TR/Prabhupada 0560 - Kişi Ahlaki Bir Karakter Almadıkça, Biz İnisasyon Vermiyoruz

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0559
Sonraki Sayfa - Video 0561 Go-next.png

Kişi Ahlaki Bir Karakter Almadıkça, Biz İnisasyon Vermiyoruz
- Prabhupāda 0560


Press Interview -- December 30, 1968, Los Angeles

Muhabir: ... Cosmic Star (Kozmik Yıldız) ve ilk baskı, Ocak için ismi yeni değiştirdik. İlk baskı henüz, bugün baskıdan çıkıyor.

Prabhupāda: Her ay basılıyor?

Muhabir: Aylık, doğru, doğru, evet. Ve doğulu dinleri haber yapıyoruz. Bu ay Piskopos James Pike, UFOlar, astroloji üzerine başmakale yaptık. Dr. Bode'yi tanıyorsunuz, Frambose Bode teoloji... Manley Hall ile beraber. Manley Hall'a aşina mısınız?

Prabhupāda: Hayır.

Muhabir: Frambose Bode'u tanımıyor musunuz?

Prabhupāda: Hayır.

Muhabir: Hindistan'dan. Parsi.

Prabhupāda: Oh anlıyorum. Parsi, evet.

Muhabir: Gelecek ay bizim için makale düzenleyecek. Ama Dan ile konuştum ve size sormak istediğim şeylerden birinin şu olduğu söyledim, ve sanırım okuyucularımızın çok büyük kısmı ve Amerika'da ki insanların korkunç derecede büyük bir kısmı avatārlar olduğunu iddia eden bir çok insandan korkunç derecede şaşkın ve Hindistan'dan bu ülkeye gelenlerce, birbiri ardına, birbiri ardına ve diyorlar ki...

Prabhupāda: Hepsinin saçmalık olduğunu beyan edebilirim.

Muhabir: Bu da... Benim istediğim... Eğer buna biraz daha detaylandırabilirseniz.

Prabhupāda: Ve daha fazlasını da söyleyebilirim, hepsi ahlaksız.

Muhabir: Örneğin Maharishi...

Prabhupāda: O bir numaralı ahlaksızdı. Bunu alenen söylüyorum.

Muhabir: Bunu açıklayabilir misiniz, bunun biraz arka planından ve neden olduğundan bahsedin, çünkü okuyucular...

Prabhupāda: Bilmiyorum ama davranışından anlayabiliyorum ki bir numaralı ahlaksız. Onun hakkında bilmek de istemiyorum ama yaptığı şey... Fakat harika olan şey batılı ülkelerdeki insanlar, çok ileri olmalılar. Nasıl bu ahlaksızlara kanıyorlar?

Muhabir: Şey, sanırım o insanlar inanmak istedikleri şeye inanıyor. Birşeyler arıyorlar ve o çıka geliyor...

Prabhupāda: evet. Ama çok ucuz birşey istiyorlar. Onların hatası bu.

Muhabir: Evet.

Prabhupāda: Şimdi bizim öğrencilerimize gelince, bir hiç şeyi ucuza vermiyoruz. Bizim ilk koşulumuz karakter, ahlaki karakter. Anlıyorsunuz? Dolayısıyla kişi ahlaki bir karakter almazsa, inisiasyon vermiyoruz, bu enstitüye almıyoruz. Ve bu Maharishi şöyleydi, "Ah, ne isterseniz. Yalnızca bana otuzbeş dolar verin ve ben size bir mantra vereceğim." Anlıyorsunuz. Dolayısıyla insanlar kandırılmak istedi ve bir sürü dolandırıcı gelir. Terbiye amaçlı bir eyleme maruz kalmak istemiyorlar, anlıyorsunuz? Herşey. Paraları var. Sanıyorlar ki, "Parasını öderim," ve hemen parayı alacak.

Muhabir: Anlık hazır cennet.

Prabhupāda: Evet. Onların durumu bu. İnsanların ay gezegenine gitmeye çalışmasına benziyor. Ben fikrimi söyledim. Los Angeles Times'da görmüşsünüzdür? Bu çok zayıf bir ihtimal.

Muhabir: Oh?

Prabhupāda: Evet. Neden olmasın? Sizin ülkenizde göç için bir göçmen kontenjanınız olduğunu farzedin. Bu gegezene biri gelirse, göçmenlik bürosunuz istemeden, kimse giremez. İnsanların ileri olduğu o gezegende nasıl olmasını bekliyorsunuz, onlara yarıtanrı deniliyor, on bin yıl yaşıyorlar, nasıl gidip hemen ay gezegenine girebileceğinizi umuyorsunuz? Ve onlar bilet saıyor, reservazyon. Anlıyorsunuz? Herşeyi dalgaya alıyorlar.