TR/Prabhupada 0521 - Benim Prensibim Rupa Gosvami'nin İzinden Gitmek

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Benim Prensibim Rupa Gosvami'nin İzinden Gitmek
- Prabhupāda 0521


Lecture on BG 7.1 -- Los Angeles, December 2, 1968

Krşna bilincini anlamaya çalışın. Bunu pratik yaparak, öyle ya da böyle, Krşna'ya bağlı olursunuz. Bir şekilde. Yena tena prakāreṇa, bir şekilde. Aynı birini sevdiğinizde onu almaya çalışmanız gibi... Çok zor değil. Taktikleri biliyoruz. Bir hayvan bile taktiklerle istediği şeyi almayı bilir. Varoluş mücadelesi demek herkes amacına ulaşmaya çalışıyor demektir. Bir çok taktik ile. Siz de deniyorsunuz, ama bu maddi ufak şeyler yerine, taktiklerle Krşna'yı yakalayın. Bu hayatınız başarılı kılar. Bir şekilde. Mayy ās...

yena tena prakāreṇa manaḥ kṛṣṇe niveśayet
sarve vidhi-niṣedhāḥ syur etayor eva kiṅkarāḥ
(Brs 1.2.4)

Şimdi Krşna bilincinde bir çoğu var... Bu süreç, çok şey var. Ben teker teker, az az açıklayacağım, ama Hindistan'da Krşna bilincini uygulayanlar için, bir çok kural ve düzenleme var. Biri der ki " Swamji çok tutucu. Çok fazla kural ve düzenlemesi var." ama daha sadece yüzde birini verdim. Yüzde biri. Çünkü sizin ülkenizde tüm kural ve uygulamaları tanıtmak mümkün değil. Benim politikam Rūpa Gosvāmī2nin adımlarını takip etmek. O derki bir şekilde onları Krşna'ya bağlı hale getir. Bu benim (belirsiz). Ve kural ve düzenlemeler, onları sonra yaparlar. Önce onların Krşna'ya bağlı olmasını sağla. Bu yoga. Krşna anlatıyor, mayy āsakta-manāḥ pārtha. Krşna'ya bağlı olmaya çalışın. Ve neden Krşna'ya bağlı olacaksınız? Krşna bilincinde bir çok hoş şey var. Sanat var, resimler var, dans var, müzik var, birinci-sınıf yiyecek var, birinci-sınıf kıyafet var, birinci-sınıf sağlık, her şey birinci sınıf. Sadece bir rezil birinci sınıf şeylere bağlı olmaz. Her şey. Ve aynı zamanda kolay da. Kişinin bu sürece bağlı olmamasının ne sebebi olabilir? Sebep birinci sınıf rezil olmasıdır. Hepsi bu. Açıkça söylüyorum. Herhangi biri gelip benle tartışabilir, Krşna bilincine bağlı olmadığından dolayı birinci sınıf rezil olmadığını iddia edebilir. İspatlayacağım. Birinci sınıf rezil olmayın. Birinci sınıf zeki kişi olun. Caitanya-caritāmṛta yazarının dediği gibi, kṛṣṇa yei bhaje sei baḍa catura. Krşna bilincini kabul eden herkes birinci sınıf zeki insandır. Birinci sınıf rezil olmayın, ama birinci sınıf zeki insan olun. Benim isteğim bu.

Çok teşekkürler. (saygılar) Soru var mı?

Geçen gün çok öğrenci geldi, şimdi kimse yok. Çünkü birinci sınıf rezil olarak kalmak istiyorlar, hepsi bu. Bu... Bu gerçek. Biri çok zeki olmadığı sürece Krşna bilincine gelemez. Blöf yapılsın ve kandırılmak istiyorlar bir şekilde. Hepsi bu. Basit bir şey, sade bir şey ama sonuç çok büyük - onlar kabul etmeyecekler.