TR/Prabhupada 0690 - Tanrı Saftır, ve O'nun Krallığı da Saftır

From Vanipedia


Tanrı Saftır, ve O'nun Krallığı da Saftır
- Prabhupāda 0690


Lecture on BG 6.35-45 -- Los Angeles, February 20, 1969

Adanan: "Lakin yogi kendini içten bir çabayla daha ileri gelişme kaydetmekle meşgul ettiğinde, tüm kirliliklerden temizlenmekle, o zaman en nihayetinde, bir çok doğumdur uygulamadan sonra, yüce amaca erişir (BG 6.45)."

Prabhupāda: Evet. Dolayısıyla pratik meselesi. Tıpkı doğmuş bir çocuk nasıl sigara içmeyi, nasıl içeceğini bilmezse - ancak birliktelikle bir ayyaş, bir içici, sarhoş olur. Birliktelikle. O halde bu yalnızca birliktelik meselesidir. Saṅgāt sañjāyate kāmaḥ (BG 2.62). Birliktelik iyiyse... Kariyerimiz mahvoluyor çünkü iyi birliktelikleri korumuyoruz. Burada şu açıklanıyor: "Yogi kendini içten bir çabayla daha ileri gelişme kaydetmekle meşgul ederse..." Tıpkı işte de olduğu gibi, bir sürü birliktelik, kurum vardır. O kurumun üyesi olmakla, belli bir çeşit iş doğar. Takas yaparlar. Takas yapabilirler, tahvil, menkul kıymetler borsası. O halde birliktelik önemli. Dolayısıyla ilahi bilinç geliştirmekte ciddi olursak, o zaman bu tek birlikteliktir - Uluslarası Krişna Bilinci Topluluğu'nda kurduğumuz. Burada basitçe kişinin nasıl ilahi bilinçli olacağı öğretilir. Dolayısıyla bu iyi bir fırsat. Sizi katılmaya davet ediyoruz ve süreç çok basit. Yalnızca Hare Kṛṣṇa'yı söyleyin ve hissedeceksiniz. Hiç zor bir süreç yok. Çocuklarda yer alabilir ve aslında katılıyorlar. Evvelinden bir vasfınızın olmasını gerektirmiyor. Şöyle ki master derecenizi, sınavınızı, bunu ya da şunu geçmiş olmanızı gerektirmiyor. Neyseniz, sadece gelin ve bu birlikteliğe katılın ve Kṛṣṇa bilinçli olun. Bu topluluğun avantajı budur. Açıktır. Lütfen anlamaya çalışın. Devam et. Açıklama?

Adanan: "Özellikle dürüst, aristokrat ya da mukaddes bir aile ile doğmuş bir kişi, yoga uygulamasını yerine getirmek için bu avantajlı durumunun farkına varır. Bu nedenle, kararlılıkla bitmemiş vazifesine başlar ve bu şekilde tüm maddi kirliliklerden kendini tümüyle temizler. Sonunda tüm kirliliklerden kurtulduğu zaman, yüce mükemmeliyete, Krişna bilincine erişir."

Prabhupāda: Bu, bu... Anlamaya çalışın, o Yüce Rab... Tanrı saftır ve Onun krallığı da saftır, ve her kim oraya girmek isterse, o da saf olmalıdır. Bu çok doğal, belli bir topluluğa girmek istiyorsanız, kendinizi vasıflandırmalısınız. Belli başlı... Nitelik şu... Eve, Tanrılığa geri dönmek, nitelik sizin maddi olarak kirlenmemiş olmanızdır. Ve nedir o maddi kirlilik? Maddi kirlilik duyu tatminidir. Sınırsız duyu tatmini. Maddi kirlilik budur. O halde kendinizi maddi kirlilikten kurtarmak zorundasınız. O zaman Tanrının krallığına girmeye hak kazanırsınız. Tüm bu maddi kirliliklerden kurtulma ya da temizlenme yöntemi, yoga sistemidir. Yoga sistemi on beş dakikalığına sözde meditasyona oturup bütün maddi kirliliğinizi sürdürmeniz demek değildir. Belli bir hastalıktan iyileşmek istemenize benzer, doktorun yaptığı düzenlemeye uymak zorundasınızdır. Benzer şekilde, bu bölümde, yoga uygulaması yöntemi,bunu nasıl yapmanız gerektiği önerilir. Dolayısıyla bu belirlenmiş metotları yerine getirirseniz tüm maddi kirliliklerden kurtulacağınız anlamına gelir. O zaman gerçekten Yüce olanla birleşmeye, bağlantı kurmaya hazır bulunursunuz. Kṛṣṇa bilinci budur. Bizim metodumuz sizi doğrudan bağlamaktır. Bu Rab Caitanya'nın özel hediyesidir. Hemen onu Kṛṣṇa'ya bağlamak. Çünkü nihayetinde o noktaya, Kṛṣṇa bilincine gelmek zorundasınız. O halde burada bu metot doğrudan, derhal... Ve aynı zamanda pratiktir de. Hiçbir vasfı olmayanlar dahi- sadece bu toplulukta irtibatta olmakla, Kṛṣṇa bilincinde son derece ileri hale geldiler. Bu pratiktir. O halde bu çağda insanlara doğrudan temas şansı vermek zorundayız. Hiçbir yavaş süreç metodu onlara yardım etmeyecek çünkü hayat çok kısa, onlar o kadar da talihli değiller ve birliktelikler çok kötü. Bu yüzden, direk temas - harer nāma (CC Adi 17.21). Kṛṣṇa basit bir şekilde aşkın ismi formunda sunulur ve siz duyarak derhal Onunla bağlantı kurarsınız. Doğal bir aletiniz var, duymak. Sadece "Kṛṣṇa"yı duyun ve derhal kirlenmemiş hale gelin. Devam et.