TR/Prabhupada 0008 - Kṛṣṇa "Ben Herkesin Babasıyım" Diye İddia Eder

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0007
Sonraki Sayfa - Video 0009 Go-next.png

Kṛṣṇa "Ben Herkesin Babasıyım" Diye İddia Eder
- Prabhupāda 0008


Janmastami Lord Sri Krsna's Appearance Day Lecture -- London, August 21, 1973

En azından Hindistan'da bütün yüce şahsiyetler, azizler, bilgeler ve ācāryalar, bu spiritüel bilgiyi güzelce ve etraflıca işlediler, ve biz bundan faydalanmıyoruz. Bu śāstralar ve talimatlar sadece Hintliler ya da Hindular veya brāhmaṇalar için değildir. Hayır. Herkes içindir. Çünkü Kṛṣṇa 'te şöyle iddia eder:

sarva-yoniṣu kaunteya
sambhavanti mūrtayaḥ yaḥ
tāsāṁ mahad brahma yonir
ahaṁ bīja-pradaḥ pitā
(BG 14.4)

Kṛṣṇa, "Ben herkesin babasıyım" der. Bu sebeple, bizi huzurlu ve mutlu etmek için oldukça endişelenir. Tıpkı bir babanın oğlunun iyi bir konumda ve mutlu olduğunu görmek istemesi gibi; benzer şekilde Kṛṣṇa da hepimizin iyi konumda ve mutlu olduğunu görmek ister. Bu yüzden O bazen gelir. (BG 4.7) Yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati. Kṛṣṇa'nın belirişinin amacı budur. Bu yüzden Kṛṣṇa'nın hizmetkarı, Kṛṣṇa'nın adananı olanlar, Kṛṣṇa'nın misyonunu üstlenmeliler. Kṛṣṇa misyonda çalışmaya başlamalılar. Bu Caitanya Mahāprabhu'nun uyarlamasıdır.

āmāra ajñāya guru hañā tāra ei deśa
yare dekha, tare kaha, 'kṛṣṇa'-upadeśa
(CC Madhya 7.128)

Kṛṣṇa-upadeśa. Sadece Kṛṣṇa'nın Bhagavad-gītā'da söylediklerini yaygınlaştırmaya çalışın. Bu her Hintlinin görevidir. Caitanya Mahāprabhu der ki,

bhārata-bhūmite manuṣya janma haila yāra
janma sārthaka kari para-upakāra.
(CC Adi 9.41)

Bu yüzden, Hintliler para-upakāra için araçtırlar. Hintliler diğerlerini kullanmak için araç değildirler. Hintlilerin işi bu değil. Hint tarihi para-upakāra boyuncadır. Ve önceleri dünyanın her yerinden Hindistan'a ruhsal hayatın ne olduğunu öğrenmek için gelirlerdi. İsa bile oraya gitti. Çin ve diğer ülkelerden. Bu tarihtir. Ve biz kendi değerlerimizi unutuyoruz. Ne kadar duygusuzuz. Böylesi muazzam bir hareket, Kṛṣṇa bilinci tüm dünyada devam ediyor, fakat bizim Hintlilerimiz duygusuz, hükümetimiz duygusuz. Sahip çıkmıyorlar. Bu da bizim talihsizliğimiz. Fakat bu Caitanya Mahāprabhu'nun misyonudur. O der ki, her hangi bir Hintli, bhārata bhūmite manuṣya janma, eğer insanoğluysa Bu Vedik edebiyatının avantajını kullanarak yaşamını mükemmelleştirmeli ve bu bilgiyi tüm dünyaya yaymalıdır. Para-upakāra budur. Hindistan yapabilir. Aslında takdir ediyorlar. Bu Avrupalı, Amerikalı gençler kıymetini biliyorlar ki o kadar muazzam... Her gün bu hareketten nasıl fayda sağladıklarını anlattıkları düzinelerce mektup alıyorum. Aslında gerçek olan bu. Ölü bir insana can veriyor. Bu yüzden, başta Ekselansları olmak üzere tüm Hintlilerden rica ediyorum, lütfen bu hareket ile işbirliği içinde olun ve hayatınızı ve diğerlerinin hayatlarını başarılı kılın. Kṛṣṇa'nın, Kṛṣṇa'nın belirişinin görevi budur. Çok teşekkür ederim.