SL/Prabhupada 0646 - Sistem joge ni, da delate vse vrste neumnosti



Lecture on BG 6.2-5 -- Los Angeles, February 14, 1969

Prabhupada: Kdo bere?

Bhakta: Drugi verz. "Kar se imenuje odpovedovanje je istovetno jogi, oziroma povezovanju z Vrhovnim, saj nihče ne more postati jogi, če se ne odreče želji po zadovoljevanju čutov (BG 6.2)."

Prabhupada: Tu je smisel vadbe joge. Joga pomeni združiti se. V našem trenutnem pogojenem stanju smo, pa čeprav smo delci Vrhovnega, ločeni od njega. Isti primer. Ta prst je del vašega telesa, če pa je ločen, amputiran, je brez vrednosti. Toda dokler je povezan s tem telesom, je njegova vrednost na milijone dolarjev ali več. Če ga popade katerakoli bolezen, ste pripravljeni za njegovo ozdravitev plačati kakršnekoli stroške. Podobno mi... V tem trenutku, v pogojenem stanju materialnega obstoja, smo ločeni od Boga. Zato tako neradi govorimo o Bogu, o razumevanju Boga, o našem odnosu z Bogom. Mislimo, da je to preprosto izguba časa. Na tem srečanju vsi veste, da se v tem templju, templju zavesti Kṛṣṇe, govori o Bogu. Kot v katerikoli cerkvi. Ljudje se za to ne zanimajo preveč. Mislijo, da je to nekakšen tako imenovan hobi pod pretvezo duhovnega napredka, sicer pa preprosto izguba časa. Ta čas pa bi bil lahko bolje izkoriščen za služenje denarja. Ali uživanje v klubu ali v restavraciji, za čutno uživanje.

Oddaljevanje od Boga torej pomeni čutno uživanje. Tisti, ki so preveč zasvojeni s čutnim uživanjem, niso, bi lahko rekli, primerni za sistem joge. Sistem joge ne pomeni, da nadaljujete z vsemi nesmisli pri zadovoljevanju čutov ter preprosto sedete in meditirate. To je preprosto gromozanska prevara. To nima smisla. Sistem joge je sprva namenjen čutom, nadzorovanju čutov, yama, niyama. Obstaja osem različnih stopenj izvajanja joge. Yama, niyama, āsana, dhyāna, dhāraṇā, prāṇāyāma, pratyāhāra, samādhi. Na začetku bomo torej govorili, kako nas bo v tem poglavju Gospod Kṛṣṇa naučil, kaj je sistem joge. Kṛṣṇa zato na začetku reče, da nihče ne more postati jogi, če se ne odreče želji po zadovoljevanju čutov. Vsak, ki se prepušča čutnemu zadovoljevanju, torej počne neumnost. Ni jogi. Ne more biti jogi. Sistem joge predpisuje strog celibat, nič spolnega življenja. To je sistem joge. Nihče ne more postati jogi, če se prepušča spolnemu življenju. Tako imenovani jogiji pridejo v vašo državo in rečejo, "Resnično, počnete lahko vse, kar želite. Vi samo meditirajte, jaz vam bom dal nekaj manter." To so same neumnosti. Tu je verodostojna trditev, da nihče ne more postati jogi, če se ne odreče želji po zadovoljevanju čutov. To je prvi pogoj. Nadaljuj.

Bhakta: Tretji verz. "Za novinca v osem-stopenjskem sistemu joge je sredstvo delo. In za tistega, ki je že vključen v jogo, je sredstvo prenehanje vseh materialnih aktivnosti (BG 6.3)."

Prabhupada: Da. Obstajata dve stopnji. Tisti, ki izvajajo jogo, da bi dosegli popolno raven in tisti, ki so dosegli popolno raven. Torej, dokler nekdo še ne doseže popolne ravni, dokler jo zgolj poskuša doseči, ima zelo veliko dela. Ta āsana system, yama, niyama.. V vaši državi nasploh je tako veliko društev za jogo. Prikazujejo ta āsana sistem. Kako sedeti, različne drže. To pomaga. Toda ta proces je namenjen zgolj dosegu prave ravni. Gre zgolj za sredstvo. Pravi sistem joge popolnosti se razlikuje od teh telesnih gimnastičnih procesov. Obstajata dve stopnji. Prva stopnja je poskus dosega ravni popolnosti, na drugi stopnji pa je tisti, ki je dosegel popolno raven.