SR/Prabhupada 0050 - Oni ne znaju šta je naredni život
Lecture on BG 16.5 -- Calcutta, February 23, 1972
Priroda, po Kṛṣṇinom naređenju nam daje šansu, daje nam šansu da izađemo iz ove zapetljanosti rođenja i smrti: janma-mṛtyu-jarā-vyādhi duḥkha-doṣānudarśanam (BG 13.9). Osoba treba biti inteligentna i uvideti probleme koje donose ove četiri stvari u životu: janma-mṛtyu-jarā-vyādhi. U tome se satoji čitav vedski sistem - kako izaći iz ovih kandži. Ali, data nam je šansa "Uradi ovo, uradi ono, uradi to," dakle regulisan život, kako bismo na kraju mogli da izađemo iz toga.
Zato je Bhagavān rekao, daivī sampad vimokṣāya (BG 16.5). Ukoliko razviješ daivī sampat, te kvalitete, kako je opisano - ahiṁsā, sattva-saṁśuddhiḥ, ahiṁsā, toliko mnogo stvari - onda ćeš izaći, vimokṣāya. Nažalost, moderna civilizacija ne zna šta je vimokṣāya. Oni su tako zaslepljeni. Ne znaju da postoji položaj koji se naziva vimokṣāya. Oni to ne znaju. Oni ne znaju šta je natredni život. Ne postoji obrazovni sistem. Ja putujem po celom svetu. Ne postoji ni jedna jedina insitucija koja pruža obrazovanje o seljenju duše, kako neko može da dobije bolji život. Ali, oni ne veruju. Oni nemaju znanja. To je āsurī sampat. To će biti opisano ovde: pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca janā na vidur āsurāḥ. Pravṛttim. Pravṛttim zanči privlačnost ili vezanost. Kakvom vrstom aktivnosti trebamo biti privučeni i od kakve vrste aktivnosti treba da se odvežemo, te, asure ne znaju. Pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca.
- pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca
- janā na vidur āsuraḥ
- na śaucaṁ nāpi cācāro
- na satyaṁ teṣu vidyate
- (BG 16.7)
To su asure. Oni ne znaju kako da usmere svoj život, u kom pravcu. To se naziva pravṛtti. I kakve vrste života treba da se klone, da odustanu od njega, nivṛtti. Pravṛttis tu jīvātmana. To je još jedno. Bhunam. Nivṛttis tu mahāphalām. Sve śāstre, sva vedska uputstva su za pravṛtti-nirvṛtti. To se vežba postepeno. Baš kao Loke vyavāyāmiṣa-madya-sevā nityā sujantoḥ. Živo biće ima prirodnu sklonost ka vyavāya, seksualnom životu; i madya sevāḥ, intoksikaciji; āmiṣa sevāḥ, i jedenju mesa. To su prirodni porivi. Ali, asure to ne pokušavaju da zaustave. Oni žele da to povećaju. To je život asura. Ja sam bolestan. Ako želim da ozdravim, doktor mi preporučuje "Nemoj to da radiš (uzimaš)." Kao dijabetičar. Njemu je zabranjeno "Ne uzimaj šećer, ne uzimaj skrob." Nivṛtti. Slično, śāstre nam daju uputstvo da treba da prihvatimo ove stvari i da ne treba da prihvatimo one stvari, śāstra. Kao u našem društvu, mi smo prihvatili najosnovnije nivṛtti i pravṛtti. Pravṛtti... Mi učimo naše učenike, "Bez nelegalnog seksa, bez jedenja mesa, bez āmiṣa-sevā." Āmiṣa-sevā nityā sujantoḥ. Ali śāstre kažu da ako možeš da se odrekneš tih stvari, nivṛttis tu mahāphalām, onda je tvoj život uspešan. Ali, mi nismo spremni. Ako niste spremni da prihvatite pravṛttis i ne prihvatite nivṛttis, onda morate znati da ste asura. Kṛṣṇa ovde kaže, pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca janā na vidur āsurāḥ (BG 16.7). Oni ne... "Oh, šta je to?" Oni kažu, čak i veliki, veliki swamīji će reći, "Oh, šta tu nije u redu?" Možete jesti sve. Nije važno. Možete da radite bilo šta. Samo mi dajte donaciju i daću vam specijanu mantru." Takve stvari se dešavaju.