SL/Prabhupada 0648 - Po naravi smo živa bitja in moramo delovati
Lecture on BG 6.2-5 -- Los Angeles, February 14, 1969
Bhakta: Smisel: "Ko je nekdo popolnoma vključen v transcendentalno ljubeče služenje Gospodu, je zadovoljen s sabo in se zato ne vključuje več v zadovoljevanje čutov ali plodne dejavnosti. V nasprotnem primeru pa mora biti vključen v zadovoljevanje čutov, ker ne more živeti brez aktivnosti."
Prabhupāda: Da, to je bistvo. Moramo biti aktivni. Ne morete se ustaviti, isti primer. Otroka ne morete ustaviti pri delovanju. Ali dejavnostih. Po naravi smo živa bitja, moramo delovati. Dejavnosti ni mogoče ustaviti. Torej, kot je rečeno, "Prazni možgani so hudičeva delavnica." Če torej nimate nikakršne aktivnosti, se boste morali vključiti v nek nesmisel. Tako kot otrok, ki ni zaposlen z izobrazbo, postane razvajen otrok. Podobno tudi mi izbiramo med dvema možnostma: med zadovoljevanjem čutov in zavestjo Kṛṣṇe oziroma bhakti-jogo oziroma jogo. Če torej ne izvajam sistema joge, moram izvajati zadovoljevanje čutov. In če izvajam zadovoljevanje čutov, ne morem izvajati joge. Nadaljuj.
Bhakta: "Kdor je brez zavesti Kṛṣṇe, mora vedno iskati egocentrične ali druge sebične dejavnosti. Kṛṣṇe zavestna oseba pa lahko vse dela za zadovoljstvo Kṛṣṇe in se posledično lahko popolnoma odmakne od zadovoljevanja čutov. Kdor nima tega spoznanja, mora mehansko poskušati uiti materialnim željam, preden je povzdignjen na zgornjo stopničko jogijske lestve."
Prabhupāda: "Lestev joge." Lestev joge, primerjana je z lestvijo. Prav kot stopnice - v velikem nebotičniku so stopnice. Vsaka stopnica je torej napredek, to je dejstvo. Celotna lestev se torej lahko imenuje sistem joge. Toda nekdo je lahko na petem koraku, drug na petnajstem koraku, drugi na petstotem koraku in spet drugi na vrhu hiše. Čeprav se torej celotna lestev imenuje sistem joge ali stopnišče, tisti, ki je na peti stopnici, ne more biti enak osebi, ki je na petstoti stopnici. In tisti, ki je na petdeseti stopnici ni primerljiv s tistim, ki je na petstoti stopnici. Podobno v Bhagavad-gīti lahko najdete karma-yogo, jñāna-yogo, dhyāna-yogo, bhakti-yogo. Vse vsebujejo besedo joga. Celotna lestev je namreč povezana z najvišjim nadstropjem. Vsak sistem je torej povezan z Bogom, Kṛṣṇo. Toda to ne pomeni, da je vsak človek na najvišjem nadstropju. Na najvišjem nadstropju je, kdor razume zavest Kṛṣṇe. Drugi so zgolj na peti ali petdeseti ali petstoti stopnici, v tem smislu. Vse skupaj pa se imenuje lestev.