TR/Prabhupada 0674 - Vücudunuzu Fit Tutmak İçin Ne Kadar Yemeniz Gerektiğini Bilecek Kadar Zeki Olun

From Vanipedia


Vücudunuzu Fit Tutmak İçin Ne Kadar Yemeniz Gerektiğini Bilecek Kadar Zeki Olun
- Prabhupāda 0674


Lecture on BG 6.16-24 -- Los Angeles, February 17, 1969

Adanan: Prabhupada, kendimiz için neyin yeterli uyku ve neyin yeteri kadar yiyecek olduğuna karar verme kabiliyetimiz var mı? Deney yapmaya çalışıyoruz, azaltmayı deniyoruz ta ki... (belirsiz) Çünkü bir çok kez, kendimizi kandırıyoruz. "Evet, bu kadar yiyeceğe ihtiyacım var," diyoruz ya da "Yedi ya da sekiz saatlik uykuma ihtiyacım var", ama gerçekten, biliyorsun, sadece... Biz kılıf uydurmaya çalışıyoruz. (belirsiz)

Prabhupāda: Yemek yemede kararlılık? Hayır, senin sorun nedir, ben...?

Adanan: Kendimize, kendi mantığımıza güvenebilir miyiz? Ne kadar olduğuna karar vermeye çalışmakta kendi kendimize güvenebilir miyiz...?

Prabhupāda: Bu olmalı, akla yatkın hale getirmek olmalı. Ama daha az yemekle hata yaparsanız, o hata kötü değildir. (gülüşme) Daha fazlasını yemekte kararlı olmayın. Yemeniz gerekenden daha az yemek yediğinizi farzedin, o halde bu hata kötü değildir. Ama aksine, daha çok yerseniz, o hata kötüdür. Dolayısıyla akla uygun hale getirmek, mantıksal hareketlerinizin düzgün olmadığını düşünürseniz, o zaman bu tarafta hata yaparsınız, daha az. Diğer taraftan hata yapmayın. Evet. Hayır, o güven... Mantıksallaştırma her zaman söz konusu, ama kişi bedenini zinde tutmak için ne kadar yemesi gerektiğini bilebilecek kadar akıllı olmalı. Bu herkeste var. Genellikle, hata olmaz.