TR/Prabhupada 0672 - Krishna Bilincinde Olduğun Zaman, Mükemmelliğin Garantilenir

From Vanipedia


Krishna Bilincinde Olduğun Zaman, Mükemmelliğin Garantilenir
- Prabhupāda 0672


Lecture on BG 6.16-24 -- Los Angeles, February 17, 1969

Adanan: "Bu gerçekten de maddi temastan kaynaklanan tüm dertlerden asıl kurtuluştur. Bu yoga kararlılıkla ve yüreklilikle uygulanmalıdır. Yirmi-dört: Kişi kendini şaşmaz bir kararlılık ve inançla yoga uygulamasıyla meşgul etmelidir. Kişi egodan doğan tüm maddi arzuları istisnasız terketmeli ve böylece zihnin her yönüyle tüm duyularını kontrol etmelidir (BG 6.24). Açıklama: Yoga uygulayan kimse kararlı olmalıdır ve sapmadan sabırlı bir şekilde uygulamayı yürütmelidir."

Prabhupāda: Şimdi bu kararlılık gerçekten uygulanabilir ya da gerçekten kazanılabilir, cinsel hayata müsamaha etmeyen bir kişi tarafından. Onun kararlılığı güçlüdür. Bu nedenle başlangıçta "cinsel hayat olmadan", kararlılık denir. Veya kontrollü seks hayatı. Cinsel hayata müsamaha ederseniz o zaman bu kararlılık gelmeyecek. Bir ortaya çıkıp bir kaybolan kararlılık olur, anlıyorsunuz? Bu yüzden cinsel hayat kontrollü olmalı ya da bırakılmalı. Eğer kontrol edilemiyorsa.- eğer mümkünse, tümden bırakılmalıdır. O zaman kararlılık kazanırsınız. Çünkü en nihayetinde bu kararlılık bedensel bir iştir. Yani bunlar nasıl kararlılık kazanılacağının metotlarıdır. Devam et.

Adanan: "Kişi sonunda başarı olacağından emin olmalı ve büyük bir sebatla yolunu izlemelidir, başarıya erişmede herhagi bir gecikme olursa cesareti kırılmadan."

Prabhupāda: Kararlılık kişinin sabırla ve sebatla devam etmesi anlamına gelir. Arzulanan sonucu almıyorum. "Ah bu Kṛṣṇa bilinci de ne, vazgeçiyorum." Hayır. Kararlılık. Bu bir gerçek. Çünkü Kṛṣṇa, bu olmalı diyor. Bir kızın bir kocayla evli olduğu, güzel bir örnek var. Çocuk özlemi çekmektedir. Eğer "Artık evliyim, hemen çocuk sahibi olmalıyım," diye düşünürse. Bu mümkün mü? Biraz sabret. Sen vefalı bir eş ol, eşine hizmet et ve aşkınızın büyümesine izin ver, ve karı koca olduğunuz için çocuğunuzun olacağı kesindir. Ama sabırsızlık etme. Benzer şekilde, siz de Kṛṣṇa bilincindeyken mükemmeliyetiniz garantidir. Ama sabrınız, kararlılığınız olacak. Şöyle ki, "Yerine getirmeliyim. Sabırsız olmamalıyım." O sabırsızlık istikrarın kaybedilmesinden kaynaklanır. Ve nasıl oluyor da istikrar kaybı oluyor? Aşırı seks hayatından ötürü. Bunların hepsi sonuçlarıdır. Devam et.

Adanan: "Uygulama yapan değişmez kişi için başarı kesindir. Bhakti-yoga ile ilgili olarak Rūpa Gosvāmī der ki, 'Bhakti-yoga yöntemi kendinden emin bir hevesle, sebatla ve kararlılıkla başarılı bir şekilde yerine getirilebilir, adananların birlikteliğinde belirlenmiş görevlerin takip edilmesiyle ve tamamen iyilik faaliyetleriyle meşgul olmakla.' "

Prabhupāda: Evet, devam et.