TR/Prabhupada 0161 - Vaişnava Olun ve İnsanlığın Istırabına Üzülün

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0160
Sonraki Sayfa - Video 0162 Go-next.png

Vaişnava Olun ve İnsanlığın Istırabına Üzülün - Prabhupāda 0161


His Divine Grace Srila Bhaktisiddhanta Sarasvati Gosvami Prabhupada's Disappearance Day, Lecture -- Los Angeles, December 9, 1968

Eğer sıkı bir şekilde manevi öğretmene ve onun emrine hizmet edersek, Kṛṣṇa bize tüm imkanları sağlayacaktır. İşin sırrı budur. Mümkün olduğunu düşünmesem bile, biraz ciddiye aldım, Viśvanātha Cakravartī Ṭhākura'nın Bhagavad-gītā yorumlarını okudum. Bhagavad-gītā'da şu dize var; vyavasāyātmikā-buddhir ekeha kuru-nandana (BG 2.41), Bu dizeyle bağlantılı olarak, Viśvanātha Cakravartī Ṭhākura şöyle yorum yapıyor, manevi öğretmenin sözlerini hayatımız ve ruhumuz olarak kabul etmeliyiz. Manevi öğretmenin verdiği talimatı, belirli bi talimatı sıkı sıkıya, kişisel kazancımızı ya da zarar gözetmeksizin uygulamaya çalışmalıyız.

Ben de bu ruh hali ile biraz denedim. Bana hizmet etmek için bütün imkanları verdi. İşler buraya kadar geldi ve bu yaşımda sizin ülkenize geldim, ve siz de şimdi bu hareketi ciddiye alıyorsunuz, anlamaya çalışıyorsunuz. Şimdi bazı kitaplarımız var. Dolayısıyla bu hareketin bir tutunma noktası var. Benim manevi öğretmenimin ayrılışından sonra onun isteğini yerine getirmeye çalıştığım gibi, benzer şekilde sizden de aynı talimatı benim rızam aracılığıyla uygulamanızı isteyeceğim. Yaşlı bir adamım ve her an ölebilirim. Doğanın kanunu bu. Kimse bunu durduramaz. Bu çok şaşırtıcı değil, Guru Mahārāj'ın aramızdan ayrılışının yıldönümü olan bu hayırlı günde benim sizden ricam, en azından bir seviyeye kadar Kṛṣṇa bilinci hareketinin özünü anlamanızdır. Bunu devam ettirmeye çalışmalısınız. İnsanlar bu bilinç isteği ile acı çekiyorlar. Bizim her gün adananlar için dua ettiğimiz gibi,

vāñchā-kalpatarubhyaś ca kṛpā-sindhubhya eva ca patitānāṁ pāvanebhyo vaiṣṇavebhyo namo namaḥ

(Rab'bın tüm Vaişnava adananlarına saygı dolu itaatlerimi sunarım. Onlar tıpkı arzu ağaçları gibi herkesin arzusunu yerine getirebilirler ve düşmüş ruhlara karşı merhamet doludurlar.)

Bir Vaiṣṇava ya da Rab'bın bir adananının hayatı başkalarının faydasına adanmıştır. Biliyorsunuz - çoğunuz Hristiyan topluluğuna aitsiniz - nasıl ki Hz. İsa, sizin günahkar faaliyetleriniz için kendini feda ettiğini söylemişti. Bu Rab'bın adananının gösterdiği kararlılıktır. Kişisel rahatlığı umursamazlar. Kṛṣṇa'yı ya da Tanrı'yı sevdikleri için, bu yüzden tüm canlı varlıkları severler çünkü tüm canlı varlıkların Kṛṣṇa ile ilişkilidir. Benzer şekilde öğrenmelisiniz. Bu Kṛṣṇa bilinci hareketi Vaiṣṇava olmak ve acı çeken insanların acısını paylaşmaktır. İnsanlığın acısını paylaşın, farklı bakış açıları var. Kimileri insanlığın acı çekmesinin yaşamın bedensel kavramından olduğunu düşünüyor. Kimileri hasta durumda olanları rahatlatmak için hastane açmaya çalışıyor. Kimileri fakir ülkelerde ya da yerlerde yiyecek dağıtmaya çalışıyor. Bunlar kesinlikle çok hoş ama insanlığın acı çekmesinin esas sebebi Kṛṣṇa bilinci eksikliğidir. Bu bedensel acılar geçicidir ve doğanın kanununa karşı koyamazlar. Fakir bir ülkede yiyecek dağıttığınızı varsayın, bunun tüm soruna çözüm bulmaya yardım edeceği anlamına gelmez. Esas faydalı iş herkesi Kṛṣṇa bilincine çağırmaktır.