TR/Prabhupada 0652 - Padma Purana İyilik Modunda Olan Kimseler İçindir

From Vanipedia


Padma Purana İyilik Modunda Olan Kimseler İçindir
-Prabhupāda 0652


Lecture on BG 6.6-12 -- Los Angeles, February 15, 1969

Adanan: Açıklama: "Yüce Gerçekliğin idraki olmadan kitap bilgisi işe yaramaz. Bu Padma Purāṇa'da şöyle söylenir..."

Prabhupāda: Evet, Padma Purāṇa. On sekiz Purāṇa var. Var... İnsan bu üç nitelikle idare edilir: iyilik halleri, tutku halleri ve cehalet halleri. Tüm bu koşullanmış ruhları yaşamın farklı çeşitliliklerine geri kazanmak için, Purāṇaların sunumları vardır. Altı Purāṇa iyilik hallerinde olan kişiler içindir. Ve altı Purāṇa tutku hallerinde olan kişiler içindir. Ve altı Purāṇa - o Purāṇalar cehalet hallerinde olanlar içindir. Bu Padma Purāṇa iyilik hallerinde olan kişiler içindir. Vedik adetlerde ayinsel uygulamalarda bir sürü farklılıklar görürsünüz. Farklı insan türlerinden ötürüdür. Vedik literatürde Kālī tanrıçasının önünde keçi adağı ayini olduğunu duyduğunuz gibi. Ama bu Purāṇa, Mārkaṇḍeya Purāṇa cehalet halinde olan kişiler içindir.

Et yemeye bağımlı bir kişi olmasına benzer. Şİmdi, birden bire et yemenin iyi olmadığı talimatı verilirse... Veya kişi içki içmeye bağımlı. Bir defada içki iyi değildir dese, kabul edemez. BU yüzden Purāṇalarda göreceğiz ki, "Peki, et yemek istiyorsan, Kālī tanrıçasına ibadet et ve tanrıçanın önünde bir keçi kurban et. Ve eti yiyebilirsin. Mezbahadan ya da kasaptan et satın alarak et yiyemezsin. Bu şekilde yemelisin." Bu kısıtlama anlamına gelir. Çünkü Kālī tanrıçasının önünde adağı gerçekleştirmek istiyorsanız, belli bir günü vardır, belli adet hırdavat gerektirir, ona göre ayarlama yapmak zorundasınız. Ve o pūjā, o ibadete ayın karanlık gecelerinde izin verilir. Dolayısıyla ayın karanlık gecesi ayda bir anlamına gelir. Ve şu şekilde mantralar söyşenir; keçiye, "Sen hayatını Kālī tanrıçasının önünde feda ediyorsun. Yani hemen yaşamın insan formuna terfi edeceksin," diye öğütlendirilir. Gerçekten olur. Çünkü insan yaşam formu standardına gelmek için, canlı bir varlığın bir sürü evrimsel süreçten geçmesi gerekir. Ama kabul eden ya da zorla Kālī tanrıçasının önünde kurban edilen keçi hemen insan yaşam formuna terfi eder. Ve mantra dr ki, "Seni kurban eden bu adamı ölüdrme hakkın var." Māṁsa. Māṁsa demek sen de bir sonraki doğumda onun etini yiyeceksin demektir. Dolayısıyla bu şekilde, kurban eden adamın aklı başına gelecektir, "Ben neden bu eti yiyiyorum ki? O zaman etimle karşılığını ötemek zorunda kalacağım? Neden bu işi yapayım?" Görüyorsunuz. Tüm mesele onu alıkoymaktır.

Yani farlı türde Purāṇalar, onsekiz Purāṇa vardır. Çünkü tüm Vedik yazınlar her tür insan sahip çıkmak içindir. Et-yiyenler ya da sarhoşlar reddedilir demek değildir. Hayır. Herkes kabul görür ama- tıpkı doktora gitmenize benzer. Sizin farklı hastalığınıza göre başka bir ilaç yazacaktır. Tek bir hastalığı, tek ilacı var değildir. Kim gelirse o ilacı verir. Hayır. Bu gerçek tedavidir. Yavaş yavaş. Ama sāttvika-purāṇalar, onlar hemen Tanrının Yüce Şahsiyeti'ne ibadet etmek içindir. Aşamalı bir süreç yoktur. Ama yavaş yavaş o aşamaya gelen birine önerilir. Yani Padma Purāṇa iyilik halindeki Padma Purāṇalardan biridir. Ne diyor? Devam et.