TR/Prabhupada 0685 - Bhakti-yoga Sistem, - Çabuk Sonuç, Kendini Tanıma ve Bu Hayatta Bile Özgürlük

From Vanipedia


Bhakti-yoga Sistem, - Çabuk Sonuç, Kendini Tanıma ve Bu Hayatta Bile Özgürlük
- Prabhupāda 0685


Lecture on BG 6.30-34 -- Los Angeles, February 19, 1969

Viṣṇujana: "İnsanlar basit pratik yollarla bile benlik idraki hakkında ciddi değil, yaşam şeklini, oturma şeklini, yer şeçimini, ve zihnin maddi meşgalelerden koparılmasını düzenleyen bu yoga sisteminden söz etmek ne kelime. Pratik bir adam olarak, Arjuna bu yoga sistemini izlemenin imkansız olduğunu düşündü."

Prabhupāda: Evet. Yalancı, sahte yogi olmaya hazır değildi, sırf biraz cimnastik uygulamakla. O (Arjuna) bir taklitçi değildi. "Ben bir aile adamayım, bir askerim dolayısıyla benim için mümkün değil," diyor. Açıkça itiraf ediyor. İmkansız olan birşeyi tutmuyor. Bu sadece gereksiz bir zaman kaybıdır. Neden biri bunu yapsın ki? Devam et.

Viṣṇujana: "Bir çok yönden olumlu bir şekilde donanmış olduğu halde - kraliyet ailesine mensuptu, ve sayısız nitelik bakımından son derece yüksekti, büyük bir savaşçıydı, çok uzun ömürlüydü."

Prabhupāda: Evet. Bir şey de yaş. Beşbin yıl önce Arjuna yaşarken, yaşam süresi çok çok uzundu. O zamanlar insanlar bin yıla kadar yaşardı. Tıpkı günümüzde limit yüz yıl olduğu gibi, benzer şekilde Dvāpara-yuga'da, yaş sınırı bin yıldı. Ve bundan önce Tretā-yuga'da yaş limiti on bin yıldı, Ve bundan da önce Satya-yuga'da yaş limiti yüz bin yıldı. Dolayısıyla yaş limiti düşüyor. Yani Arjuna insanların bin yıl yaşayabildiği bir zamanda olmasına rağmen, yine de bunun imkansız olduğunu düşündü. Devam et.

Viṣṇujana: "Ve herşeyden önce, Tanrının Yüce Şahsiyeti Rab Kṛṣṇa'nın en yakın arkadaşıydı. Beş bin yıl önce Arjuna bizim sahip olduğumuzdan çok daha iyi olanaklara sahipti. Yine de bu yoga sistemini reddetti."

Prabhupāda: Bu yoga sistemini, bu aṣṭāṅga-yogayı. Evet.

Viṣṇujana: "Aslına bakılırsa onun tarihte herhangi bir zaman uygulama yaptığı hiçbir kayıt görmeyiz. Bu nedenle bu sistem özellikle de bu Kali çağında imkansız kabul edilmelidir. Elbette kimi bir kaç, nadir insan için mümkün olabilir, ama insanların geneli için imkansız bir tekliftir. Eğer beş bin yıl önce böyleyse, o zaman günümüzden söz etmek ne kelime? Bu yoga sistemini farklı sözde okullarda ve topluluklarda taklit edenler, halinden memnun olduğu halde, kesinlikle zamanlarını boşa harcıyorlar. Onlar tümüyle arzulanan hedeften habersizler."

Prabhupāda: Evet. Öyleyse bu aṣṭāṅga-yoga mümkün değil. Bu yüzden bu yoga sistemi, bhakti-yoga sistemi herkese uygundur. Mantra söylerken gördünüz, bhakti-yoga sistemi devam eder, küçük bir çocuk bile el çırpmaya başlar. Görüyorsunuz? Hiçbir alıştırma olmadan, hiçbir eğitim olmadan kendiliğinden katılır. O halde Rab Caitanya bu nedenle bunun bu çağdaki tek sistem olduğunu söylemiş: harer nāma harer nāma harer nāma eva kevalam (CC Adi 17.21). Yalnızca Hare Kṛṣṇa, Hare Kṛṣṇa mantrasının söylenmesi. Kalau, bu Kali çapında. Kalau nāsty eva, nāsty eva. Nāsty eva: başka bir alternatif yok, başka bir alternatif yok, başka bir alternatif yok. Bu sistemi, bu bhakti-yoga sistemini benimserseniz, çok basit, mantra söylemekten ibaret. Derhal sonucu göreceksiniz. Pratyakṣāvagamaṁ dharmyam (BG 9.2). Herhangi başka bir yoga sistemini uygularsanız, karanlıktasınızdır. Ne kadar ilerleme kaydettiğinizi bilmezsiniz. Ama bu sistemle, anlayacaksınız ki, "Evet, şöyle şöyle ilerleme kaydediyorum." Bhakti-yoga sistemi kişinin hızlı sonuç, benlik idraki ve bu hayatta bile kurtuluş için uyulayabileceği tek yoga sistemidir. Bir ömür daha beklemesine gerek yoktur. Kṛṣṇa bilinci, o kadar güzeldir. Devam et.