TR/Prabhupada 0657 - Tapınak Bu Çağda Mahremiyet Olan Tek Yerdir

From Vanipedia


Tapınak Bu Çağda Mahremiyet Olan Tek Yerdir
- Prabhupāda 0657


Lecture on BG 6.6-12 -- Los Angeles, February 15, 1969

Adanan: "Yoga uygulamak için kişi inziva bir yere gitmelidir... (BG 6.11)."

Prabhupāda: Nasıl yoga pratiği yapılacağının reçetesi budur. Sizin ülkenizde, yoga uygulaması çok popüler. Bir sürü sözde yoga topluluğu var. Ama Yüce Rab tarafından nasıl yoga uygulaması yapılacağının reçetesi burda. Devam et.

Tamal Krishna: "Kişi gözden uzak bir yere gitmeli ve yere kuśa otu sermeli, ve sonra da onu ceylan derisiyle ve yumuşak bir bezle örtmeli. Oturma yeri ne çok yüksek ne de çok alçak olmalı, ve gözden uzak bir yere kurulmalı. Yogi sonra çok sağlam bir şekilde üzerine oturmalı ve zihin ile duyuları kontrol ederek, kalbi arındırarak ve zihni bir noktaya sabitleyerek yoga uygulaması yapmalı."

Prabhupāda: İlk reçete nasıl oturulacağı ve nerede oturulacağıdır. Oturma duruşu. Oturacağınız ve yoga uygulayacağınız yeri seçmek zorundasınız. İlk reçete budur. Devam et.

Tamal Krishna: "Açıklama: Kutsal ter hac yerine işaret eder. Hindistan'da yogiler, trasnsandantalistler ya da adananların hepsi evi terkeder ve Prayāga, Mathurā, Vṛndāvana, Hṛṣīkeśa, Hardwar gibi kutsal yerlerde kalır ve orada yoga uygulaması yapar."

Prabhupāda: Şimdi kutsal bir yer bulmak zorunda olduğunuzu farzedin. Bu çağda, kaç kişi kutsal bir yer bulmaya hazırlıklı. Geçinmek için tıkış tıkış bir şehirde yaşamak zorunda. Kutsal yer söz konusu olur mu? Öyleyse kutsal bir yer bulmazsanız, o zaman nasıl yoga pratiği yapacaksınız? İlk reçete bu. Bu nedenle, bu bhakti-yoga sistemi, kutsal yer bu tapınaktır. Burada yaşayın, nirguṇadır, aşkındır. Vedik buyruk şehrin tutku yeri olduğudur. Ve orman iyilik yeridir. Ve tapınak aşkındır. Bir şehirde ya da kasabada yaşarsanız, o tutku yeridir. Ve tutkulu bir yerde yaşamak istemiyorsanız, ormana gidin. Orası iyilik yeridir. Ama bir tapınak, Tanrının bir tapınağı bu tutkunun ve iyiliğin üzerindedir. Bu yüzden tapınak bu çağ için tek inziva yeridir. ormanda bir inziva yerine gidemezsiniz. Bu mümkün değildir. Ve sözde bir sınıfta yoga uygulaması gösterisi yaparsanız ve her türlü saçmalığa bulaşırsanız, o yoga pratiği değildir. Nasıl yoga uygulaması yapılacağının reçetesi burada. Devam et. Evet.

Tamal Krishna: "Bu yüzden Bṛhan-Nāradīya Purāṇa'da denir ki, Kali-yuga'da, mevcut yugada ya da çağda, insanların geneli kısa ömürlü, ruhsal farkındalıkta yavaş ve daima çeşitli endişelerden rahatsız, en iyi ruhsal farkındalık yolu Rab'bın kutsal isimlerinin zikredilmesidir. Bu münakaşa ve ikiyüzlülük çağında, tek kurtuluş yolu Rab'bın kutsal ismini zikretmektir. Başarıya giden başka yol yoktur."

Prabhupāda: Evet. Bṛhan-Nāradīya Purāṇa'da ki reçete budur.

harer nāma harer nāma harer nāmaiva kevalam
kalau nāsty eva nāsty eva nāsty eva gatir anyathā
(CC Adi 17.21)

Harer nāma, sadece Rab'bın kutsal adını zikret. Tek benlik idraki yöntemi ya da konsantrasyon veya meditasyon budur. Ve başka bir alternatif yoktur, başka bir alternatif yoktur, başka bir alternatif yoktur. Diğer uygulamalar uygulanabilir değildir. Ve bu o kadar güzel ki bir çocuk bile yer alabilir. Bu evrenseldir. (son)