SR/Prabhupada 0387 - Smisao Gaurangera Duti Pada II
Purport to Gaurangera Duti Pada -- Los Angeles, January 6, 1969
Gaurāṅgera saṅge-gaṇe, nitya-siddha boli māne. Svako ko je shavtio da saradnici (pratioci) Gospoda Caitanye nisu obične uslovljene duše... Oni su oslobođene duše. Nitya-siddha bole māni. Postoji tri vrste bhakta. Jedna se zove sādhana-siddha. Sadhana-siddha znači prateći regulativne principe službe predanog poštovanja, ako osoba postane savršena, naziva se sādhana-siddha. Druga vrsta bhakta se naziva kṛpā-siddha. Kṛpā-siddha znači da čak i ako striktno ne prati sve regulativne principe, ipak milošću ācārya ili bhakta ili Kṛṣṇe osoba je uzdignuta na nivo savršenstva. To je (nešto) posebno (specijalno). A treća vrsta bhakte se naziva nitya-siddha. Nitya-siddha znači da oni nikada nisu kontaminirani. Sādhana-siddha i kṛpā-siddha su kontaminirani (upljani) dodirom sa materijalnim i sledeći regulativne principe ili milošću ili naklonošću nekih bhakta i ācārya bivaju uzdignuti na nivo savršenstva. Ali nitya-siddha znači da nikada nisu bili uprljani. Oni su večno oslobođeni. Dakle, svi pratioci Gospoda Caitanye, poput Advaita Prabhua, Śrīvāse, Gadādhare, Nityānande, oni su Viṣṇu-tattva. Oni su oslobođeni. Ne samo oni, Gosvāmīji... Postoje mnogi drugi. Oni su večno oslobođeni. Dakle, osoba koja može da shvati da su pratioci Gospoda Caitanye večno oslobođeni... Nitya-siddha bale māni, sei yaya vrajendra suta-pāśa. Istog tenutka postaje podoban da uđe u Kṛṣṇino prebivalište.
A onda kaže - gauḍa-maṇḍala-bhūmi, yebā jāni cintāmaṇi. Gaura-maṇḍala označava mesto u zapadnom Bengalu gde je Gospod Caitanya provodio Svoje zabave. U Navadvīpu, za vreme godišnjice rođenja Gospoda Caitanye, bhakte odlaze (tamo) i obilaze različita mesta zabava Gospoda Caitanye. To traje devet dana. Taj deo Bengala se naziva gauḍa-maṇḍala. Dakle, Narottama dāsa Ṭhākura kaže - "Osoba koja razume da ne postoji razlika između ovog dela zemlje i Vṛndāvana," tāra haya vraja-bhūmi vāsa, "dobra je kao i oni koji žive u Vṛndāvanu." Onda kaže - gaura-prema rasārṇarve. Aktivnosti Gospoda Caitanye su kao okean ljubavnih zabava Kṛṣṇe. Prema tome, onaj ko uroni u taj okean - gaura-prema-rasārṇave, sei taraṅga yebā ḍube. Baš kao što mi ronimo i kupamo se i praktikujemo sport u talasima mora ili okeana. Slično tome, onaj ko uživa, roni i praktikuje sport u talasima okaena deljenja ljubavi prema Bogu Gospoda Caitanye istog trenutka postaje poverljivi bhakta Gospoda Kṛṣṇe. Sei rādhā-mādhava-antaraṅga. Antaraṅga znači ne običan bhakta. To su poverljive bhakte. Narottama dāsa Ṭhākura kaže - gṛhe vā vanete thāke. "Takav bhakta koji uživa u talasima pokreta Gospoda Caitanye zato što je postao veoma poverljivi bhakta Gospoda....
Zato Narottama dāsa Ṭhākura kaže - "Takav bhakta ne mari da li se nalazi u odvojenom redu života ili je domaćin (kućevlasnik)." Gṛha. Gṛha znači kućevlasnik (porodični čovek). Dakle, pokret Caitanye Mahāprabhua ne kaže da osoba mora da bude u odvojenom redu života, da postane sannyāsī. Baš kao Māyāvādī sannyāsīji, impersonalisti, Śaṅkarācārya, oni prvo postavljaju uslov - "Prvo prihvati odvojeni red žovota, pa tek onda govori o duhovnom napredovanju". Dakle u Śaṅkara sampradāyi niko nije prihvaćen kao istinski impersonalist ukoliko nije prihvatio odvojeni red života. Ali ovde, u Caitanyninom pokretu takva ograničenja ne postoje. Advaita Prabhu je bio kućevlasnik (porodičan čovek). Nityānanda je bio porodičan čovek. Gadādhara je takođe bio porodičan čovek. I Śrīvāsa je bio porodičan čovek. A Caitanya Mahāprabhu se dvaputa ženio. Dakle, nije bitno. Narottama dāsa Ṭhākura kaže da prihvatiti odvojen red života ili ostati porodičan čovek, nije važno. Ako osoba zaista učestvuje u aktivnostima saṅkīrtana pokreta Caitanye i zaista razume šta je to, praktikuje sport u talasima takvog okeana devocije, onda je takva osoba stalno oslobođena. I Narottama dāsa Ṭhākura teži sve više za društvom takve osobe. To je sažetak i suština ove pesme.