TR/Prabhupada 0127 - Harika Bir Kurum Maymun İştahlı Yollarla Yitirildi

From Vanipedia


Harika Bir Kurum Maymun İştahlı Yollarla Yitirildi -
Prabhupāda 0127


Lecture on SB 1.2.11 -- Vrndavana, October 22, 1972

Guru Mahārāja şöyle derdi "Kṛṣṇa'yı görmeye çalışmayın; bir şeyler yapın ki Kṛṣṇa sizi görebilsin." İstenen şey budur. Eğer biraz Kṛṣṇa'nın dikkatini çekebilirseniz, yat kāruṇya-katākṣa-vaibhavavatām, katākṣa-vaibhavavatām... Prabodhānanda Sarasvatī der ki, bir şekilde Kṛṣṇa'nın dikkatini çekebilirseniz, yaşamınız başarıya ulaşmış demektir. Anında. Peki nasıl ilgisini çekersiniz? Bhaktyā mām abhijānāti (BG 18.55). Sadece Kṛṣṇa'ya hizmet ederek. Hizmet edin, manevi öğretmenin emrettiği gibi Kṛṣṇa'ya hizmet edin. Çünkü manevi öğretmen Kṛṣṇa'nın temsilcisidir. Direkt olarak Kṛṣṇa'ya erişemeyiz. Yasya prasādād bhagavat-prasādaḥ. Eğer hakiki bir manevi öğretmeniniz, Kṛṣṇa'nın temsilcisi varsa, bu da çok zor değildir. Herkes Kṛṣṇa'nın temsilcisi olabilir. Nasıl? hiç değiştirmeden Kṛṣṇa'nın mesajını taşıyarak. Bu kadar.

Caitanya Mahāprabhu'nun dediği gibi, āmāra ājñāya guru hañā (CC Madhya 7.128), " Benim emrim ile manevi öğretmen olursunuz." Caitanya Mahāprabhu, Kṛṣṇa'nın emrini yerine getirirseniz guru olursunuz. Āmāra ājñāya guru hañā. Ne yazık ki ācāryaların emirlerine uymak istemiyorz. Kendi yollarımızı üretiyoruz. Büyük bir kuruluşun değişken yöntemlerle nasıl yok olduğunu tecrübe ettik. Manevi öğretmenin emrini yerine getirmeden, kendileri bir şey ürettiler ve bütün şey kayboldu. Bu sebeple Viśvanātha Cakravartī Ṭhākura manevi öğretmenin söylediklerini vurgular. Vyavasāyātmikā buddhir ekeha kuru-nandana (BG 2.41). Eğer manevi öğretmenin emirlerine uyarsanız, kendi rahatınızı ya da rahatsızlığınızı düşünmeksizin, o zaman mükemmel olursunuz.

yasya deve parā bhaktir
yathā deve tathā gurau
tasyaite kathitā hy arthāḥ
prakāśante mahātmanaḥ
(ŚU 6.23)

Bunu bütün otoriteler onaylar. İnançla Kṛṣṇa'nın hakiki temsilcisinin emrine uymalıyız. O zaman hayatımız başarılı olur. O zaman gerçekten Kṛṣṇa'yı anlayabiliriz. Vadanti tat tattva-vidas tattvam (SB 1.2.11). Tattva-vit'ten dinlemeliyiz, sözde alim ya da politikacılardan değil. Hayır. Doğruyu bilen birinden dinlemelisiniz. Ve bu prensibe sadık kalırsanız, her şeyi çok net anlarsınız. Çok teşekkür ederim.