamo primer. Kot je recimo deklica poročena. Na splošno si dekle želi otroka. Če pa si želi otroka takoj po poroki, takrat še ni mogoče. Počakati mora. Možu mora lepo služiti. Utsāhān dhairyāt tat-tat-karma-pravartanāt (Upadeśāmṛta 3). Tako kot zvesta žena. Prišel bo čas, zanosila bo in imela bo otroka. Torej niścayāt pomeni... Tako kot mora dekle vedeti, ker je poročena, ker ima moža, da bo prišel otrok. To je dejstvo. A nekoliko kasneje. Podobno, ko vstopite v predano služenje, bhakti-jogo, bhakti-mārgo, je vaš uspeh zagotovljen - pod pogojem, da ste navdušeni in potrpežljivi. Ne da "Takoj si želim otroka," "Takoj postanem popolnoma zavesten Krišne in popoln." Ne. Toliko nepopolnosti je. Ker smo v nepopolnem svetu. Toda, če nadaljujete z izvajanjem svojih nalog v vdanem služenju potrpežljivo, kot je določeno v šastrah in potrjeno od duhovnega učitelja, potem bodite prepričani, da je vaš uspeh zagotovljen. To je prava pot. Utsāhān dhairyāt tat-tat-karma-pravartanāt (Upadeśāmṛta 3). Naloge morate izvršiti.
Tako kot smo prosili naše študente, naj dnevno opravijo najmanj šestnajst krogov mantranja. Šestnajst krogov ni nič. V Vṛndāvani je veliko bhakt, ki mantrajo 120 krogov. Šestnajst krogov je torej minimum. Ker vem, da je v zahodnih državah težko opraviti štiriinšestdeset krogov ali 120 krogov - zato. Najmanj šestnajst krogov. To je minimum. Tat-tat-karma-pravartanāt. To je navodilo. Upoštevanje regulativnih načel. Na ta način moramo upoštevati navodila duhovnega učitelja in šaster. Potem bodite prepričani - uspeh vam je zagotovljen.