SR/Prabhupada 0155 - Svako pokušava da postane Bog



Lecture on SB 7.6.5 -- Toronto, June 21, 1976

Dakle, sada, pronalazimo u Bhagavad-gīti, postoje tri reči. Sanātanaḥ, večno, upotrebljena je tamo. Prva stvar je ova jīva, ta živa bića, ona su opisana kao sanātanaḥ. Mamaivāṁśo jīva-bhūtaḥ jīva-loke sanātanaḥ (BG 15.7). Mi smo živa bića, sanātanaḥ. To ne znači da smo postali jīva-bhūtaḥ pod uticajem māye. Mi smo sami sebe stavili pod uticaj māye; stoga smo jīva-bhūtaḥ. Zapravo smo sanātana. Sanātana znači večni. Nityo śāśvata. Jivātmā je opisana: nityo śāśvato yaṁ na hanyate hanyamāne śarīre (BG 2.20). To je sanātana. Dakle, toliko smo malo inteligentni i ne shvatamo da, ako sam večan, sanātana, nemam rođenja ni smrti, zašto sam onda stavljen u ovu patnju rađanja i smrti? To se zove brahma-jijñāsā. Ali, mi nismo obrazovani. Međutim, mi bismo trebali biti obrazovani. Makar bi trebalo da iskoristimo ovo uputstvo. Mi smo sanātana. I postoji drugi svet, pomenut u Bhagavad-gīti, paras tasmāt tu bhāvo 'nyo 'vyakto 'vyaktāt sanātanaḥ (BG 8.20). Vyakto 'vyaktāt sanātanaḥ. Ovaj materijalni svet je manifestovan, a njegova pozadina je sveukupna materijalna energija, mahāt-tattva. To nije manifestovano. Dakle, vyakto 'vyaktāt. Iza ovoga postoji druga priroda, duhovna priroda, sanātana. To se naziva sanātana. Paras tasmāt tu bhāvo 'nyo vyakto 'vyaktāt sanātanaḥ (BG 8.20). I jīva-bhūtaḥ-sanātana. A u jedanaestom poglavlju, Arđuna opisuje Kṛṣṇu kao sanātanu (večnog). Dakle, tri sanātane. Tri sanātane.

Stoga, ako smo svi mi sanātana, postoji i sanātana-dhāma i Kṛṣṇa je sanātana, mi smo takođe sanātana. I kada se udruže zajedno, to se naziva sanātana-dharma. Oni ne znaju šta je sanātana. Oni misle da, ako sam odeven na određen način i ako sam rođen u određenoj zajednici, onda postajem sanātana-dharma. Ne. Svako može postati sanātana-dharma. Ali, oni ne znaju koje je značenje sanātane. Svako živo biće je sanātana. I Kṛṣṇa, Bog, je sanātana. I postoji mesto gde se možemo zajedno sastati - to je sanātana dhāma. Sanātana dhāma, sanātana-bhakti, sanātana-dharma. Kada se izvršava, to se zove sanātana-dharma. Dakle, šta je sanātana-dharma? Pretpostavimo da sam se vratio u tu sanātana-dhāmu i tamo je Bog, sanātana, i ja sam sanātana. Dakle, koje su naše sanātana aktivnosti? Da li to znači da ako odem u sanātana-dhāmu ja postajem Bog? Ne. Ne postajete Bog. Jer, Bog je jedan. On je Vrhovni Gospod, Gospodar, a mi smo sluge. Caitanya Mahāprabhu: jīvera svarūpa haya nitya kṛṣṇa dāsa (CC Madhya 20.108-109). Dakle, ovde svako od nas zahteva da postane Kṛṣṇa. Ali, kada se vratite u sanātana-dhāmu, onda - ukoliko nismo kvalifikovani, ne možemo otići tamo - onda se večno angažujemo u službu Gospoda. To je sanātana-dharma.

Dakle, vežbajte to. The sanātana-dharma označava ovu bhakti-yogu. Jer, mi smo zaboravili. Svako želi da postane Bog. Sada vežbajte ovde kako da postanete Božiji sluga. I ako ste kvalifikovani, činjenično da sada jeste... Budite uvereni da ste postali Božiji sluga, to je bhakti-mārga. Kao što je Caitanya Mahāprabhu rekao, gopī-bhartur pada-kamalayor dāsa-dāsa-dāsa-dāsānudāsaḥ. Kada postanete kvalifikovani sluga sluge Gospodovog sluge - i tako stotinu puta, sluga - onda ste savršeni (CC Madhya 13.80). Ali, ovde svi pokušavaju postati Vrhovni Gospodar. Neko zloupotrebljava reč "so 'ham," "ahaṁ brahmāsmi" kao "Ja sam Vrhovni." Ali, to nije tako. To su vedske reči, međutim, so 'ham ne znači "Ja sam Bog." So 'ham znači "Ja sam istog kvaliteta." Jer, mamaivāṁśo jīva-bhūtaḥ (BG 15.7). Jīva je deo i čestica Boga, Kṛṣṇe, tako da je kvalitet isti. Kao što uzmete kap vode iz mora. Tako da je hemijski sastav celokupne vode iz mora i kapi vode - isti. To se naziva so 'ham ili brahmāsmi. Nije da mi zloupotrebljavamo ove reči, vedska tumačenja, te mislimo pogrešno "Ja sam Bog. Ja sam postao Bog." Pa ako si Bog, zašto onda postaješ pas? Da li Bog postaje pas? Ne. To nije moguće. Jer, mi smo sićušne čestice. To je takođe pomenuto u śāstrama:

keśāgra-śata-bhāgasya
śatadhā kalpitasya ca
jīvaḥ bhāgo sa vijñeya
sa anantyaya kalpate
(CC Madhya 19.140)

Naš duhovni identitet je takav da smo mi deset hiljaditi deo vrha vlasi kose. To je vrlo malo, pa podelimo to na deset hiljada delova i taj jedan deo, to je naš identitet. I taj mali identitet je unutar ovog tela. Pa, gde ćete ga naći? Vi nemate takav uređaj. Zato kažemo nirākāra. Zapravo, postoji ākāra, ali je toliko sićušna i mala, da je nije moguće videti ovim materijalnim očima. Tako da moramo pogledati kroz tumačenja Veda. Śāstra cakṣuṣa. To je verzija Vedānte. Moramo pogledati kroz prizmu śāstri. Ne ovim tupim očima. To nije moguće.