SR/Prabhupada 0197 - Morate da predstavite Bhagavad-gītā-u kakva jeste



Lecture on SB 5.5.30 -- Vrndavana, November 17, 1976

Ukoliko dajete sve od sebe, Kṛṣṇa će vam dati snagu. Kṛṣṇa je uvek spreman da vam pomogne, pod uslovom da vi želite da prihvatite njegovu pomoć. On je spreman. On je došao da vam pomogne. U suprotnom, zbog čega bi Kṛṣṇa dolazio ovde i agitovao, sarva-dharmān parityajya mām ekam (BG 18.66)? To je za nas. Predajte se Kṛṣṇi li ne, Kṛṣṇe se to ne tiče. Kṛṣṇa ne zavisi od vaše službe. On je potpuno savršen. On može da stvori milione slugu poput vas u trenu. Pa, zašto zahteva vašu službu? Zašto agituje za vašu službu? Njegova služba ne trpi zbog toga što želi tebe. Ali, u tvom je interesu da Mu se predaš. U tvom je interesu. Kṛṣṇa želi da vidi da Mu se predaš i da postaneš savršen i da se vratiš kući, natrag Bogu. To je Kṛṣṇina misija. Dakle, ovaj pokret svesnosti Kṛṣṇe je ista misija: agitovati.

dante nidhāya tṛṇakaṁ padayor nipatya
(sic) kāku-śatam kṛtvā cāhaṁ bravīmi
he sādhavaḥ sakalam eva vihāya dūrād
caitanya-candra-caraṇe kurutānurāgam

To je naša misija, misija Caitanye Mahāprabhua. Zašto Prabodhananda Sarasvatī zahteva caitanya-candra-caraṇe kurutānurāgam: "Samo postanite skloni da služite lotosova stopala Caitanye"? Zato što je On lično Kṛṣṇa i On je došao da nas uči kako da priđemo Kṛṣṇi. To je Caitanya. Kṛṣṇaya kṛṣṇa-caitanya-namne gaura-tviṣe namaḥ. Śrīla Rūpa Gosvāmī je razumeo. Sārvabhauma Bhaṭṭācārya je razumeo.

vairāgya vidyā-nija-bhakti-yoga-
śikṣārtham ekaḥ puruṣaḥ purāṇaḥ
śrī-kṛṣṇa-caitanya-śarīra-dhārī
kṛpāmbudhir yas tam ahaṁ prapadye
(CC Madhya 6.254)

Ako razumemo Kṛṣṇu kroz Caitanyu Mahāprabhua... Caitanya Mahāprabhu kaže "Postanite duhovni učitelj." Kako? Yāre dekha, tāre kaha 'kṛṣṇa'-upadeśa (CC Madhya 7.128). Ne menjajte, ne prepravljajte. Jednostavno pokušajte da propovedate šta je Kṛṣṇa rekao. To je uputstvo (instrukcija) Caitanye Mahāprabhua. Ako slediš to uputstvo... Ne dodajte i ne menjajte ništa u svojoj takozvanoj učenosti. To vam neće pomoći. Morate da predstavite Bhagavad-gītā-u kakva jeste. Yāre dekha, tāre kaha 'kṛṣṇa'-upadeśa. Sve se veoma lako dešava (obavlja) pod uslovom da sledimo paramparā system.

Dakle, naš pokret svesnosti Kṛṣṇe treba da napreduje veoma ponizno.

tṛṇād api sunīcena
taror api sahiṣṇunā
amāninā mānadena
kīrtanīyaḥ sadā hariḥ
(CC Adi 17.31)

Kīrtanīya. Ovo propovedanje znači kīrtana, ne da jednostavno sa mṛdaṅgom možemo da imamo muzički kīrtan. Ne. I propovedanje je kīrtana. Abhavad vaiyāsaki-kīrtane. Vaiyāsaki, sin Vyāsadeva, Śukadeva Gosvāmī, on je jednostavno objašnjavao Śrīmad-Bhāgavatam i postao je savršen. Abhavad vaiyāsaki-kīrtane. Śrī-viṣṇu-śravaṇe parīkṣit. Parīkṣit Mahārāja je jednostavno slušao; on je postao savršen. A Śukadeva Gosvāmī je jednostavno opisivao. I to je kīrtana. Dakle, to je isto kīrtana. Kao što nas Prabodhānanda Sarasvatī uči, he sādhavaḥ sakalam eva vihāya dūrād caitanya-candra-caraṇe kurutānurāgam: "Ti si sādhu, najbolja osoba, plemenita (uzvišena), ali ovo je moj zahtev." To je poniznost. Ako kažete "Oh, ti si karmī, ti si mūḍha..." Zapravo on jeste mūḍha, ali nemojte... Ako to kažete u početku, onda neće biti prilike da govorite. On je mūḍha, nema... Radi kao svinja i pas danonoćno za zadovoljavanje sopstvenih čula, naravno da je mūḍha, karmī. Slično tome, jñānī, oni jednostavno spekulišu. Ta logika kākā-taliya nyāya: "Da li je vrana prvo sela na palmin plod; onda je palmin plod pao? Ili je palmin plod pao; prema tome, vrana ne može da sedi na plminom plodu?" Logika. Jedan paṇḍita je rekao "Ne, ne. Pre svega, palmin plod je pao, a vrana je htela da sedne na njega, dakle, nije mogla." A drugi paṇḍita kaže "Ne, ne. Palmin plod je bio tu i zato što je vrana sela na njega, on je pao." To je logika. Oni gube vreme spekulišući: Kākā-taliya nyāya. Kupa-manduka-nyāya.