TR/Prabhupada 0296 - Hz. İsa Mesih Çarmıha Gerildiği halde, Asla Fikrini Değiştirmedi

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0295
Sonraki Sayfa - Video 0297 Go-next.png

Hz. İsa Mesih Çarmıha Gerildiği halde, Asla Fikrini Değiştirmedi
- Prabhupāda 0296


Lecture -- Seattle, October 4, 1968

Vedalar'da Tanrı'nın varlığının kanıtı var. Her yazıtta, her büyük kişilik, adanan, Tanrı'nın temsilcisi... Aynı Hz. İsa'nın Tanrı hakkında bilgi vermesi gibi. Çarmıha gerilmesine rağmen fikrini değiştirmedi. Yazıtlardan, Vedalar'dan, büyük kişiliklerden kanıtlarımız var, yine de " Tanrı öldü. Tanrı yoktur. " dersem, nasıl bir insan olurum? Buna şeytan denir. Onlar asla inanmazlar. Onlar asla inanmazlar. Şeytanın tam zıttı budhā'dır. Budhā çok zeki, bilge kişi demektir. Caitanya-caritāmṛta'da denir ki Kṛṣṇa ye bhaje se baḍa catura. Kṛṣṇa'ya çekim duyan ve O'nu seven herkes... İbadet etmek sevmek demektir. Başlangıçta ibadettir ama sonunda sevgidir. İbadet.

Iti matvā bhajante māṁ budhā. Bilge olan, zeki olan, Kṛṣṇa'nın sebeplerin sebebi olduğunu bilen herkes...

īśvaraḥ paramaḥ kṛṣṇaḥ
sac-cid-ānanda-vigrahaḥ
anādir ādir govindaḥ
sarva-kāraṇa-kāraṇam
(Bs. 5.1)

Sarva-kāraṇa: herşeyin sebebi var, sebep ve etki. Bunun sebebi ne, bunun sebebi ne, bunun sebebi ne diye araştırdığınız zaman, Kṛṣṇa.'yı bulursunuz. Sarva-kāraṇa-kāraṇam. Ve Vedānta der ki, janmādy asya yataḥ (SB 1.1.1). Bir şey otomatik olarak başladı diyemezsiniz. Bu saçmalıktır. Herşeyin bir kaynağı vardır. Herşeyin. Bu zekadır. Modern bilimin dediği gibi " Bir yığın vardı ve sonra yaratılış oldu belki " demeyin. Bu da ' belki ', görüyorsunuz ya. Bu tarz bilgi işe yaramaz. Bulmalısınız. Bir bilimadamına " Bu yığının sebebi ne? " diye sorarsam cevap veremiyorlar. Sebebi bulun ve bulacaksınız ki... Bulamazsan, takip etmem gerekir... Mahājano yena gataḥ sa panthāḥ (CC Madhya 17.186). Yetkili ācāryaları takip etmeliyiz. Hristiyan olursanız, Hz. İsa'yı takip edin. O diyor ki " Tanrı vardır." O zaman Tanrı'yı kabul edersiniz. O der ki " Bunu Tanrı yarattı." O dedi ki " Yaratılış olsun" ve yaratıldı. Bunu kabul ediyoruz, "Evet, Tanrı yarattı." Bhagavad-gītā'da da Kṛṣṇa der ki, ahaṁ sarvasya prabhavo (BG 10.8), " Kaynak benim." Tanrı yaratılışın kaynağıdır. Sarva-kāraṇa-kāraṇam: (Bs. 5.1) O sebeplerin sebebidir.

Büyük kişilikleri örnek almalıyız, yetkili kitapları ve Vedalar'ı çalışmalıyız, ve onların örneklerini takip etmeliyiz; o zaman Kṛṣṇa bilinci ya da Tanrı farkındalığı ya da Tanrı bilinci zor olmaz. Çok kolaydır. Demek istediğim, Tanrı'nın ne olduğunu anlama yolunda önünüzde engel yok. Herşey mevcut. Bhagavad-gītā var, Śrīmad-Bhāgavata var. Kabul ettiyseniz İncil var, Kuran var. Tanrı olmadan kitap ya da yazın olamaz. Bu günlerde tabi bir çok şey üretiyorlar. Ama her toplumda Tanrı kavramı var - zamana göre, insanlara göre bir fikir var. Şimdi anlamalısınız, jijñāsā. Bu yüzden Vedānta-sūtra der ki, sorgulayarak Tanrı'yı anlamaya çalışın. Bu sorgulama çok önemlidir.