TR/Prabhupada 0570 - Karı Koca Arasında Yanlış Anlaşılma Olsa Bile - Boşanma Mevzu Değildir

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0569
Sonraki Sayfa - Video 0571 Go-next.png

Karı Koca Arasında Yanlış Anlaşılma Olsa Bile - Boşanma Mevzu Değildir
- Prabhupāda 0570


Press Interview -- December 30, 1968, Los Angeles

Gazeteci: Hindistan'da çok boşanma var mı?

Prabhupāda: Evet. Modern, sözde ileri oğlanlar ve kızlar, şimdi boşanma peşinde. Ama bundan önce, karı koca arasında anlaşmazlık olsa bile boşanma söz konusu değildi. Örnek olarak benim hayatımı alın. Ben aile reisiydim. Artık bıraktım. Dolayısıyla uygulamada eşimle aynı fikirde değildim, ama boşanma hayali yoktu. Anlıyorsunuz? Ne o hayal etti, ne de ben. Bu bilinmiyordu. Ama şimdi tanıtılıyorlar.

Gazeteci: Evet. Batı kültürü.

Prabhupāda: Ah, evet.

Gazeteci: Hindistan'ın kendi içinde çok takipçiniz var mı?

Prabhupāda: Evet. Benim şahsen yok ama diğer manevi kardeşlerimin var, bu mezhep çok iyi.

Gazeteci: Kaç tane, kaç tane...

Prabhupāda: Oo, milyonlarca. Bizim bu Vaiṣṇava felsefemizde, Kṛṣṇa bilincinde milyonlarca milyonlarca. Neredeyse herkes. Yüzde seksen. İstediğiniz Hintliye sorun, Kṛṣṇa bilinci hakkında bir sürü şey konuşacaktır. Benim öğrencim olmayabilir ama benim gibi bir sürü aziz gibi kimse var. Bu işi yapıyorlar.

Gazeteci: Siz... Resmi bir eğitim aldınız mı....

Prabhupāda: Evet, Guru Mahārājım tarafından inisiye oldum. Onun, manevi öğretmenimin fotoğrafı işte burada.

Gazeteci: Oo, görüyorum.

Prabhupāda: Evet. Ülkeniz bir sertifika istediğinde beni daimi oturan yapmak için, manevi kardeşlerimden inisiye olduğuma dair sertifikamı aldım. Hepsi bu. Aksi halde, bizim ülkemizde sertifika gerekliliği yok.

Gazeteci: Diğer bir deyişle, Hindistan'da bir seminere gitmek gibi birşey yok seminere ya da manastıra gidip dört yıllık bir kurs almanız gereken bir yer... Prabhupāda: Hayır, bu manastırdır. Evet, manastır var. Enstititümüz var, Gauḍīya Math Enstitisü. Yüzlerce şubesi var, evet.

Gazeteci: Belirlenmiş bir kursa gidiyorsunuz?

Prabhupāda: Evet, belirli kurs, bu iki, üç kitap, hepsi bu. Herkes okuyabilir. Bhagavad-gītā ve Śrīmad-Bhāgavatam ya da Caitanya-caritāmṛta. Herşeyi öğrenirsiniz. Bir sürü büyük kitap ciltlerini öğrenmek zorunda değilsiniz. Bhagavad-gītā öyle güzel kitaptır ki, bir satırını anlayabilirseniz yüz yıl ilerleme gösterirsiniz. Anlıyorsunuz? Dolayısıyla, demek istediğim, anlamlı ve oldukça gerçekçi. Bu yüzden Özgün Haliyle Bhagavad-gītā'yı bastık. İnsanlarınız okusun, sorgulasın ve bu hareketin ne olduğunu anlamaya çalışsın.

Gazeteci: Macmillan bunu basıyor.

Prabhupāda: Evet, Macmillan basıyor.